Článek
Gočárova galerie umístěná v areálu rekonstruovaných Automatických mlýnu Pardubice nabízí díky vstřícnosti Muzea moderního umění Andyho Warhola ve slovenských Medzilaborců jedinečnou výstavu „Žitý sen Andyho Warhola“. Výstava je zde k shlédnutí od 24. února do 27. dubna letošního roku. Tzn. zájemci mají možnost spatřit tuto unikátní výstavu již pouze dva týdny. Potom vyrazí na další pouť po evropských městech, přičemž zájemci by měli mít na paměti, že dílo Andyho Warhola bylo možno naposledy spatřit v České republice na vlastní oči před deseti lety. Slovenské muzeum, které je společně s pittsburským muzeem jediným na světě, jež pečuje o vysoce inspirativní odkaz geniální umělce, zapůjčilo pro pardubickou výstavu 150 děl Andyho Warhola.

Plánek okolí Automatických mlýnů Pardubice
Jak vyplývá z přiloženého plánku, Automatické mlýny Pardubice se nacházejí v bezprostředním sousedství historického centra Pardubic. Byť toto město jaksi zápasí s parkovacími místy, zájemci o tuto neopakovatelnou výstavu, kteří vyrazí do Pardubic vlastním autem, mají k dispozici nějaká parkovací místa přímo v areálu Automatických mlýnů a další placená místa lze nalézt v nejbližším okolí. Avšak tím, že Pardubice leží uprostřed republiky a mají přímé vlakové spojení nejen s Prahou, ale i s Ostravou a Olomoucí, Brnem, Havlíčkovým Brodem a Libercem, lze z řady českých měst vyrazit na výstavu „Žitý sen Andyho Warhola“ i vlakem. Prostě si na pohodu zvolit vlak s jídelním vozem, tam si dát čaj, kávu, pivo či víno a pohodlně se nechat odvézt do Pardubic vlakem. V souvislosti s tím pouze praktická informace na doplnění. Pokud budete konzumovat v jídelním vozu, máte k dispozici nejen omezený počet míst přímo v tomto vagonu, ale můžete si sednout s jízdenkou 2. třídy i do sousedního vozu 1. třídy.

Warholův dvojportrét Hanse Christiana Andersena
Návštěvník jedinečné výstavy „Žitý sen Andyho Warhola“ by si měl při nahlédnutí do duše nekorunovaného krále pop-artu pozorně vychutnat filmový dokument promítaný formou smyčky před vstupem do vlastní výstavy. Na samotné výstavě je na co se dívat. Jsou zde i k vidění díla, která dosud v České republice nebyla vystavena. Např. Indiánská maska a dvě série z cyklu s motivem zdvojeného pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Zdvojení Andersena do dvou sérií je Warholova reakce na skutečnost, že tento dánský spisovatel byl schizofrenikem. Součástí těchto sérií jsou i motivy inspirované vystřihovánkami. Právě vášeň k vystřihovánkám je oba i přes časový odstup více jak jednoho století spojovala.
Jestliže výstava v Gočárově galerii umožňuje spatřit Warholovo dílo v České republice po deseti letech, zájemci by neměli váhat, neboť tato příležitost se nemusí po mnoho dalších let opakovat. Všichni tedy ještě mají čas spatřit unikátní výstavu „Žitý sen Andyho Warhola“ na vlastní oči do 27. dubna, než se v klimatizovaných autech vydá do dalších evropských měst. Pokud bych měl vybrat z této jedinečné výstavy tři díla, která mě nejvíce zaujala, jsou to kromě dvou sérií s motivem zdvojeného Hanse Christiána Andersena, série Warholových autoportrétů a na prvním místě pak série z cyklu „Dámy a pánové“, vytvořené geniálním umělcem v roce 1975.

Ukázka z Warholovy série „Dámy a pánové“
Ta mne zaujala svou hlubokou živočišností tím, jak Andy Warhola do každého portrétu vnesl osobitý styl a půvab. V cyklu „Dámy a pánové“ nejsou zachyceny žádné celebrity, ale umělcovi přátelé a známí, kteří se pro zábavu převlékli do ženských šatů a pózovali Warholovi, jak sami uznali za vhodné. Živočišnost těchto portrétů pak pramení z výrazů jejich tváří, ze kterých na návštěvníky vyzařuje koketování a radost.
Kromě tohoto osobního výběru třech děl a již zmíněné Indiánské masky lze na této unikátní výstavě spatřit např. ikonickou Marilyn Monroe v šesti variacích, variace na motiv Mony Lisy, prvotní kresby Andyho Warhola, jakož i Poslední večeře jako umělcova interpretace da Vinciho Poslední večeře. Stejně se jmenovala i poslední Warholova výstava v Miláně. Za měsíc po této výstavě geniální umělec a nekorunovaný král pop-artu zemřel. Z filmového dokumentu se každý může dozvědět, že svou smrt sám s ohledem na svou fóbii z dalšího pobytu v nemocnici předpověděl.

Ukázka z díla Paula Warhola
Přínosem pardubické výstavy je i to, že se návštěvník seznámí i s tvorbou Warholova nejstaršího bratra Paula a synovce Jamese. Paul Warhola pracoval po druhé světové válce jako prodavač a s bratrem Johnem nejmladšího bratra Andyho ve studiu umění. Podle svědků a některých členů rodiny měl k umění vztah již od dětství, ale malovat začal až v důchodu. Některé jeho obrazy jsou uměleckými experimenty, neboť je vytvářel pomocí kuřecích nožiček, které otiskoval různými barvami na barevný podklad.

Rekonstruované Automatické mlýny Pardubice
Kulturně oživený areál Automatických mlýnů nabízí kromě výstavy „Žitý sen Andyho Warhola“ celou řadu zajímavých možností. Navíc se tento areál nachází v bezprostřední blízkosti historického centra města Pardubice zahrnujícího Perštýnské náměstí s dominantou Zelené brány a kouzelnými uličkami a zákoutími starého města. I když po 27. dubnu budou v Gočárově galerii další zajímavé výstavy, navštívit tuto unikátní výstavu děl Andyho Warhola lze pouze do tohoto data.