Hlavní obsah
Názory a úvahy

Dědictví Stanislava Grosse

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: © Luděk Kovář / Wikimedia Commons / CC-BY-4.0 & GFDL

Náhrobek Stanislava Grosse na Vyšehradském hřbitově

3. 4. 10:08

Přestože strávil ze všech stranických premiérů v čele vlády ČR nejkratší dobu - necelý rok, se Stanislav Gross v jednom ohledu nesmazatelně podepsal na podobě politického systému naší země.

Článek

Stanislav Gross - dej mu pánbůh lehkou zem - strávil v čele vlády ČR nejkratší dobu ze všech stranických premiérů, a to pouhých 273 dní. Kratší dobu úřadovali jen předsedové úřednických vlád Josef Tošovský (217 dní) a Jiří Rusnok (218 dní). V pozici lídra ČSSD, včetně doby, kdy byl pouze pověřeným předsedou, pak setrval rok a čtvrt. Přesto se v jednom ohledu nesmazatelně podepsal na podobě politického a stranického systému naší země. Jde o podobu koaličních smluv, o kterých se dá bez nadsázky říci, že se dělí na dvě skupiny - před Grossem a po Grossovi.

Gross převzal funkce předsedy strany a vlády po rezignaci Vladimíra Špidly v létě roku 04. Tehdejší vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, která disponovala jen těsnou většinou 101 poslanců, změnu lídra nejsilnější strany ustála a pokračovala dál, nicméně jedna důležitá změna proběhla - došlo k sepsání nové smlouvy, která se dost podstatně lišila od té předchozí, uzavřené po volbách roku 02. Ta totiž obsahovala pouze programové otázky, nicméně nijak neřešila principy fungování koalice. Podobně na tom byly i smlouvy z let 92 a 96, které se této problematice též příliš nevěnovaly - s výjimkou závazku společného postupu v Parlamentu a schůzek předsedů koaličních stran.

To vše se ale změnilo právě v létě 04, kdy byla pověřeným premiérem Grossem vyjednána smlouva nová. A její předposlední část s nadpisem „VIII. Spolupráce“ se stala precedentem pro fungování všech následujících koalic až do dnes. Tyto pasáže jsou totiž novými koalicemi přebírány v téměř doslovné podobě. Mezi ty nejzásadnější body patří:

  • jmenování ministrů - předseda příslušné koaliční strany může premiérovi podat návrh na odvolání a jmenování "svého" člena vlády, případně pro takový krok musí premiér "hledat podporu příslušné koaliční strany"
  • koaličně dohodnuté návrhy - závazek, aby návrh státního rozpočtu a jiná důležitá rozhodnutí podpořila alespoň polovina z přítomných ministrů každé koaliční strany
  • koaliční orgány - zejména koaliční rada, tvořená předsedy a místopředsedy jednotlivých stran, a dále pak orgány označené písmenem K a počtem členů, např.: schůzka předsedů stran (nyní K5) či schůzka všech koaličních poslanců (nyní K108)
  • dohodovací a smírčí jednání - řešení společného postupu smluvních stran ve věcech, které nebudou dostatečně řešeny programovými dokumenty, případně rozporů vyplývajících ze smlouvy

Působení Stanislava Grosse v čele vlády na jaře roku 05 předčasně ukončila aféra ohledně financování bytu na Barrandově, jeho život pak předčasně ukončila zákeřná nemoc ALS, které podlehl o desetiletí později. Jeho odkaz však žije dál, neboť žádný z povolebních vyjednávacích týmů dosud neměl tu odvahu, aby se od mustru z roku 04 nějak výrazně odchýlil. A klidně se vsadím, že se tak nestane ani po sněmovních volbách roku 25.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Stanislav Gross
Koaliční smlouva

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz