Hlavní obsah
Jídlo a pití

Škodlivá chemie v energetických nápojích škodí dětem. Chystá se zákaz prodeje

Foto: Jorge Franganillo, Wikimedia Commons, volné dílo.

Na trhu existuje několik desítek druhů energy drinků, které jsou přístupné dětem. V současné době se jedná o zákazu prodeje dětem z důvodu škodlivosti na jejich zdraví.

Článek

Energy drinky se řadí do nealkoholických nápojů, které obsahují stimulační látky, jako je kofein a taurin. Další složkou je cukr a umělá sladidla. Dále jsou v nich přidaná různá barviva a vitamíny.

Co vše se skrývá v energetických nápojích

Taurin je volná aminokyselina, která se přirozeně vyskytuje v mase a vejcích. Taurin je pro člověka důležitou látkou, ale není esenciální, což znamená, že naše tělo si tuto látku dokáže částečně vyrobit, i když je vhodné ji přijímat také z potravin. Používá se také při léčbě kardiovaskulárních onemocnění, Alzheimerovy choroby, epilepsie a dalších zdravotních problémů. Dávky taurinu v energetických nápojích jsou však nízké a pokud by člověk chtěl dosáhnout doporučené denní dávky, musel by vypít několik litrů těchto nápojů denně.

Studie na zvířatech zjistila, že taurin pomáhá zpomalit stárnutí a snižuje poškození DNA.

L-karnitin se přirozeně vyskytuje v potravinách a v těle ho produkují játra a ledviny. Karnitin pomáhá lidskému tělu pomocí beta-oxidaci mastných kyselin, díky čemuž vzniká energie zlepšující srdeční a kosterní svaly.

L-karnitin, stejně jako taurin, se v energetických nápojích vyskytuje v nízkých dávkách a aby se projevily pozitivní účinky této látky, musely by být konzumovány během fyzické aktivity.

Další neškodné látky, které se přirozeně vyskytují v potravinách jsou vitamíny B1, B3, B5, B6, B12. Problém těchto látek je ten, že se v energetických nápojích vyskytují ve velkých dávkách. A to až o třikrát více než je doporučená denní dávka pro dospělou osobu. Lidské tělo takové množství nedokáže normálně vstřebat.

Kofeincukr jsou dalšími látkami, které se vyskytují v energetických nápojích. Při konzumaci se kofein během 10 minut dostává do krevního řečiště až se dostane do srdce a tím způsobí zvýšení krevního tlaku a zrychlí srdeční tep. Kofein v lidském organismu působí jako stimulátor centrální nervové soustavy, potlačuje únavu a tím zvyšuje větší aktivitu. I přesto, že je naše tělo unavené, ale vlivem kofeinu, který zaplní receptory adenosinu, který udává míru pocitu únavy, nám mozek říká, že unaveni nejsme. To způsobí, že se do těla uvolní chemické látky jako je adrenalin, noradrenalin, serotonin, dopamin. Adrenalin a noradrenalin nutí člověka k vyšším fyzickým a mentálním výkonům. Lidský organismus se tak dostává do stresového stavu a dochází k rozšiřování průdušinek, čímž dochází k vyššímu přijmu kyslíku do organismu. Zesilují se kontrakce srdce a roztahují se cévy aby okysličená krev mohla lépe proudit. Člověk se poté víc potí, produkuje méně slin a zpomaluje se mu trávení. Tento proces není u fyzické aktivity, tak nebezpečný. Pokud však k tomuto procesu dochází dlouhodobě, způsobí užívání kofeinu v energetických nápojích chronické zdravotní problémy. Obzvlášť u dětí, které energetické nápoje pijí během školního vyučování, kdy jen sedí v lavici, to může mít mnohem vážnější zdravotní komplikace.

Serotonin, který se uvolní v lidském organismu způsobí, že se po konzumaci energetického nápoje cítíme mnohem lépe a máme lepší náladu. Podobně je na tom i další chemická látka dopamin. Ten v mozku způsobuje vznik příjemných pocitů a po delším čase může způsobit závislost. Proto není vhodné aby hlavně děti často pily energetické nápoje.

