Článek
Ku příležitosti možné nominace na Oscara sluší se připomenouti historii českého, potažmo československého filmu v souvislosti s tímto nejprestižnějším filmovým oceněním. Minimálně pro obecnou veřejnost je Oscar synonymem kvalitního filmu. Pro filmaře pak toto ocenění představuje významnou reklamu.
Československý film se poprvé ucházel o Oscara v roce 1964, a to komedii Oldřicha Lipského Limonádový Joe aneb Koňská opera. Tato komedie, která se dočkala úspěchu i v zahraničí, byla dokonce předabována do angličtiny, avšak nominace na hlavní cenu jí nakonec unikla.
V letech 1965–1968 se československému filmu dařilo. Hned první film nominovaný na Oscara získal hlavní cenu. Dvojice režisérů Ján Kadár a Elmar Klos uspěla s filmem Obchod na korze, jenž vypovídal o životě ve Slovenském štátu během druhé světové války, kdy probíhala arizace židovského majetku. Šlo také o jediný československý film, na němž spolupracovali dva režiséři.
V roce 1967 uspěl se svým samostatným celovečerním debutem Jiří Menzel, když úspěšně zadaptoval román Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky. Miloš Forman se však musil spokojit jen s nominací, a to v letech 1966 a 1968 za své filmy Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko. Forman však později dosáhl úspěchu svou zahraniční tvorbou.
Rok 1969, kdy byl do zahraničí vyslán Herzův Spalovač mrtvol, znamenal v nastalé atmosféře přerušení vysílání kandidátů do boje o „cenu západní“ na několik let. Až v roce 1973 byl do zahraničí vyslán dvojfilm Otakara Vávry Dny zrady, zachycující zářijové dny roku 1938. Ten však v zahraničí neměl šanci na výraznější úspěch.
Další úspěch přišel až v polovině 80. let, kdy byl na Oscara nominován opět film Jiřího Menzela, tentokráte dle scénáře Zdeňka Svěráka – Vesničko má středisková. Byla to také poslední úspěšná nominace před sametovou revolucí. Mezi neúspěšnými zástupci byly filmy: Milenci v roce jedna, Adéla ještě nevečeřela, Báječní muži s klikou, Lásky mezi kapkami deště, Tisícročná včela či Smrt krásných srnců.
Vůbec posledním filmem nominovaným na Oscara ještě jako československý byl snímek debutujícího režiséra Jana Svěráka, Obecná škola. Jan Svěrák vystudoval dokument na FAMU a už předtím zaujal zahraničí svým mystifikačním dokumentem Ropáci, za nějž obdržel studentského Oscara. Hraný film byl pro něj novinkou, s níž hned zaznamenal mezinárodní úspěch.
Prvním filmem, který se ucházel o Oscara jako český film po roce 1993, byl druhý dlouhometrážní snímek Jana Švankmajera Lekce Faust. Velký úspěch přišel v roce 1996, kdy Jan Svěrák opět zazářil s filmem Kolja. Tento snímek získal nejen Oscara, ale i Zlatý glóbus, což představuje v historii českého filmu jedinečný úspěch.
Počátkem nového milénia uspěli Jan Hřebejk a Petr Jarchovský s filmem Musíme si pomáhat. Nominace byla poměrně překvapivá, neboť snímek nezaznamenal větší úspěch na evropských festivalech. Zatím poslední nominaci na Oscara obdržel v roce 2003 film Želary režiséra Ondřeje Trojana.
Do fáze užšího výběru, do které se momentálně dostaly Vlny režiséra Jiřího Mádla, se nedávno probojovaly hned dva filmy: Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula a Šarlatán režisérky Agnieszky Holland. Tím končí výčet úspěchů českých a československých filmů. Mezi další snímky, které se ucházely o Oscara, ale nedostaly se ani do nominace, patří například: Díky za každé nové ráno, Zapomenuté světlo, Je třeba zabít Sekala, Návrat idiota, Tmavomodrý svět, Horem pádem, Štěstí, Obsahoval jsem anglického krále, Kawasakiho růže a další.
Většina novin, deníků a portálů o filmu Vlny referuje jako o již nominovaném filmu, což je však chybná interpretace. Do užšího výběru je vždy vybráno 15 filmů. Finální nominace zahrnuje již pouze 5 filmů. Je tomu již 22 let, co byl český film nominován mezi pět nejlepších zahraničních filmů. Prolomí Vlny toto čekání?
Snímek dostává od většiny diváků i recenzentů více pozitivních než negativních recenzí, což u českých filmů nebývá zvykem. To ovšem spíše nahrává úspěchu filmu Vlny na domácí scéně v nadcházejícím ročníku ankety Český lev. Pro zahraniční úspěch je především nutná kombinace úspěšného lobování v Americe (včetně zahraničního distributora) a jakéhosi mezinárodního pochopení. Především to první filmu Vlny schází.
V otázce pochopení se dá polemizovat, který film je tuzemský a který mezinárodní. Mezinárodní úspěch například vůbec nebyl přisuzován filmu Vesničko má středisková nebo Kolja, protože zahraničním divákům naše prostředí a historie většinou nejsou zajímavé. Ve filmech, které uspěly v zahraničí, se musel vždy objevit nějaký zástupný motiv, který si v něm zahraniční divák našel. Kolja byl film na pozadí historických událostí, ale nebyl historickým filmem, a možná proto se dočkal pochopení i v cizině. Musíme si pomáhat, Želary, Obchod na korze i Ostře sledované vlaky jsou sice zcela odlišné filmy, ale spojuje je společné pozadí 2. světové války, byť v různých formách. Jediný film, který byl nominován na Oscara a odehrával se v současnosti, byl Menzelův film Vesničko má středisková. Všechny ostatní filmy byly založeny na příbězích vepsaných do naší historie.
To stejné platí i o filmu Vlny, který se však rozhodně prezentuje jako historický film, pojednávající o období let 1967–1969. Jaký mají zástupný motiv? Ověřování informací, důležitost nezávislých médií? Zda je tento motiv dostatečně uchopitelný či čitelný pro zahraničního diváka, se můžeme jen domnívat.
Pravdou ale je, že všechno výše popsané sráží zmíněné lobování za film. Už jen to, aby se dostal snímek mezi členy akademie, kteří v rozhodování mají slovo, je poměrně složité. Filmů je nespočet a vedle Vln je 14 dalších filmů, které mohou vše předčít.
Jestli Vlny uspějí v zahraničí, se rozhodne 19. ledna, kdy budou ohlášeny nominace. Šance na úspěch jsou dle většiny diváků, kritiků i odborníků mizivé, ale jestli má nějaký snímek za posledních 22 let uspět v zahraničí, nechť je to tento.
Anketa
Seznam použitých zdrojů:
http://www.cfta.cz/cz/oscar/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_%C4%8Deskoslovensk%C3%BDch_kandid%C3%A1t%C5%AF_na_Oscara_za_nejlep%C5%A1%C3%AD_cizojazy%C4%8Dn%C3%BD_film
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_%C4%8Desk%C3%BDch_kandid%C3%A1t%C5%AF_na_Oscara_za_nejlep%C5%A1%C3%AD_cizojazy%C4%8Dn%C3%BD_film
https://www.novinky.cz/clanek/kultura-filmy-serialy-kvuli-pozarum-odlozili-oznameni-oscarovych-nominaci-v-hollywoodu-zavreli-studia-a-pozastavili-nataceni-40503873
https://www.csfd.cz/tvurce/968-jiri-menzel/prehled/
https://www.csfd.cz/tvurce/1462-jan-sverak/prehled/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Obchod_na_korze