Hlavní obsah
Finance

Je už pozdě na nákup akcií Netflixu?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Unsplash.com
24. 7. 17:31

Obr v oblasti streamování videa zveřejnil další smíšenou čtvrtletní zprávu.

Článek

Cena akcií společnosti Netflix (NFLX) klesla 20. července o 8 % poté, co lídr v oblasti streamování videa zveřejnil výsledky za druhé čtvrtletí. Její tržby meziročně vzrostly o 2,7 % na 8,19 miliardy dolarů, ale odhady analytiků zaostaly o 100 milionů dolarů. Její čistý zisk vzrostl o 3 % na 1,49 miliardy USD, tj. 3,29 USD na akcii, a překonal konsenzuální odhad o 0,44 USD.

Počet placených předplatitelů vzrostl meziročně o 3 % a meziročně o 8 % na 239 miliard. Všechna tato čísla růstu se zdála být stabilní, ale investoři pravděpodobně očekávali ještě vyšší čísla, která by ospravedlnila roční nárůst akcií o více než 60 % před zveřejněním zprávy o výsledcích.

Je tedy pozdě nakupovat akcie Netflixu po jejich poklesu po výnosech?

Přehled klíčových ukazatelů růstu společnosti Netflix

Před rokem zaznamenala společnost Netflix první postupný úbytek předplatitelů za více než deset let. Tento pokles - který společnost přičítá ukrajinské válce, konkurenčním překážkám a zpomalení trhu se streamovaným videem po pandemii - vyděsil býky a vyvolal varování ohledně její budoucnosti. Ale od doby, kdy dosáhla tohoto dna, její předplatitelská základna v uplynulém roce neustále rostla.

Velkou měrou se však na tomto růstu podíleli noví předplatitelé na zámořských trzích, z nichž mnozí platí nižší předplatné než předplatitelé s vyššími příjmy v USA a Kanadě. Tento vyšší mix trhů s nižšími průměrnými příjmy na člena (ARM) způsobil, že její čtvrtletní příjmy po většinu roku 2022 postupně klesaly - v posledních dvou čtvrtletích se však její postupný růst opět obrátil do kladných čísel.

Společnost Netflix očekává, že ve třetím čtvrtletí její tržby meziročně vzrostou o 7,5 % (a o 4 % postupně) na 8,52 miliardy USD. Bohužel tento výhled zaostal za konsenzuální předpovědí 8,68 miliardy dolarů - což naznačuje, že jeho nová úroveň podporovaná reklamou a placené plány sdílení účetnictví negenerují zdaleka takové příjmy, jak býci očekávali.

Přesto Netflix ve svém dopise akcionářům uvedl, že stále očekává, že „růst příjmů se zrychlí v druhé polovině roku [2023], kdy se začnou plně projevovat výhody placeného sdílení“ spolu se „stabilním růstem našeho plánu podporovaného reklamou“. Uvedla, že již spustila své placené plány sdílení ve více než 100 zemích, které tvoří více než 80 % její příjmové základny, a že počet jejích členů s podporou reklamy se od prvního čtvrtletí „téměř zdvojnásobil“. Postupně také na několika trzích (počínaje Kanadou a pokračujíc USA a Velkou Británií) ukončuje svůj základní plán bez reklam pro nové a znovu se připojující členy, zatímco rozšiřuje svou úroveň podporovanou reklamami.

Provozní marže Netflixu rovněž rostou, protože se stabilizuje růst jeho příjmů, oslabuje dolar, omezuje své výdaje a rozšiřuje své reklamní aktivity s vyšší marží. Její provozní marže vzrostla ve druhém čtvrtletí meziročně o 250 bazických bodů a sekvenčně o 130 bazických bodů na 22,3 % a zopakovala svůj celoroční cíl dosáhnout provozní marže ve výši 18-20 % - z 18 % v roce 2022. Rovněž zvýšila svou celoroční prognózu volného peněžního toku (FCF) z 3,5 miliardy USD na „nejméně“ 5 miliard USD.

Vyšší prognóza FCF však nemusí být pro Netflix nutně dobrou zprávou, protože je připisována probíhajícím stávkám WGA a SAG-AFTRA, které zastavily produkci nového obsahu. Dlouhotrvající stávka v Hollywoodu by mohla přimět více lidí k Netflixu a dalším streamovacím službám, protože nové filmy a seriály v kinech se zpozdí, ale také by mohla připravit vlastní platformu o čerstvý obsah. Mohla by být také nucena vyplácet vyšší licenční poplatky, honoráře a odstupné, pokud by byly uzavřeny nové dohody o ukončení stávek.

Akcie Netflixu jsou stále drahé vzhledem k jejich růstu

Po mnoho let byl Netflix hodnocen jako high-tech akcie spolu s ostatními společnostmi z FAANG, nikoli jako tradiční mediální společnost. S ochlazením jejího růstu a dozráváním trhu se streamováním by se však její ocenění mohlo vyrovnat tradičním mediálním společnostem, jako jsou Disney a Paramount Global.

Analytici v současné době očekávají, že tržby a zisky společnosti Netflix v letošním roce vzrostou o 8 %, resp. 13 %. Ve fiskálním roce 2023 (který končí v září) se očekává, že příjmy i zisky společnosti Disney vzrostou přibližně o 7 %. Příjmy společnosti Paramount by měly letos vzrůst jen o 1 %, zatímco její zisk se propadne o 65 %.

Netflix má proti společnostem Disney, Paramount a dalším starším mediálním společnostem velkou výhodu: díky svému rozsahu a dlouholetým investicím generuje ze své streamovací platformy stálé zisky, zatímco všechny tyto společnosti dohánějí vysoké ztráty.

Pokud však Netflix o tuto výhodu přijde, investoři si rychle všimnou, že jeho akcie nejsou levné při 39násobku forwardového zisku. Pro srovnání, Disney a Paramount mají forwardové násobky 16, resp. 28. Ačkoli tedy na nákup Netflixu jako dlouhodobé investice ještě nemusí být pozdě, nemyslím si, že by investoři měli spěchat s nákupem, dokud se jeho ocenění nezklidní.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz