Hlavní obsah
Umění a zábava

Film o žijícím lovci pedofilů rozdrtil Mission: Impossible a doktora Jonese

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: propagační foto / Angel Studios

Herec Jim Caviezel a jeho kolegyně Alanna De La Rossa, kterou ve filmu „Sound of Freedom“ zachraňuje před pedofily.

7. 8. 9:55

Pět let padal na film „Sound of Freedom“ prach, ale teď v amerických kinech překonal mnohem známější konkurenty. Skutečný příběh Tima Ballarda, zachránce unesených dětí, však provázejí kontroverze.

Článek

Křesťanské filmové studio v Hollywoodu? A s trhákem, který za měsíc promítání v Severní Americe utržil desetinásobek svého rozpočtu? V případě filmu Sound of Freedom stále platí, že Amerika může být „země neomezených možností“. Produkční podnik Angel Studios koupil práva k uvedení snímku, jehož výroba stála 14,5 milionu dolarů, a dosud za něj utržil přes 163 milionů dolarů. Čímž překonal Mission: Impossible Odplata - První část a v dalších dnech hravě přeskočí také domácí příjmy snímku Indiana Jones a nástroj osudu. Z křivky návštěvnosti (pět týdnů od premiéry ho v USA a Kanadě stále promítá tři tisíce kinosálů) lze usuzovat, že by neměl mít problém přiblížit se metě 200 milionů dolarů.

Kup lístek dalšímu divákovi

Za úspěchem mírně nadprůměrného thrilleru (na recenzním serveru Rotten Tomatoes mu kritici dávají hodnocení 69 procent) stojí hlavně námět a fanouškovská podpora. Film dosud neznámého mexického režiséra Alejandra Monteverdeho (46) vznikl už před pěti lety a líčí život Tima Ballarda, bývalého vládního agenta pro vyšetřování únosů dětí, který se po roce 2013 v tomto úsilí osamostatnil. Jeho agentura Operation Underground Railroad působila mimo jiné v Kolumbii, kam se Ballard (ve filmu Jim Caviezel, proslul hlavní rolí v Umučení Krista z roku 2004) vydal osvobodit „zboží“ určené na prodej pedofilům.

Do kin snímek vstoupil s letitým zpožděním až po crowfundingové sbírce na podporu jeho uvedení a nevídané tržby Sound of Freedom zajistil mimo jiné systém „kup druhý lístek jinému divákovi“. Přímo na internetových stránkách Angel Studios lze kromě objednávky své vstupenky pořídit i druhou, kterou si jiný divák vyzvedne zdarma v rezervaci. A pokud prozradíme, že Ballard je vyznáním mormon a všichni hlavní tvůrci jsou konzervativní křesťané (Caviezel a jeho filmová manželka v podání Miry Sorvinové patří ke katolíkům), lze už chápat ten masivní úspěch hlavně u publika stejné orientace.

Tajemné hnutí QAnon

Všechno souvisí se vším: film podpořil Mel Gibson, který režíroval a produkoval výše zmiňované Umučení Krista (celosvětové tržby 612 milionů dolarů) a s Caviezelem se od té doby nejen znají, ale také světonázorově shodují. Oba jsou ultrakonzervativní katolíci, a to je pojí s neméně bigotním Ballardem, který má už vlastní podcastový kanál, kde vyzpovídal mimo jiné Donalda Trumpa. Kruh náboženského a politického konzervativismu se tím v podstatě uzavírá.

A míří jak jinak než do hnutí QAnon, internetového konspiračního kultu vzniklého okolo roku 2017, který obviňuje Hillary Clintonovou, Baracka Obamu nebo George Sorose, tedy exponenty liberálního společenského proudu, z obchodu s dětmi. A to nejen pro sexuální ukojení, ale hlavně kvůli provozování satanistických rituálů. Tento názorový proud věří, že skrze sdílení tezí QAnon dojde v USA k velké obrodě křesťanství, a z „kabalistického spiknutí proti dětem“ viní mimo jiné rodinu Rothshildů. Což zase koresponduje s antisemitskými výpady zmiňovaného Mela Gibsona, pro něž se na čas ocitl v hollywoodské klatbě.

Ballard sice svoje spojení s QAnon popírá, ale v jednom z letošních rozhovorů sdělil, že nedávno provedl razii v západoafrické „továrně na kojence“, kde jsou prý děti prodávány kvůli odběru orgánů a na „satanistické rituální zneužívání“. S propagandou hnutí QAnon to však údajně nesouvisí, Ballard označil takové spojování za pokus diskreditovat film Sound of Freedom.

Seznam zdrojů:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz