Článek
Režisér F. A. Brabec proslul nejdříve mezi kameramany, především u režiséra Jana Svěráka. Především filmem Jízda, kde se jeho talent pro kameru uplatnil nejvíce. Za stejný film také získal svého prvního Českého lva, za nejlepší kameru. V kategorii tehdy bojoval i sám se sebou, neb byl nominován i za druhý film Jana Svěráka Akumulátor 1.
Z kameramana se záhy stal též režisér. Jako první natočil filmovou adaptaci legendární divadelní hry Alfred Jarryho Král Ubu. Podobně překvapivá byla i adaptace balad Karla Jaromíra Erbena ze sbírky Kytice. V obou případech byl oceněn Českým lvem za nejlepší kameru.
Na silvestra roku 2002 oznámil úmysl zapsati se do Guinnessovy knihy rekordů. Za 24 hodin hodlal natočiti film. Spolu s Ivanou Novákovou sepsali scénář inspirovaný novelou Viktora Dyka Krysař. „První nápad natočit film za 24 hodin byl při natáčení asi tří videoklipů v jeden den, kdy já jsem vlastně za den natočil asi 10 minut čistého klipového času, tak jsem si říkal, když natočím za 10 hodin 10 minut, tak proč bych za 24 hodin nenatočil 70, 80 minut, což je celovečerní film,“ vzpomínal na první nápad F. A. Brabec.
První klapka padla na silvestra u pražského Rudolfina o desáté hodině dopolední. Důvěra v zdárný výsledek projektu byla skrovná. Toho dne totiž Prahu zasáhla nečekaná sněhová kalamita. Brabcovi však náhlý sníh udělal radost. „Sníh mi udělal obrovskou radost. Do té doby byla Praha všední, nezajímavá, placatá. A najednou jako na objednávku dostala romantický nádech, je snová, malebná. Nakonec z legendy o zkáze města vznikne kýč.“ radoval se Brabec.
Do hlavních rolích obsadil režisér Richarda Kračja a Petra Jákla, jehož matka film produkovala. Pro Richarda Krajča to zase byl první silvestr strávený v Praze. Hlavní ženskou roli pak dostala Ester Geislerová, nejmladší ze sester Geislerových.
Točilo se samozřejmě bez pauz. Bylo užito dvou kamer, z nichž jednu obsluhoval sám F. A. Brabec. Sotva se podařilo záběr natočiti, hned se počal organisovati přesun. Celý film se natáčel převážně na Starém Městě.
Štáb se obratně vyhýbal všelijakým překážkám. Nejtěžší úlohou stalo se natáčení půlnoční na Staroměstském náměstí, kde se shlukovaly davy oslavujících a turistů, kteří se v nastalé atmosféře drali před objektivy. Během toho také jedna z kamer přestala fungovati.
Poslední záběr se dotočil na Nový rok v devět hodin čtyřicet pět minut v kapli svaté Anny. Ani závěr natáčení nestal se skutečným završením. Hned po poslední klapce se rozvážely kostýmy a následovala rychlá dotočná. Vše se odehrávalo v rychlém sledu.
Rekord se nakonec podařil a F. A. Brabec svůj zápis získal. Film se do kin dostal 6. března 2003, 22. října vydalo Centrum českého videa snímek na DVD. Filmu se však nedostalo širšího ohlasu. Jak divácké, tak odborné hlasy film kritizovaly či zcela přehlédly. Na ČSFD film drží 34 % a titul 938. nejhoršího filmu, na Kinoboxu 38%. Film tak zůstává pouze rekordem a na jeho docenění po 20 letech nejspíše nedojde.
Seznam použitých zdrojů:
Rozmarná léta českého filmu - Dostupné online - https://www.ceskatelevize.cz/porady/10267861763-rozmarna-leta-ceskeho-filmu/21056226514/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Krysa%C5%99_(film,_2003)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Krysa%C5%99_(kniha)
https://cs.wikipedia.org/wiki/F._A._Brabec
https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/krysar-je-nejrychlejsi-film.A030101_225044_filmvideo_pol
https://www.csfd.cz/film/88027-krysar/prehled/
https://www.ceskylev.cz/cz/detail?creator=F.%20A.%20Brabec&csfdid=3155
https://www.ceskylev.cz/cz/detail?movie=Krysa%C5%99&csfd=88027
https://www.fdb.cz/film/krysar/vhs-dvd/34895