Hlavní obsah
Lidé a společnost

Rajko Doleček: Propagátor zdravé výživy a přítel odsouzeného generála Mladiće

Foto: Jan Handrejch, Právo

„Snídani sněz sám, obědvej s přítelem a večeři dej nepříteli.“ To bylo heslo ostravského lékaře Rajka Dolečka, jenž byl napůl Čech a napůl Srb.

Článek

Rajko Doleček se narodil v 1. června 1925. Jeho otec Josef Doleček měl za ženu bosenskou Srbku jménem Milice Tadić. Rok po narození se rodina odstěhovala do Bělehradu. V letech 1938 - 1944 studoval gymnázium v Bělehradu. Byl svědkem vojenského puče a masových demonstrací srbských obyvatel, kteří odmítali Pakt tří mocností uzavřený mezi Třetí říší, Italským královstvím a Japonským císařstvím. Za státním převratem stál generál Dušan Simović, který svrhl srbskou vládu a stal se novým předsedou vlády. To se Hitlerovi nelíbilo a o pár dní nařídil bombardování Bělehradu. To mělo za následek kapitulaci srbské armády. Za pár měsíců sovětská armáda Bělehrad osvobodila a Rajko Doleček se po absolvování gymnázia stal tajemníkem vojenského představitele Rudé armády pro Bělehrad. „Plnil jsem různé úkoly, staral se o zásobování, sháněl jsem letecké motory pro jugoslávskou armádu, cestoval jsem,“ řekl v rozhovoru pro Paměť národa

Návrat do vlasti

Rajko Doleček studoval na Bělehradské univerzitě a po dvou dokončených semestrech se vrátil zpět do Československa a nastoupil na Karlovu univerzitu v Praze, kde dokončil lékařské studium. Svou lékařskou kariéru zahájil v Ostravě ve Fakultní nemocnici a lékařem v této nemocnici byl až do své smrti. Lékařskou praxi vykonával tedy celých 67 let až do svých 92 let. V roce 1965 se stal docentem. O pět let později se stal doktorem věd a v roce 1993 získal profesorský titul.

Poprvé se v televizi objevil v pořadu Zdraví versus žaludek. Nad přeplněnými stoly učil diváky, co (ne)pojídat. Už od 70. let 20. století uváděl v Československé televizi vzdělávací pořady zaměřené na problematiku nadváhy, cukrovky, hormonálních poruch a stárnutí. Jeho nejúspěšnějším pořadem byl Nebezpečný svět kalorií, který se zaměřil na nadváhu a zdravou životosprávu. Vydal několik populárně naučných knih o životosprávě. Spolu s docentem Leošem Středou se podílel na pořadu Československé, později Slovenské televize Tak už dost!, zaměřeném rovněž na nadváhu, diety a zdravou životosprávu. Vydal několik dietních příruček a věnoval se dietnímu poradenství na internetu.

Foto: Referee, Wikipedia Commons, vlastní dílo

Křest knihy Nebezpečný svět kalorií. Autoři Rajko Doleček, Leoš Středa, Kateřina Cajthamlová, kmotrem byl Petr Havlíček

Rajko Doleček byl popularizátorem endokrinologie a na toto téma napsal více než 200 odborných publikací ve kterých se věnoval zejména endokrinologii popáleninovému traumatu, dietologii, zdravé výživě a diabetologii. Od roku 1951 až do své smrtí provozoval endokrinologickou ambulanci v Ostravě.

Zastánce srbského národa

Srbsko, které bylo okupováno Třetí říší, se stalo dějištěm hrůzného Kragujevského masakru ze strany německých vojáků. Měl to být trest za násilné povstání srbských obyvatel, kteří nesouhlasili s okupací vlastní země. Proto Hitler nařídil, že za každého zabitého německého vojáka bude popraveno 100 osob, a za každého zraněného polovina. Bylo tak popraveno více než 1000 Srbů a o této zprávě se Rajko Doleček dozvěděl, když poslouchal rozhlas. Byli popraveni gymnazisti od 15 let výše. Sám Rajko byl v té době student gymnázia.

Masakrům se nevyhnula ani širší rodina z matčiny strany. Její rodina žila v Bosně, která tehdy spadala do Chorvatského nezávislého státu ovládaného Ustašovci, kteří likvidovali Židy, Romy a Srby.

Napsal několik knih a novinových článků ve kterých hájil a angažoval se za srbský národ, který prošel válečnými hrůzami. Obhajoval postoje Radovana Karadžiće a Ratko Mladiće, jehož byl přítelem. Z rozhovorů s ním napsal knihu Hovory s generálem Mladićem. Ratko Mladić měl na svědomí Srebrenický masakr, za který byl později před Mezinárodním trestním tribunálem v Haagu odsouzen na doživotí. Rajko hájil činy odsouzeného generála Mladiće tím, že NATO v roce 1999 bombardovalo Jugoslávii. Když byl Ratko Mladić ve vězení, tak si s ním Rajko psal dopisy a často jej navštěvoval.

Rajkovi Dolečkovi byl posmrtně prezidentem republiky dne 28. října 2018 propůjčen Řád TGM I. třídy za zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz