Článek
Paříž pořádá olympijské hry. Stala se tak společně s Londýnem druhým městem které pořádá hry za celou historii již potřetí. Paříž pořádala olympijské hry v letech 1900 a 1924. Na olympiádě se objeví 10 500 sportovců z 204 národních týmů. Českou republiku reprezentuje 111 sportovců.
Poslední večeře vs. Slavnost Bohů
Pobouření vyvolal začátek slavnostního zahájení olympijských her, kdy se objevila scéna s údajně polonahými transvestity, kteří měli parodovat Poslední večeři, což je slavná nástěnná malba od Leonarda da Vinciho. Protestanti, katolíci, pravoslavní, ateisti a dokonce i Elon Musk protestovali proti této scéně, která je podle nich nevhodná a stala se urážkou celé Francie. Pořadatelé se po pár dnech rozhodli omluvit a zdůraznili, že se nechtěli nikoho dotknout. Sám autor Thomas Jolly, umělecký ředitel však řekl, že se nejedná o Poslední večeři jak se mnozí domnívají, ale o oslavu Bohů. Tato oslava s Bohy se k olympiádě hodí více než křesťanská událost. Navíc nahota, která celou scénu provází symbolizuje závodníky ze Starého Řecka, kteří sportovali nazí. A ženy neměly na olympiádu přístup, dodává Jolly v rozhovoru pro BFM TV.
Do debaty o tom jestli se jedná o Poslední večeři nebo Slavnost Bohů se zapojil i nizozemský kunsthistorik Walther Schoonenberg. Podle něj jde o obraz Jana van Bijlerta z roku 1635,který se nachází v Museé Magnin v Dijonu.
Op de #OpeningCeremony van #Paris2024 werd een tableau vivant (een levend schilderij) getoond van 'Het Feest van de Goden' van Jan van Bijlert uit 1635 (bewaard in het museum in Dijon). Apollo, de Zonnegod, is herkenbaar aan de stralenkrans, Bacchus aan de druiven op zijn hoofd. pic.twitter.com/gzLk1APOIy
— Walther Schoonenberg🎗️ (@WSchoonenberg) July 28, 2024
Umělec Philippe Katerine, který ztvárnil boha Dionýsa prohlásil že je na své vystoupení na zahajovacím ceremoniálu velmi hrdý. Stejně tak jako Floriane Issert, která ztvárnila maskovanou jezdkyni na koni. Tu mrzí, že se pořadatelé omluvili i když se vůbec nemuseli omlouvat. Měli jen vysvětlit celý význam ceremoniálu a vyvrátit tím všechny nesmysly, které se okolo této scény objevily. Jejich kolegyně Barbara Butch zase čelí velké kritice a výhrůžkám smrti. Jen za to, že se stala tváří scény.
Je zvláštní, že největší náboženství, které hlásá ve svém desateru „Nezabiješ“, se dopouští takových skutků. Ještě podivnější je, že ateisti, lidé, kteří nevěří v žádného boha, jsou pohoršeni nad touto scénou, kterou pokládají za Poslední večeři.
Rituál satanismu s Marii Antoinettou
Dalším pozdvižením se stalo vystoupení francouzské metalové skupiny Gojira, která předvedla fantastický výkon na římsách paláce Conciergerie. Gojira zahrála píseň nazvanou „Ah! Ça Ira!“. Píseň pojednává o velké francouzské revoluci, hrdosti a svobodě. Opět se objevilo mnoho kritiků, kteří toho vystoupení označili za satanské, jelikož byla v oknech paláce vyobrazena Marie Antoinetta s useknutou hlavou, kterou držela v podpaží a opodál stála maskovaná jezdkyně na koni, která byla kritiky označena za jezdce apokalypsy. Kritici tuto scénu považují za předzvěst začátku třetí světové války.
Gojira, která vystoupila s operní pěvkyní Marinou Viotti, si vysloužila velké uznání od svých hudebních kolegů. Jak říká sám frontman Joe Duplantier, byla to pro něj čest vystoupit na ceremoniálu. A všichni by měli chápat historii a fakta.
Boxerka s vyšším testosteronem
Italská boxerka Angela Carin musela vzdát boxerský zápas s Alžířankou Imán Chalíf. Stalo se tak proto, že její soupeřka má kvůli genetické vývojové vadě vyšší hladiny testosteronu. A právě kvůli vysokým hladinám testosteronu měla alžírská boxerka výhodu v tom, že měla silnější údery, které Angela Carin neustála a tím boj vzdala.
Tento zápas vyvolal velkou diskuzi, zda se má vytvořit nová kategorie s trans muži, trans ženami nebo s osobami, které mají o jeden chromozom víc nebo míň. Problém by byl v tom, že by bylo složité prokazování a zda by například ženy byly ochotné podstupovat nějakou prohlídku.
A například na minulých olympijských hrát v Tokiu v roce 2020 proti sobě boxovaly Irka Kellie Harrington s Imane Khelif. Tento zápas vyhrála Irka a nikdo se nepohoršoval nad tím, že proti sobě boxuje žena s „mužem“. Zřejmě to bude tím, že Kellie Harrington si nestěžovala na bolest a zápas při první ráně nevzdala.
Isn’t it interesting how at the 2020 Olympics, when Imane Khelif lost to Kellie Harrington 🇮🇪 in the quarterfinals, literally no one accused her of being a man?
— Algeria FC (@Algeria_FC) August 1, 2024
It’s almost as if brain dead right wing morons will hope on any conspiracy theory train pic.twitter.com/jH290S4L4K
Tyto hry doprovází neustálá kritika nebo nenávist vůči určitým sportovcům, kteří se bohužel narodili buď se zdravotní vadou nebo mají jinou sexuální orientaci. Kritici olympijské hry označují za zvrhlé, perverzní a nechutné, protože prý podporují propagandu LGBT. Je to však naopak. Kdyby ostatní tak usilovně neukazovali na odlišné sportovce a tolerovali to, jací jsou, nikdo by se nepozastavoval nad událostmi, které hry provázejí.
Zdroje: