Hlavní obsah

Majitel Alzy zchudl o 35 miliard, po manželce ho opustilo i obchodní štěstí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Esterkadankova / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0 International

Údajné obchody budoucnosti (na snímku ten z pražské Flory) vymyslel sám Aleš Zavoral. Dnes už jsou minulostí.

26. 10. 15:47

Dvacet let strmého růstu a nyní pád. Jedničce v online prodeji Alza klesají tržby a její majitel Aleš Zavoral zchudl o desítky miliard. A opustila ho manželka, na své děti platí 350 000 korun měsíčně.

Článek

Ještě před rokem byl Aleš Zavoral (46) sedmým nejmovitějším Čechem s majetkem ve výši 81 miliard korun. Alespoň podle odhadů žebříčku Sto nejbohatších Čechů, který pravidelně sestavuje byznysový časopis Forbes. Oproti roku předtím si dokonce polepšil o 15 procent. Letos už je všechno jinak: podle téhož zdroje měl majitel e-shopu Alza zchudnout o masivních 35 miliard korun.

Co zlého se na planetě zeleného mimozemšťana Alzáka vlastně děje? Ve třetím kvartálu letošního roku se prodeje českých online obchodů propadly meziročně o 11 procent, uvádí zpráva Heureka Group. Tím by se tržby možná dostaly až pod úroveň roku 2020, kdy Češi na internetu utratili 196 miliard korun. Odvětví, které v Česku dávalo práci 87 tisícům lidí, teď zažívá těžký návrat z covidového boomu do střízlivější reality.

Alza dosud neuveřejnila výroční zprávu za loňský rok, ale podle odhadů Hospodářských novin její příjmy klesly o znatelných 15 procent. A to byl Zavoral zvyklý na raketový vzestup svého internetového vehiklu, který od roku 2003 zbytněl více než stokrát (z obratu 400 milionů na 45 miliard korun v roce 2021, je však nutno započítat odlišnou hodnotu peněz tehdy a dnes).

Budoucnost už není, co bývala

Zavoral se umí odlišit, a sám se označuje za „rychlého a dravého“. Je fascinován novotami, zvláště těmi technologickými. Nepřekvapí tedy, že už před šesti lety ve svém impériu spustil prodej za kryptoměnu bitcoin, obrat za první r0k činil 55 milionů korun, v roce 2021 to byl už trojnásobek. V reálu však nic moc: celkový obrat Alzy v témže roce činil 45 miliard korun.

Stejně matně se projevilo i jeho nadšení pro elektromobilitu. Sice svému podniku pořídil menší flotilu amerických vozů Tesla, ale jejich halasně propagovaný prodej skončil u pouhých tří kusů. Shodou okolností do puntíku přesně tak dopadlo jeho vizionářství i v případě tří „obchodů budoucnosti“, stále otevřených prodejen (spíše výdejen) bez obsluhy. Každá ho stála pět milionů korun, a po pěti letech neefektivního provozu jejich existenci letos - pochopitelně už bez fanfár - raději ukončil.

Peníze, ty stojí za hádku

Výše uvedený slogan ze známého hitu dua Hapka-Horáček Štěstí je krásná věc sedí i na Zavoralovo soukromí. Dosud šťastná podnikatelská hvězda mu před časem pohasla i v jeho zázemí. Manželka Lidije Zavoralová už dál nemohla snášet rostoucí neshody a v roce 2019 požádala o rozvod. I když měli předmanželskou smlouvu, přesto se na vypořádání neshodli a byl z toho soud.

Seznámili se zhruba osm let předtím na sociální síti. „Aleš byl v té době vyhořelý. Byl z firmy na prášky a chtěl ji prodat. Nakonec se mi ho podařilo přesvědčit, aby to nedělal,“ dala mu tehdy radu nad zlato. V rozhovoru pro info.cz dokonce Alzu označila za své „první adoptované dítě“. Nikdy prý nechtěla být manželka, která bude jen chodit po večírcích a utrácet manželovy peníze. Naopak, v prudce rostoucí firmě Zavoralová nastavovala chybějící vnitřní procesy a nepochybně tím přispěla k jeho budoucímu bohatství.

Spor o výživné na čtyři děti ve výši 350 000 korun vyhrála, Zavoral jí musel doplatit milion korun a náklady řízení. Zhrzený exmanžel na to ovšem reagoval dalšími třemi žalobami, mimo jiné pro údajné porušení dobrých mravů.

Seznam zdrojů:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz