Hlavní obsah
Finance

JP Morgan: největší banka v USA měla vynikající čtvrtletí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Unsplash.com
31. 5. 16:25

Akvizice First Republic Bank by měla přinést zvýšení zisku

Článek

Akcie bank byly v posledních měsících poměrně volatilní, což bylo způsobeno několika faktory - například úrokovými sazbami, ekonomikou a známými krachy bank. Ale ne všechny banky jsou stejné. Ve skutečnosti mnoho velkých bank prošlo několika posledními volatilními měsíci v dobré kondici a dokonce se jim podařilo dosáhnout zisků.

Jednou z nejúspěšnějších bank minulého čtvrtletí byla JPMorgan Chase (JPM), největší americká banka. Jak si tento průmyslový zvoník stojí na prahu nejisté druhé poloviny roku 2023? A co je důležitější, je tato akcie vhodná k nákupu?

Let do bezpečí

Před březnovou krizí regionálního bankovnictví byla JPMorgan Chase pravděpodobně nejpevnější velkou bankou v zemi a z těchto otřesů možná vyšla ještě silnější. Podívejme se na několik klíčových důvodů, proč tomu tak je.

Za prvé, v době, kdy mnoho bank zaznamenalo odliv vkladů, banka JPMorgan Chase zaznamenala v 1. čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletím 2% nárůst vkladů na 2,4 bilionu USD. Důvodem byly obavy klientů menších a regionálních bank, že by mohlo dojít k rozsáhlému úniku vkladů po krachu bank Silicon Valley a Signature. Ti byli hnáni k větším institucím, což byl útěk k vnímanému bezpečí a stabilitě dobře kapitalizované, vysoce likvidní a přísně regulované banky, jako je JPMorgan Chase.

Tento útěk do bezpečí pomohl společnosti JPMorgan Chase dosáhnout skvělého prvního čtvrtletí. Čisté výnosy vzrostly o 25 % na 39,3 miliardy USD díky 49% meziročnímu nárůstu čistých úrokových výnosů. Na dni pro investory 22. května vedení JPMorgan Chase oznámilo, že společnost letos přidá 1,8 milionu účtů, což je více než loňský přírůstek 1,6 milionu.

Celkově vzrostl čistý příjem o 52 % v meziročním srovnání a o 15 % ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím na 12,6 miliardy USD, a to díky přírůstkům v oblasti spotřebitelského a komerčního bankovnictví a správy aktiv a majetku. To kompenzovalo pokles v investičním bankovnictví. Kromě toho se poměr efektivity - neboli podíl režijních nákladů na příjmech - zlepšil z 62 % v prvním čtvrtletí roku 2022 na pouhých 52 %, což je nejlepší výsledek mezi velkými bankami. (Nižší je lepší.) A její celková návratnost vlastního kapitálu – další měřítko efektivity řízení – vyskočila z 13 % před rokem na 18 % na konci prvního čtvrtletí.

Růstové příležitosti

Ačkoli by zpomalení ekonomiky nebo recese mohly být pro JPMorgan Chase nepříznivým faktorem, je díky své provozní efektivitě, vysokému poměru kmenového kapitálu Tier 1 ve výši 13,9 %, rostoucí účetní hodnotě (meziročně o 9 %) a hotovosti a obchodovatelným cenným papírům v hodnotě 1,4 bilionu USD připravena zvládnout krátkodobé výkyvy, které mohou nastat. I to jsou silné pilíře její rozvahy připomínající pevnost, která je navržena tak, aby obstála na obtížných trzích.

A společnost má před sebou určitě příležitosti k růstu i po případném poklesu, protože po zlepšení situace na trzích by banka měla dlouhodobě růst v oblasti investičního bankovnictví, obchodování a správy aktiv.

Dalším katalyzátorem růstu je koupě banky First Republic Bank společností JPMorgan Chase, kterou převzaly federální regulační orgány a vzápětí ji prodaly společnosti JPMorgan Chase. Očekává se, že akvizice této banky, která se zaměřuje na bonitní klientelu, zvýší roční zisk JPMorgan Chase o 500 milionů USD.

Společnost také očekává vyšší čisté úrokové výnosy (NII), než původně předpokládala, a banka zvýšila svou prognózu NII pro rok 2023 na 81 miliard USD, oproti dřívější projekci 80 miliard USD. Toto zvýšení je způsobeno předpokladem, že náklady na vklady a další financování se sníží na základě očekávání snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému později v tomto roce.

A konečně, akcie jsou relativně levné, poměr ceny k zisku je přibližně 10. Díky tomu je JPMorgan Chase v současné době vynikajícím nástrojem k nákupu, protože je v dobré kondici, aby se vypořádala s případnými krátkodobými protivětry, a je určena k dlouhodobému růstu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz