Článek
S ministrem Pavlem Blažkem je dlouhodobě spojena celá řada podivných událostí. Někdy značně kontroverzních. Např. v roce 2010 premiér Nečas podle svého vyjádření odvolal Pavla Blažka z dozorčí rady s.p. Lesy ČR s tím, že na této pozici musí být člověk, který má důvěru premiéra.
Media tehdy spekulovala, že za tímto odvoláním byla Nečasova averze k velké, poněkud „kmotrovské“ koalici ODS a ČSSD v Brně, jelikož ODS tenkrát byla schopna vytvořit funkční koalici i s jinými stranami (TOP 09, KDÚ-ČSL). Samotný Pavel Blažek údajné odvolání prezentoval tak, že na funkci v dozorčí radě rezignoval sám. Pro doplnění je nutno uvést, že premiér Nečas po odvolání ministra Pospíšila v roce 2012 nejmenoval do funkce ministra spravedlnosti nikoho jiného než Pavla Blažka. Inu, i premiér Nečas musel vzít v potaz vyvážení jednotlivých frakcí a klik v rámci mateřské strany. Toto pravděpodobně rozhodlo i v souvislosti s jmenováním Pavla Blažka do současné vlády premiéra Petra Fialy.
Přehled aktuálních afér spojených s ministrem Blažkem
Přehled podivných událostí spojených s rozporuplnou osobou Pavla Blažka lze vygooglit zejména pak ve Wikipedii. Úsudek nechť si každý učiní sám. Pozornost soustředíme ve spojitosti s rozporuplnou osobou Pavla Blažka na aktuální kauzy, a to včetně jeho současného působení ve funkci ministra spravedlnosti. Dne 10. srpna 2020 začala Policie ČR vyšetřovat brněnské politiky kvůli podezření, že kupčili s brněnským majetkem a brali milionové úplatky. Mezi vyšetřovanými byl mimo jiné i Pavel Blažek. Potom již ve funkci ministra spravedlnosti měl Pavel Blažek požadovat jména soudců, kteří rozhodovali o vazbě nebo domovních prohlídkách, přičemž mezi podezřelými mají být někteří jeho známí. Veřejnosti bylo toto vnímáno jako nepřípustný nátlak.
Brněnské kauzy ministru Blažkovi nestačily, a tak se za podivných okolností a ještě podivnějších výmluv sešel dne 16. srpna 2023 s bývalým poradcem exprezidenta Miloše Zemana a proruským lobbistou Martinem Nejedlým. Právě za toto, z hlediska ODS nevhodné setkání, podle vyjádření premiéra Petra Fialy obdržel od vedení ODS „žlutou kartu“. Nelze pominout, že Pavel Blažek má svým způsobem nadstandardní vztahy s lidmi s okolí Miloše Zemana dlouhodobě.
Ředitel insolvenčního odboru Ministerstva spravedlnosti podal protikorupční oznámení na svého nadřízeného, tj. politického náměstka ministra Blažka.
Pravděpodobně i z výkonu funkce insolvenčního správce je možno vytvořit velký byznys. Ředitel insolvenčního odboru ministerstva spravedlnosti Jan Benýšek ve svém oznámení varuje, že vedení ministerstva se pokouší ovládnout miliardový byznys s insolvencemi. Ve svém protikorupčním podnětu přímo ukazuje na politického náměstka Antonína Stanislava, který v minulosti odešel z ministerstva po odhalení podezřelých zkoušek insolvenčních správců. Absolutorium zkoušky je přitom pro zájemce o funkci insolvenčního správce vstupenkou do mimořádně výnosného byznysu.
Z hlediska politické odpovědnosti je podstatné, že si Antonína Stanislava vybral za svého politického náměstka i přes jeho podezřelou minulost sám Pavel Blažek. Otázkou je, za jakým účelem. Je to však právě ministr Blažek, který činí kroky k posílení pozice svého politického náměstka a naopak k oslabení postavení ministerského úředníka, přičemž experti na problematiku insolvence, které oslovili redaktoři redakce Seznam Zprávy, činnost Jana Benýška a jeho kolegů z insolvenčního odboru ministerstva vysoce oceňují.
Na pomoc si ministr Blažek vzal osvědčený postup, jak zajistit celý, značně podivný postup z personálního hlediska, a to organizační změny. Tyto změny spočívají v poněkud nelogickém rozdělení insolvenčního odboru a zrušení tak systemizované pozice Jana Benýška coby ředitele odboru. Změny již byly ministrem Blažkem zahrnuty do vládou projednávané systemizace, přičemž vláda měla změny systemizace schvalovat ve středu. Takže již může být rozhodnuto. K tomu se vyjádřil pro Seznam Zprávy Radek Hábl, expert na dluhovou problematiku a insolvenci, následujícím způsobem – cit.: „Bojím se, aby se to nevrátilo do let, kdy ministerstvo ovládaly různé zájmové skupiny a zákony se tvořily na míru nekalých praktik.“
Premiér Fiala je ve vztahu k protikorupčnímu podání od Jana Benýška v nezáviděníhodné situaci
Obzvláště pak, pokud by aktuální vývoj na úseku insolvencí skutečně směřoval k ovládnutí miliardového insolvenčního byznysu a jeho případnému „dojení“ v podobě „výpalného“. Přitom v rámci případného odsouhlasení změny systematizace se již mohlo ministrovi Blažkovi podařit obsadit ostatní ministry včetně premiéra do rolí pouhých statistů a komparsistů v jeho nečisté hře.
V každém případě jde o základní princip morální korektnosti a integrity. Zda v ODS opět získají navrch praktiky kmotrů a ODS se vydá zpět do období falešných sponzorů Lajose Bácse a Radjiva M. Sinha, afér lobbisty Marka Dalíka, kauzy Opencard, aféry ProMoPro a kauzy Nagyová, jakož i do období machinací s veřejnými zakázkami na SFŽP za ministra Drobila, či zda se ještě jednou zoufale pokusí naplnit v rámci své stranické činnosti občanské principy.
Jestliže se premiér Petr Fiala snažil uklidnit koaliční partnery ODS a veřejnost ohledně předchozích afér ministra Blažka informací o udělení žluté karty ministrovi Blažkovi, měl by vědět, pokud se skutečně jedná o promyšlené ovládnutí ministerstva spravedlnosti zájmovými skupinami, že po žluté zákonitě následuje červená karta. Skutečně nezáviděníhodná situace pro premiéra Fialu za stavu, kdy dochází k významnému narušení sociálního smíru a zejména pak ke značné rozkolísanosti vládní koalice, přičemž možná ještě více je rozkolísaná samotná ODS.