Článek
Zámek Chyše
Zámek Chyše v Karlovarském kraji patří mezi zámky v soukromém vlastnictví. V roce 1917 zde pobýval Karel Čapek, kterého si najal jako vychovtele pro svého syna tehdejší majitel zámku JUDr. Vladimír Lažanský. Čapek tu sice během svého pobytu nic nenapsal, ale inspirace tímto místem je patrná např. v jeho dílech Krakatit, Na zámku či Věc Makropulos. V rámci prohlídkové trasy si můžete prohlédnout zámecké interiéry včetně sálu s nástropní malbou od Petra Brandla i zámeckou knihovnu. K dispozici je návštěvníkům také expozice zaměřená na pobyt Karla Čapka na zdejším sídle.
Nový Hrádek u Lukova
Zřícenina hradu Nový Hrádek se nachází západně od Znojma v Národním parku Podyjí. Turistům v rámci prohlídky nabízí unikátní hradební systém lucemburského hradu ze 14. století i mladší část hradu s třičtvrtě válcovou věží, skalními místnostmi a malým nádvořím. Mimo hlavní sezónu mají návštěvníci možnost prohlédnout si hrad samostatně se zapůjčeným textem. Z místní vyhlídky se pak mohou kochat pohledem do hlubokého kaňonu Národního parku Podyjí s meandrující řekou.

Nový Hrádek na rytině z roku 1848
Zámek Brtnice
Renesanční zámek Brtnice nedaleko Jihlavy byl původně sídlem Valdštejnů a Collaltů. Nyní nabízí svým návštěvníkům komentovanou prohlídku zaměřenou právě na dobu, kdy tyto dva rody zámek vlastnily. Na prohlídkové trase můžete obdivovat hudební sál, kde hrabě Collalt organizoval vůbec první koncert tehdy malému Mozartovi nebo gotické pokoje v nejstarší části zámku pocházející z 15. století.
Zámek Nebílovy
Nádherný barokní zámek Nebílovy nedaleko Plzně představuje ukázku vídeňské architektury z počátku 18. století. V rámci prohlídkové trasy se návštěvníci v interiérech mohou kochat rozměrnými plátny německého malíře Gottfrieda Libalta z 60. let 17. století nebo původní barokní dekorační nástěnnou malbou od Antonína Tuvory z roku 1785. Největším lákadlem je ale bezpochyby nástěnná a nástropní malba v tanečním sále, jejímž námětem je tropická džungle.

Zámek Nebílovy
Zámek Radim
Renesanční zámek Radim se pyšní architekturou saské renesance, která se zde dochovala v původním stavu. Jedná se o menší sídlo střední šlechty, které rozhodně stojí za to navštívit. První a druhý prohlídkový okruh zavede návštěvníky do sklepních prostor zámku včetně funkční černé kuchyně, lednice, šatlavy a místnosti pro porážku a zpracování menších domácích zvířat. V přízemí pak uvidíte kancelář panského hejtmana, bílou kuchyni, zbrojnici, společenskou místnost nebo ložnici princezen, v prvním patře navštívíte hodovní síň, Berchtoldovu ložnici, kancelář Lichtenštejnů a společenský a svatební sál s kancelářskou místností. Pro děti je pak připraven speciální dětský okruh.
Hrad Litice
Zřícenina gotického hradu Litice nedaleko Žamberku je nejzachovalejší ukázkou hradní architektury na Orlickoústecku. V rámci prohlídky si zde můžete vystoupat na hradní věž s nádherným výhledem na Kralický Sněžník, obdivovat ukázky archeologických nálezů z 15. až 17. století, prohlédnout si vnitřní prostory dochovaného jižního paláce i méně dochovaný rozsáhlý hradní areál.

Hrad Litice
Zámek Velké Březno
Tento zámek nedaleko Ústí nad Labem patří mezi nejmladší a nejmenší u nás. Postaven byl mezi lety 1843 a 1845 pro hraběte Karla Chotka, tehdejšího nejvyššího purkrabího Českého království. Původně byl vystavěn ve stylu rakouského empíru, následně byl ale upraven do podoby romantické novorenesance. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout do detailů zařízené interiéry vybavené dobovým nábytkem, které přibližují život rodiny Chotků na konci 19. století, kdy zde žila i Žofie Chotková, která se později stala ženou Františka Ferdinanda d'Este. K zámku neodmyslitelně patří i zámecký park, který byl založen v polovině 19. století. Na své si v něm přijdou vyznavači hry geocaching, pro které je v podobě kešky v parku schován poklad hraběte Chotka.
Zdroje:
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zamek-a-zamecky-pivovar-chys
https://www.hrad-novyhradek.cz/cs
https://www.zamek-nebilovy.cz/cs
https://www.zamek-radim.cz/
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zamek-brtnice-moravske-hradcany
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zamek-ve-velkem-brezne