Hlavní obsah
Finance

Je nyní ten správný čas na nákup akcií American Express?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Unsplash.com
28. 7. 15:33

Investoři by se měli zaměřit nejen na nejnovější finanční výsledky.

Článek

Společnost American Express (AXP) nedávno oznámila své finanční výsledky za druhé čtvrtletí roku 2023 a její akcie od oznámení 21. července klesly o více než 5 %. Společnost vykázala tržby (po odečtení úrokových nákladů) ve výši 15,1 miliardy USD a zředěný zisk na akcii (EPS) ve výši 2,89 USD, což je v obou případech o 12 % více než v předchozím roce.

Zisky překonaly odhady, ale horní hranice tržeb zaostala za očekáváním analytiků z Wall Street. Investory zřejmě znepokojuje zpomalující se růst objemu plateb a také vyšší rezervy na ztráty.

Je po těchto smíšených výsledcích nyní ten správný čas na nákup této finanční akcie, která má v roce 2023 stále 11% růst? Podívejme se blíže na to, co se děje s American Express.

V posledním čtvrtletí společnost Amex zpracovala objem transakcí v síti v hodnotě 427 miliard dolarů, což je meziročně o pouhých 9 % více. Toto tempo růstu je výrazně pomalejší, než jaké společnost vykazovala v každém z předchozích pěti čtvrtletí. Vzhledem k tomu, že Amex inkasuje poplatky při každém protažení svých karet, dělá to pravděpodobně starosti některým investorům, kteří uvažují o možné recesi, jíž bude ekonomika v nejbližší době čelit. To by mohlo způsobit další zpomalení růstu společnosti Amex.

Dalším potenciálním problémovým místem je celková výše rezerv na úvěrové ztráty společnosti Amex v tomto čtvrtletí ve výši 1,2 miliardy USD. Jedná se o kapitál, který společnost odkládá stranou v očekávání úvěrových ztrát. Tato částka se oproti 1. čtvrtletí zvýšila pouze o 143 milionů dolarů, ale byla zhruba trojnásobná oproti částce vyčleněné ve 2. čtvrtletí 2022.

Kromě toho společnost vykázala čistou míru odpisů ve výši 1,8 %, která vyjadřuje výši nesplacených zůstatků zákazníků, u nichž společnost Amex předpokládá, že nebudou splaceny. Ta v posledních několika čtvrtletích neustále stoupá, i když zůstává pod úrovní 2,2 % ze 4. čtvrtletí 2019.

Výdaje na cestování a zábavu se pozitivně promítly do posledních finančních výsledků společnosti Amex. Výdaje v restauracích vzrostly o 15 % a v leteckých společnostech o 12 %.

Největším tahounem růstu jsou zákazníci z generace mileniálů a generace Z, což je povzbudivé znamení, protože tato demografická skupina se může stát celoživotními zákazníky Amexu, a má tak větší dlouhodobou hodnotu. Na druhou stranu však nemusí být tak finančně zdatní jako starší a bohatší zákazníci.

Čtvrtletní výsledky společnosti Amex byly jistě solidní. Investoři však byli pravděpodobně také zklamáni tím, že vedení společnosti nezvýšilo celoroční výhled, zejména po dvouciferném procentuálním nárůstu tržeb a zisku. Vedení společnosti stále vidí růst tržeb o 15 až 17 % a růst zředěného zisku na akcii o 12 až 16 % v roce 2023. Obě tyto hodnoty stále představují vynikající prognózy.

Na čem skutečně záleží

Je snadné nechat se unést finančními výsledky za jedno čtvrtletí, zejména když je makroekonomické pozadí plné nejistoty. Investoři by však udělali lépe, kdyby svou pozornost zaměřili také na širší souvislosti.

Společnost American Express má neuvěřitelnou značku, která je uznávaná po celém světě. A to přitahuje bohatší klientelu ve srovnání s jinými společnostmi vydávajícími kreditní karty. Proto by se akcionáři neměli příliš obávat vyšší míry ztrátovosti a většího kapitálu vyčleněného na rezervy. Společnost Amex si v této oblasti tradičně vede mnohem lépe než její kolegové.

Silná značka je pravděpodobně také klíčovým důvodem, proč Warren Buffett prostřednictvím svého konglomerátu Berkshire Hathaway vlastní 20 % akcií v oběhu v oblasti finančních služeb. Společnost Amex má stálou sílu, protože spotřebitelé rádi používají její karty, a nepředpokládám, že by se to v dohledné době změnilo.

Důležité je také zvážit ocenění akcií společnosti Amex. Po nedávném výprodeji se obchodují za poměr ceny k zisku (P/E) nižší než 17. Tento násobek je nižší než tříletý, pětiletý a desetiletý průměr P/E pro akcie společnosti Amex. Uprostřed slabosti obklopující cenu akcií po aktualizaci finančních údajů za druhé čtvrtletí může být skvělý čas využít trh a přidat American Express do svého portfolia.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz