Hlavní obsah
Aktuální dění

Plzeňský Prazdroj zdraží od října pivo, následně se zvýší DPH

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Engin Akyurt, Zdroj: Pexels

Podle ekonomů se půllitr piva za 70 korun stane novým standardem již v lednu 2024. Důvodem je zvýšení DPH z 10 na 21 procent, které je součástí vládního plánu konsolidace veřejných financí.

31. 8. 21:05

Plzeňský Prazdroj upraví od 1. října ceník. Pivní produkty zdraží v průměru o šest procent. Zvyšování cen se týká lahvových, plechovkových i čepovaných piv, uvedl na dotaz mluvčí Prazdroje Zdeněk Kovář. Další zdražování piva nás čeká zvýšením DPH.

Článek

Plánuje Plzeňský Prazdroj zvýšení cen piva? Pokud ano, o jakou výši zvyšování cen se konkrétně jedná?

„S ohledem na složitou situaci v gastronomii pivovar přistoupil ke změnám tak, že u balených piv cena vzroste v průměru o 1,5 Kč na půllitr, zatímco u sudových a tankových piv jen o 1 Kč. Zvýšení cen je tak nižší, než aktuální inflace. Růst spotřebitelských cen klesl pod dvouciferné hodnoty po mnoha měsících teprve v polovině letošního roku (červen 9,7 %),“ odpověděl na e-mailový dotaz ohledně zdražování piva tiskový mluvčí Plzeňského Prazdroje, Zdeněk Kovář.

Proč pivo v Česku zdražuje?

Prazdroj, stejně jako jiné společnosti, čelí podle Kováře trvalému růstu cen vstupů, který v roce 2022 průřezově zasáhl prakticky do všech fází výrobního procesu. Nejmarkantnější je to u energií, ale náklady rostou i v oblasti obalů či logistiky. Zdražují i vstupy související přímo s pohostinstvím, například výčepní technologie, sklenice a další vybavení, které pivovar hospodám bezplatně poskytuje.

Přesto Plzeňský pivovar změny podle Kováře připravil konzervativně. „Podobně jako v předchozích náročných letech, v době covidu nebo při loňské energetické krizi, nemění ceny skokově a bere část rostoucích nákladů na sebe a nepřenáší je plně na spotřebitele,“ doplnil Kovář z Plzeňského Prazdroje.

K cenové úpravě Prazdroj přistupuje, aby dokázal i v budoucnu garantovat tu nejvyšší kvalitu svých piv i dalších služeb, včetně vysoké péče o českou pivní kulturu. „Rovněž i proto, aby byl schopen investovat do nových produktů a inovací ve výrobě,“ dodal Kovář.

Pravděpodobně zdraží i piva ostatních značek, obvykle Plzeňský Prazdroj následují ostatní pivovary.

Za dalším zdražením piva má stát zvýšení DPH z 10 na 21 procent, které je součástí konsolidace veřejných financí.

Anketa

Točené pivo za 70 korun? Pro vás ano, nebo ne?
Ano, i za tuto cenu zajdu na jedno točené pivo.
7,8 %
Ne, dám si doma lahvové pivo.
92,2 %
Celkem hlasovalo 9618 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz