Hlavní obsah

Investiční peklo aneb proč se prý musí Trumpovi Ukrajina vyplatit

Foto: Swiss Banker, Public domain, via Wikimedia Commons

Echt gold

Lekce z reálné ekonomiky investování, která nemá s poučkami, které vás naučí v ekonomické škole, nic společného, zato vychází z pozorování syrové reality.

Článek

Investování je činnost, která by teoreticky měla fungovat tak, že se do něčeho vloží peníze a pak se počká, co s toho vzejde. Rozumný investor vkládá peníze do toho, co předpokládá, že přinese nějaký přínos, buď finanční, jako když kupuje akcie nebo pronajímá nemovitosti, sociální, jako když vychovává budoucí generaci, hmotný, jako když si někdo pěstuje doma zeleninu a vkládá do ní svou práci a pozemek. A mohli bychom pokračovat dál. Takto chápe investice člověk, který funguje na základě logiky. Ale ouha. Ve skutečnosti je věc úplně jiná a kdo je chytrý a spoléhá na to, může se pěkně nachytat a spálit.

Foto: Diliff, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Tady jsou ti , kteří platí druhým za to, že se odhodlají investovat a čekat, čekat, stejně jako oni v lavicích parlamentu. Čekají „jako Jourová“.

V životě jsem si už zvykla na svou chytrost příliš nespoléhat, protože to vypadá, že většina lidí, kteří chytří nejsou, nemají nic lepšího na práci než vymýšlet, jak chytré lidi přechytračit všelijakými úskoky, nebo se k nim dokonce dopracovávají jednoduchou metodou pokus-omyl. Asi jako když počase zjistíte, že si z vás vaše kočka dělá dobrý den, když na vás hraje denně hladovou chudinku, která potřebuje k večeři celou masovou konzervu a ještě strádá, a ona si zatím na svačinku chodí k sousedům odnaproti a ta stará paní z vedlejšího vchodu jí dává pro radost denně mističku mlíčka, když je ta chudinka pořád taková hladová. Zkrátka přebít inteligenci není zrovna složité, pokud si člověk nedává pozor a příliš na ni spoléhá. A o to se právě pokusili lidé, kteří chtějí vydělávat na investicích.

Foto: Batou62Avion, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Někteří lidé jsou jako kočky, neustále loudí…

A Donald mi svými aktivitami kolem drahých kovů na Ukrajině konečně vysvětlil, v čem to spočívá. Pojďme se na to tedy podívat.

Oproti tomu, jak by inteligentní člověk předpokládal, že mají fungovat a fungují investice, lidé, kteří zase tolik logiky nemají, zato využívají všech skulin v systému, do kterých se vejdou, vymysleli něco úplně jiného. Je to opravdu majstrštyk. Protože si lidé často pletou korelaci s kauzalitou a příčinu a následek, „brilantní“ mozky typu Donalda, a to mu ještě křivdím, se naučili toho řádně využívat až zneužívat. Investice se proto celá velká část světa jala chápat tak, že to je činnost, za kterou vám má systém zaplatit. Asi jako když chodíte do kolbenky. Tam přijdete, odpípnete osm hodin, osm hodin makáte a pak dostanete osm hodin zaplaceno.

Podobně to mají oni zmiňovaní investoři. Asi se hodně z nich rekrutovalo z dělnické třídy, odhaduji, že lidi z intelektuálních kruhů by na tohle fakt nepřišli. Jak? Prostě oni zainvestují a chtějí, aby jim to systém zaplatil. To, že investovali. Není tím myšleno výnosy z jejich vkladů, s tím počítají jaksi automaticky, ale chtějí zaplatit ten samotný akt, že se vůbec jali a „obtěžovali“ investovat. Pak lidé mají děti a chtějí, aby jim stát za to platil, aby z toho měli výhody. To, že je to pro ně investice do budoucna jako taková, která jim může přinést pomoc a prestiž a další výhody, to už je pro ně jaksi mimochodem a samo sebou. Proto považuje polovina Evropy za normální, že investuje peníze, třeba do svého bydlení, do podniku, do projektu, a čeká, že jim to Evropská unie ze svých fondů zaplatí. Oni investovali a čekají, že jim za ten akt investice někdo zacáluje. Nejlépe systémová administrativa.

Foto: US Federal Reserve, Public domain, via Wikimedia Commons

Češka Zelníčková prý naučila Trumpovy děti znát cenu dolaru. To asi ano, ale o ceně lidského života a morálních hodnotách nebyla řeč.

Se stejným prizmatem teď operuje Donald Trump, když přišel s tím, že se Americe musí investice do Ukrajiny a jejího válečného konfliktu vyplatit. Oni investovali a chce si za to, že investovali, nechat zaplatit. To, že pak z té investice bude mít výhody, které vyplývají z podstaty investice, jako je otevřené dveře pro obchod s Ukrajinou, diplomatické a další bonusy, to už se rozumí jako samo sebou. Podstatné ale pro něj je, aby mu někdo zaplatil, že vůbec Američané investovali. To je logika, viďte? Věděli jste, že to takto funguje, nebo jste se také nechali nachytat na pohádky o investování a strkáte do něčeho peníze a čekáte, jestli ta samotná investice vygeneruje nějaké zisky? Jak k tomu přijdou ti, kteří poctivě do něčeho investují a pak čekají, jestli se jim to vyplatí? Ti jsou pak vedle těch, kteří si chtějí nechat za investování platit, za hlupáky. Stávají se obětí chytráctví těch, kteří se neobtěžují logikou a systémovými návaznostmi.

Proces investování podle původního faktického významu této činnosti není práce jako v montovně, která by měla být placená sama o sobě, je to forma tvorby, umění, které buď výsledky přinese nebo ne a závisí to na mnoha faktorech.

Podle mého je načase přepsat učebnice investování a přestat věšet bulíky na nos lidem, kteří chápou investice logicky, tedy jako aktivity, které mají z přirozené podstaty věci něco vygenerovat, ale samy o sobě nejsou činností, která by měla být placená jako práce. Jako práci totiž investování už kdekdo chápe a kdejaká státní a nadnárodní administrativa za to platí. A je zarážející, jak daleko to sahá.

Anebo je místo toho naopak načase přestat brát investice jako práci, ale jako tvorbu, která je placena z vlastních výsledků. Ale dělat obojí znamená dělat hlupáky z těch, kteří skutečně investují a tvoří, a boháče z těch, kteří si nechávají investování platit jako práci.

Foto: Work for hire of The New York Times, Public domain, via Wikimedia Commons

Krach vaší investice je váš problém. Amerika však v třicátých letech taky chtěla, aby za ní platila Evropa. A výsledek?

Je třeba jasně definovat, co to investování vlastně je, jestli tvorba s nejasným výsledkem předem, nebo práce, kterou hodlá systém platit jako když vyplácí mzdy úředníkům.

Foto: Harry Dorchy, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Umělec taky pracuje, tvoří a s nejasným výsledkem, tak ať je na tom každý investor bez výjimky stejně a není mu škoda nijak sanována systémem.

Tak například Donald se chová tak, jako když chce za investování na Ukrajině zaplatit jako za práci. Proto chce, aby se mu to vyplatilo bez ohledu na to, jestli americké investice do války přinesly kýžené výsledky nebo ne, jestli vlastně ta Ukrajina něco vyhrála. Jinak by nejdřív zkoumal, co ty jejich investice vlastně přinesly. Kromě rozbité země a mrtvých Ukrajinců toho tedy podle mě mnoho nebylo a pokud Američané neinvestovali spíše do prohry než výhry, a tak trochu to tak vypadá, i když se o tom asi zapomněli zmínit, měli by spíš než požadovat platbu za investice počítat s tím, že se podnik nevydařil. Tedy pokud by uvažovali logicky, a to je věc, se kterou se zjevně Donald neunavuje a je možné, že se mu to vyplatí.

Každopádně mi svým chováním vysvětlil, co v dnešním světě znamená investování, a já jsem se poučila a jdu vymýšlet, za jaké investování si nechám platit. Tak se to totiž dneska dělá, jestli to náhodou nevíte!

Pro ty, kteří by se rádi k článku vyjádřili, a po přečtení několika řádků se jim zatmělo před očima, zvýšil se jim tep a celkově se ztratili v překladu, mám návrh. Zejména se to týká takzvaných gaučových investorů. Doporučuji jim raději místo atakování autorky za to, že jim šlápla do vosího hnízda nebo na kuří oko, vzít si prášek na uklidnění. To se rozhodně vyplatí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz