Článek
Stali jsme se svědky vyhlazení několika ukrajinských měst. Rusko denně bombardovalo Bachmut, Avdijivku, Mariupol, Buču, Časiv Jar a další menší obce, které byly strategicky významné a pomohly Rusům v postupu. To, co se děje na Ukrajině, se v menším měřítku odehrálo také v syrském Aleppu.
Koncem září v roce 2015 zahájilo Rusko vojenskou intervenci v Sýrii na žádost vlády Bašára Asada. Tato vojenskou podpora měla sloužit v boji proti syrské opozici Islámskému státu v syrské občanské válce. Ruské letecké nálety byly prováděny po celém území Sýrie, přičemž se zaměřovaly především na opoziční bašty Svobodné syrské armády spolu s povstaleckou koalicí Rady revolučního velení a sunnitskými militantními skupinami v rámci koalice Armáda dobytí. Syrská vláda považovala jakýkoli odpor vůči režimu za teroristický, a proto s povstalci zacházela jako s teroristy.
Rusko tuto vojenskou operaci označovalo jako boj proti terorismu. Stejně jako nyní invazi na Ukrajinu nazývá speciální vojenskou operaci, v níž tvrdí, že bojuje proti nacistům. Mezinárodní nevládní organizace jako jsou Human Rights Watch a Amnesty International svým vyšetřováním zjistily a upozornily na válečné zločiny, kterých se Rusko dopustilo na syrském území. Rusko ve svém postupu neváhá bombardovat nemocnice, školy a další civilní objekty. Použití zakázané kazetové munice způsobilo smrt několika stovek civilistů, včetně dětí. Došlo i k zasedání Rady bezpečnosti OSN s žádostí o ukončení všech nezákonných útoků na civilisty v Aleppu i na celém území Sýrie. Výzva k ukončení vojenských operací, přišla po ruském vetu návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN z 8. října, která požadovala ukončení veškerého leteckého bombardování Aleppa.
Byly to krvavé dny. Byl to krvavý měsíc. Každý den ruské a syrské nálety zabily desítky lidí. Byl to nejstrašnější měsíc od začátku války.
Rusové používali nové typy zbraní, které dokázaly proniknout a zničit celé vícepatrové betonové budovy. Místní obyvatelé v rozhovoru pro Human Rights Watch tyto zbraně označovali jako „bomby ničící bunkry“. Už nebylo bezpečné se skrývat ve sklepích a v podzemních bunkrech. Každý den přišlo o život několik desítek civilistů.
Stejně jako nyní Ukrajina čelí bombardování, po kterém nezůstane stát žádná budova, i v Aleppu probíhala stejná taktika. Šílené scény hořících trosek popisuje Ahmad al-Khatib, rodák z Aleppa v rozhovoru pro zpravodajský deník Al-Džazíra. Syrská občanská válka je považovaná mezi Syřany za jednu z nejbrutálnějších bitev z důvodu spojení provládních sil a ruských ozbrojených sil cílící na nevojenské objekty.
Rusko dlouhé roky využívalo Sýrii jako vojenské cvičiště s velkou podporou syrského prezidenta Bašára al-Asada. Vladimír Putin zahájil bombardovací kampaň proti syrské opozici a pomohl tak zvýšit vliv al-Asadovi.
„V Aleppu použili vše, co mohli, a i když to nechci vidět, nepřekvapilo by mě, kdyby začali používat stejná letadla, bomby a rakety k cílení na civilisty na Ukrajině,“ řekl Mustafa al- Qaseem, který nyní žije v Německu.
“Atbrīvotā” Avdijivka…pic.twitter.com/K1TrjlCdpz
— Sandis Gugāns 🇱🇻 (@sanchopans82) May 10, 2024
Zdroje