Cukr, který je považován ze největší legální drogu a dle Světové zdravotnické organizace je jeho doporučená denní dávka 50 g pro dospělou osobu. Pro dítě je to jen polovina. Jedna plechovka energetického nápoje však může obsahovat až 60 g cukru. Což překračuje denní množství, které je pro dítě doporučováno. Navíc pokud dítě během dne zkonzumuje ještě další zpracované potraviny obsahující cukr, tak je to pro jeho tělo velmi škodlivé. Mnoho děti energetické nápoje kombinují s alkoholem.

Hodinu po konzumaci z lidského organismu mizí cukr, který byl součástí energetického nápoje. Po tomto čase se člověk dostává do stavu hypoglykémie - to znamená nízký obsah cukru v krvi. Energie získaná po konzumaci energetického nápoje se vytratí a nastává snížená výkonnost lidského těla. V těle však zůstává kofein, který v lidském těle přetrvává 6-8 hodin. U žen a dětí je to mnohem déle. Dlouhodobá konzumace kofeinu způsobuje poruchy chování, úzkosti, poruchy nervové soustavy, trávicí potíže a další řadu zdravotních komplikací.

Problematická barviva

Jedním z barviv, které je v energetických nápojích, je E102 tartrazin. Ten se vyrábí z uhelného dehtu a podle vědecké studie prováděné na krysách bylo zjištěno, že tartrazin je genotický pro krysy. Užívání tartrazinu způsobilo závažné histopatologické a buněčné změny v jaterních a ledvinových tkáních a došlo k poškožení DNA v leukocytech. Dávky tartrazinu, které byly podávány krysám měly nízkou hodnotu a to 7,5 mg/kg. Tyto hodnoty odpovídají horní hranici maximální doporučené dávky pro člověka, která je stanovena Evropským úřadem pro bezpečnost potravin. Také bylo zjištěno, že toto barvivo je pro část populace alergenní a mohou nepříznivě ovlivnit činnost a pozornost dětí.

Dalšími barvivy jsou E133 brilantní modř, E129 červeň allura, E110 sunset yellow, vyráběné také z uhelného dehtu a navíc u posledního jmenovaného barviva bylo zjištěno, že může obsahovat karcinogenní zbytkové látky zvané SUDAN I.

Tato barviva se řadí do takzvané Southamptonské šestky, díky studii univerzity v Southamptonu. V této studii bylo prokázáno, že uvedená barviva vyvolávají hyperaktivitu a jsou v kombinaci s konzervanty, nebezpečná pro děti.

Nebezpečné konzervanty

Nejčastějším konzervantem, který najdeme v energetických nápojích je benzoan sodný. Ten vzniká neutralizací kyseliny benzoové, která se přirozeně vyskytuje v ovoci. Výroba benzoanu sodného v komerčním průmyslu však vzniká z oxidace toluenu. Výzkumy prokázaly, že benzoan sodný má nízký genotoxické účinky a další laboratorní výzkumy zjistily z více studii, že in vitro zvyšují poškození DNA v lidských lymfocytech. Benzoan sodný také způsobuje oxidační stres, má nepříznivý vliv na imunitní systém, játra, ledviny, plodnost, může zhoršovat zdravotní stav lidí s astmatem a způsobuje dětskou hyperaktivitu.

Dalším konzervantem je kyselina benzoova, která je nebezpečná pro alergiky. Může způsobit podráždění kůže, kopřivku, hyperaktivitu a také zhoršit pozornost.

Benzoat sodný, který není vhodný ke konzumaci dětmi a nejméně škodlivý konzervant je sorban draselný.

Zákaz prodeje dětem

Poslanci napříč Poslaneckou sněmovnou se shodují na omezení nebo zákazu prodeje energy drinků dětem a mladistvým do 18 let.

Norma je připravená, má několik variant včetně věkové hranice, detaily trestů a vymáhání budeme ještě řešit v rámci poslaneckých klubů
Poslankyně TOP 09 Martina Ochodnická

Poslanci společně s odborníky se tomuto tématu věnovali celé tři roky. Shoda panuje na tom, že energetické nápoje dětem škodí a je potřeba omezit nebo zcela zakázat prodej těchto nápojů. Je však potřeba i šířit osvětu mezi mladými konzumenty.

Zákaz prodeje platí například v sousedním Polsku, Litvě či v Lotyšsku. U nás neplatí žádná regulace. To by se s budoucím zákonem mělo změnit.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz