Hlavní obsah
Umění a zábava

Z akademika Filipa akademik Richard. Návštěvníci vyvolali jeden z nejpodivnějších soudních sporů

Foto: Autor: Vicdangelis – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=151803083

Natáčení seriálu Návštěvníci v Pelhřimově, Josef Bláha a komparz.

V historii televizních seriálů najdeme spousty zajímavostí z natáčení. Stejně tak i řadů sporů a neshod. Jedna z těch nejabsurdnějších pochází z natáčení dětského sci-fi seriálu Návštěvníci.

Článek

Dvojice Ota Hofman a Jindřich Polák se proslavila seriálem Pan Tau. Již v roce 1977 se tvůrčí dvojice začala scházet za účelem zpracování nového projektu. Dnes je již poměrně známá příhoda, kterak Ota Hofman v tramvaji potkal mezi cestujícími mladou matku s asi pětiletým dítětem. Dítě se neustále na něco maminky vyptávalo. Když už to trvalo delší dobu, ztratila matka trpělivost a místo odpovědi dala dítěti facku. Jeden ze starších cestujících se dítěte zastal: „Pročpak bijete to dítě? Vždyť nevíte, co z něj jednou bude. Možná bijete nějakého budoucího vynálezce!“ Na základě této příhody vymyslil příběh o chlapci, který neví, že jednou bude vynálezcem a expedici, která se za ním vypraví do minulosti.

Seriál, v němž se spojily nápady dvojice Hofman - Polák s animací Jana Švankmajera, hudbou Karla Svobody a kostýmy Theodora Pištěka, se stal jedním z nejlepších českých seriálů z oblasti sci-fi pro děti, třebaže zaujal i oko dospělého diváka. Pro Jindřicha Poláka šlo navíc o další projekt, ve kterém hlavní postavy cestují časem. Už předtím natočil celovečerní film Zítra vstanu a opařím se čajem, v němž protagonisté cestují z budoucnosti do období 2. světové války, aby poskytli Hitlerovi vodíkovou bombu. V neposlední řadě seriál tvořilo také obsazení ústředních hrdinů, vracejících se v čase - Josef Dvořák jako Leo Kane - Emil Karas, Jiří Datel Novotný jako Dr. Jacques Michell - Michal Noll, Dagmar Patrasová jako Emilia Fernandez - Káťa Jandová a Josef Bláha jako akademik Rudolf Filip.

Právě poslední jmenovaný - akademik Rudolf FILIP se stal pro své jméno předmětem soudního sporu. Seriál byl poprvé uveden na přelomu let 1983 a 1984 v 15dílné verzi. V roce 1986 pak verzi 7dílnou. Během prvního televizního uvádění byl však iniciován soudní spor kvůli údajnému poškození osobnosti. Konkrétně bývalého ředitele Archeologického ústavu Československé akademie věd Jana Filipa, který zemřel zhruba dva roky před prvním uvedením.

Spor o ochranu osobnosti započal na popud Aleny Filipové, vdovy po zesnulém akademikovi. „Pro mě bylo setkání se seriálem Návštěvníci na obrazovce… bylo to jako šok. Já když jsem ho na té obrazovce viděla… mně ho bylo strašně líto, protože už tady nebyl, takže po něm by měla zůstat tedy spojení toho jeho jména, jeho postavy s tím potrhlým, vysloveně potrhlým Filipem… to byly okamžiky, kdy to se mnou doslova trhlo (…) A v jednom tom díle, kdy ta expedice měla nějaké… něco prostě spletli, nebylo to úspěšné a oni tam řekli: ‚No když jste s nimi poslali takovýho diletanta!‘ a zazněla tam slova, ta jedna žena tuším to byla, a řekla: ‚Navrhuji uctít památku akademika Filipa a členů jeho výpravy,‘ nezlobte se na mě, ale to bylo strašné,“ vzpomínala Alena Filipová.

Ota Hofman i Jindřich Polák popřeli, že by vůbec o existenci nějakého skutečného akademika Filipa věděli. Akademik, dle slov autorů, dostal jméno podle psa Oty Hofmana. To však pro Alenu Filipovou nebylo klíčové. „Kolik psů má jméno Filip? To je normální. Ale to, co je tady podstatné: kdyby to nebyl historik, kdyby to nebyl akademik Filip a kdyby mu nebyl tak podobnej,“ reagovala Alena Filipová.

Seriál byl v roce 1989 stažen a nesměl se vysílat. Vdova po akademiku Filipovi požadovala, aby postava byla přejmenována a původní verze se již nevysílala. V roce 1994 pak vznikla druhá verze, kde se jméno akademika Filipa změnilo na Richarda - bylo nutné, aby nové příjmení zůstalo dvojslabičné. Mimochodem kromě příjmení se též změnilo jméno z Rudolfa na Jan. Vytvoření nové zvukové verze stálo zhruba 100 tisíc korun. Pouze 10., 12. a 13. díl jméno akademika neobsahoval - zůstal celý v původním znění. Do všech ostatních bylo nutné provésti změny. Nejčastěji bylo nutno přemlouvat úvodní komentář shrnující děj Paradoxně se v přemlouvání naposledy v životě herecky uplatnil Josef Bláha, který přemlouval sám sebe. Od roku 1991 již neúčinkoval ani v divadle, návrat k akademiku Filipu, respektive Richardovi, byla jeho poslední úloha. Konkrétně v díle 1., 2., 3. a 15. Několik měsíců poté zemřel.

Druhého uvedení v sedmidílné verzi se seriál dočkal v roce 1994. Ve verzi patnáctidílné až v roce 2000. V roce 2000 se také po šestnácti letech objevil na obrazovkách krátký televizní film Návštěva u Návštěvníků …aneb jak se natáčel seriál. Ten se kvůli zmínce o akademiku Filipovi (v jedné větě) na obrazovce taktéž dlouho nesměl objevit. V roce 2007 Návštěvníci poprvé vychází na DVD ve vydání časopisu DiViDi, později seriál vydá i Česká televize samostatně.

Seriál Návštěvníci vysílaný dnes již jen s upravenou verzí si své diváky najde dodnes. Popularita tohoto seriálu přetrvala i přes dočasné stažení z vysílání, a přesáhla dokonce i hranice našeho státu. Velké popularity se dočkal seriál i v Německu, kde mimochodem jméno akademiku Filipovi zůstalo. Zásah do toho seriálu se zdá po právu zbytečným, neb se tímto aktem jméno akademika Filipa nikterak neočistilo - spíše naopak. Můžeme jen doufat, že se jednou na obrazovku „vrátí“ akademik Filip.

Seznam použitých zdrojů:

Pokračování příště - Návštěvníci - dostupné online https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096084343-pokracovani-priste/203562261400013/

https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1v%C5%A1t%C4%9Bvn%C3%ADci_(seri%C3%A1l)

https://www.csfd.cz/film/111999-navstevnici/prehled/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Filip_(archeolog)

https://www.dabingforum.cz/viewtopic.php?p=356345#p356345

https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Bl%C3%A1ha

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz