Článek
ASML Holdings (ASML), nizozemský vývojář a výrobce kritických polovodičových zařízení, zaznamenal 17. července prudký 13% pokles svých akcií. Tento náhlý propad následoval po řadě souvisejících událostí, které vyvolaly vlny v polovodičovém sektoru a představovaly potenciální důsledky pro budoucí výkonnost společnosti.
Společnost ASML, přední světový výrobce litografických systémů, se ocitla tváří v tvář třem významným událostem. Zaprvé, společnost navzdory lepšímu výsledku ve své zprávě o výsledcích za druhé čtvrtletí plánovala pro třetí čtvrtletí mírnější výhled. Za druhé, několik státních zpráv naznačilo, že administrativa prezidenta Bidena dále zpřísní kontroly prodeje polovodičového vybavení do Číny. A konečně, bývalý prezident Donald Trump veřejně prohlásil, že Tchaj-wan, který je shodou okolností největším světovým výrobcem čipů a zároveň největším jednotlivým trhem společnosti ASML, by měl USA platit za vojenskou ochranu proti Číně.
Tyto souběžné události měly za následek hluboké dopady v polovodičovém průmyslu, což vážně ovlivnilo výkonnost akcií společnosti ASML.
Společnost ASML hraje na trhu polovodičů klíčovou roli díky výrobě litografických systémů. Tyto systémy se používají při optickém leptání vzorů obvodů na křemíkové destičky a tvoří základ výroby polovodičů. Společnost ASML má monopol na pokročilé systémy pro extrémní ultrafialové záření (EUV), které jsou nezbytné pro vytváření nejmenších a nejhustších čipů.
Nejvýznamnější světové slévárny – mimo jiné Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, Samsung a Intel – spoléhají na systémy EUV společnosti ASML při navrhování nejsložitějších čipů. Dominantní postavení společnosti ASML v této oblasti jí poskytuje významnou cenovou výhodu a staví ji do pozice nedílné součásti globálního trhu s polovodiči. Stejná dominance však také předurčuje společnost ASML k tomu, aby se stala přímým terčem vládních omezení v souvislosti s eskalujícími konflikty mezi USA a Čínou v oblasti čipů.
V reakci na politické napětí nizozemská vláda již v roce 2019 preventivně zakázala společnosti ASML dodávat své systémy EUV do Číny; následně toto omezení v roce 2023 rozšířila i na novější systémy DUV (Deep Ultraviolet). Další tlak ze strany USA by mohl tato vývozní omezení ještě zintenzivnit a potenciálně zakázat společnosti ASML dodávat do Číny jakékoli své zařízení, které v roce 2023 představovalo 26 % jejích celkových příjmů.
V souvislosti s tím hrozí riziko, že prodej na Tchaj-wan, který tvořil 29 % celkových tržeb společnosti ASML, bude rovněž vystaven rostoucímu napětí mezi USA a Čínou.
Navzdory cyklické povaze růstu společnosti ASML si společnost v posledních pěti letech udržela působivou vzestupnou trajektorii. Tento trend vznikl částečně díky neustálému rozšiřování trhu s umělou inteligencí (AI) – globálnímu závodu mezi předními slévárnami o výrobu nejpokročilejších a nejmenších čipů. Tento vývoj spolu s trvalým zlepšováním hrubé marže významně přispěl k nedávnému růstu společnosti ASML.
Srovnání medvědího a býčího případu však vytváří smíšený obraz budoucnosti společnosti ASML.
Společnost ASML očekává v letošním roce stabilní růst tržeb, který je ovlivněn vývozními omezeními v Číně, slábnoucím počátečním růstem trhu s umělou inteligencí a postupným přechodem od systémů EUV k jejím novějším systémům EUV s vysokou úrovní DNA.
Odvětvoví analytici rovněž předpovídají, že růst tržeb společnosti ASML bude v letošním roce stagnovat, což bude spojeno s 6% poklesem zisku na akcii. Napjatá exportní politika vůči Číně by mohla společnosti ASML dosažení těchto již tak opatrných odhadů ještě více ztížit.
Nejhorší scénář – skutečný vojenský konflikt mezi Čínou a Tchaj-wanem by mohl vymazat více než polovinu současných příjmů společnosti ASML. Nicméně taková černá labuť by pravděpodobně mohla vyvolat krach na burze, který by se dotkl nejen společnosti ASML nebo TSMC.
Naproti tomu býčí varianta předpokládá opětovné zrychlení růstu společnosti ASML počínaje rokem 2025. Tento optimismus pramení z plánu společnosti ASML zvýšit dodávky svých systémů EUV pro výrobu stále menších a hustších čipů, doplněný potenciální stabilizací trhů s osobními počítači a chytrými telefony. Prognózy naznačují, že by se tyto příznivé faktory mohly projevit v druhé polovině roku 2024, přičemž analytici předpovídají 32%, resp. 62% růst tržeb a zisku na akcii v roce 2025. Podle těchto očekávání se akcie ASML obchodují za pouhý 27násobek zisku v příštím roce.
Medvědí argument opatrně upozorňuje na potenciální problémy pro ASML. Přesto lze mít optimistický výhled ohledně společnosti ASML ze tří důvodů:
ASML má monopol na nepostradatelnou technologii výroby čipů
ASML získává stále větší vliv u předních světových sléváren díky svým systémům EUV s vysokou úrovní DNA.
Vyvážená růstová pozice společnosti ASML na trhu polovodičů bez výhradní závislosti na jediném výrobci čipů.
Na akcie společnosti ASML může být vyvíjen neustálý tlak kvůli jejímu průměrnému růstu v krátkodobém horizontu a regulačním dopadům. Může však být pravděpodobné, že ASML tyto potíže obejde a v příštích letech vytvoří nová akciová maxima.
ASML poskytuje druhou šanci investovat do potenciálně lukrativních příležitostí. Existují případy, kdy tým analytiků vydává doporučení „Double Down“ pro akcie společností, o kterých se domnívá, že se brzy prudce zvýší. Pokud jste zmeškali investici a máte obavy, nejlepší čas udělat krok může být právě teď, než bude pozdě.
A konečně, čísla vypovídají o všem. Minulé výsledky společnosti ASML a předpokládaný růst, navzdory hrozícím problémům, potvrzují potenciál společnosti stanovit v následujících letech nová maxima. Kromě toho se zdá, že společnost ASML, která si monopolizuje některé nepostradatelné technologie a rozšiřuje svou moc nad světovými slévárnami, je připravena posílit své nepostradatelné postavení na expandujícím trhu polovodičů.