Článek
Problém České pošty je ten, že je v rukou státu, který nedokáže správně řídit provoz tohoto podniku. Aby se Česká pošta dostala z obrovské finanční ztráty, tak přišla s myšlenkou vytvořit projekt Pošta Partner. Tento projekt je inspirovaný ze zahraničí a smyslem projektu je snížit počet poštovních poboček a předat smluvním partnerům svou poštovní agendu. Tedy, že smluvním partnerem se může stát například papírnictví, trafika nebo menší obchod ve městě nebo na vesnici, která nemá vlastní poštu.
V současné době má Česká republika na jedné straně jednu z nejhustších poštovních sítí v Evropě. Na straně druhé má z evropských zemí nejnižší podíl poboček provozovaných smluvními partnery. V roce 2015 provozovala Česká pošta celkem 3217 pošt a cílem projektu Pošta Partner je aby na konci roku 2025 provozovala Česká pošta pouze 691 vlastních pošt a 2.526 Pošt Partner.
První Pošta Partner byla otevřena v Informačním centru Městského úřadu Boží Dar na Karlovarsku. Je otevřená každý den a od začátku do současnosti se její služby rozšířily například o výplatu poštovních poukázek a důchodů, bankovní převody a bezkontaktní doručování. Výhodou tohoto projektu s kterým se počítá do budoucna je, že pobočky Pošty Partner mohou být na různých místech a každý den poskytovat své služby občanům, kteří stihnou vyřídit své záležitosti po práci. Hlavně starší lidé zase ocení, že nemusí chodit nebo jezdit někam daleko a mají to blíž.
Jak funguje pošta v okolních státech?
Například v Německu mají až 13 tisíc pošt. Každá pošta se nachází na smluvním místě s více než 2 000 obyvateli. Pokud je obyvatel více než 4 000, musí být docházková vzdálenost 2 kilometry. Na venkově najdete minimálně jednu poštu pro území o rozloze 80 km2. Všech 13 tisíc pošt provozuje soukromý majitel. S psaními a poukázkami tak lidé v Německu chodí do supermarketů, obchodních domů nebo třeba do papírnictví.
Česká republika se inspirovala rakouským poštovním modelem. Österreichische Post provozuje celkem 1359 partnerských pošt a sama má na starosti 546 vlastních pošt. Poštu tak najdete například v obchodech, trafikách, na čerpacích stanicích, obecních úřadech, v lékárnách, turistických infocentrech a na řadě dalších míst.
Nás slovenský soused má 1 539 pošt, z toho 173 podacích a 1 366 dodacích pošt, dále 5 pojízdných pošt, 75 poštovních středisek, 45 pošt Partner a 15 smluvních výdejců. Své poštovní služby poskytuje prostřednictvím sítě přístupových a kontaktních míst.
300 zrušených poboček
Na tiskové konferenci, kterou vláda svolala na 12. dubna 2023 oznámila, že k 1. červenci musí být uzavřeno 300 poboček České pošty z důvodu finančních úspor. Veřejnost, ale i starostové obcí se proti tomuto rozhodnutí bouřili a žádali o ponechání pošt. Starostové navíc hledali způsoby jak obejít toto nařízení a vyjednávali s vládou aby nerušila pošty, které se objevily na seznamu, který Česká pošta zveřejnila na internetu. Česká pošta sice vyšla několika starostům vstříc, ale i tak zrušila jiné pobočky pošty.
Proč k rušení poštovních poboček přišlo až po tolika letech a muselo se najednou v krátké době zrušit tolik poboček? Podle vyjádření vlády je to neochotou minulé vlády, která pro změny České pošty nic neudělala. Podle plánu České pošty má však dojít ještě k uzavření přibližně 2 300 poboček a má dojít k vytvoření dalších 1 600 partnerských pošt. A to vše do roku 2025. Zda do té doby dojde k nějakým změnám, uvidíme časem. Pokud k tomu ale dojde, bude to ještě větší chaos než v roce 2023.
Zdroje: