Hlavní obsah
Finance

Kde budou akcie společnosti Nvidia za rok?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Mercurius Pro
20. 1. 11:54

Společnost Nvidia je v poslední době na akciovém trhu v dobré formě. Měli by toho akcionáři do technologických akcií využít i nyní?

Článek

Uplynulý rok byl pro investory společnosti Nvidia (NVDA) zklamáním. Akcie kdysi vysoce prosperujícího výrobce čipů spadly z útesu a za posledních 12 měsíců ztratily 33 % své hodnoty, což se zdá být zasloužené, protože v prostředí zpomalujících se prodejů osobních počítačů (PC) ztratily svá kola. Nedávná akce cen akcií však naznačuje, že investoři prudký pokles využívají k doplnění svých dlouhých pozic.

Akcie Nvidia za poslední tři měsíce vzrostly o 40 %, čímž překonaly 5,6% zhodnocení indexu S&P 500 za stejné období. Analytici jsou rovněž optimističtí ohledně vyhlídek akcií v příštím roce. Podle konsensu 38 analytiků je 12měsíční medián cílové ceny společnosti Nvidia 200 USD, což ukazuje na 18,5% růst v příštím roce. Podaří se však akciím Nvidia naplnit očekávání analytiků a v průběhu příštího roku působivě vzrostou, nebo opět zklamou? Pokusme se to zjistit.

Řešení problému

Herní byznys se v posledních čtvrtletích ukázal být Achillovou patou společnosti Nvidia. Ve třetím čtvrtletí fiskálního roku 2023 se tržby společnosti z herního sektoru meziročně propadly o 51 % na 1,57 miliardy dolarů. Vedení společnosti Nvidia z toho viní „nižší prodej partnerům, který má pomoci sladit úroveň zásob v prodejním kanálu s aktuálními očekáváními poptávky, protože makroekonomické podmínky a lockdowny spojené s pandemií COVID v Číně nadále zatěžují spotřebitelskou poptávku“.

Zjednodušeně řečeno, lidé loni s nákupem nových herních grafických karet otáleli, protože ekonomická aktivita zpomalila a dostavily se obavy z recese. Prodeje grafických karet byly navíc solidní během pandemií zasažených let 2020 a 2021, protože lidé trčící doma utráceli za upgrade svých počítačů, aby si mohli zahrát nejnovější hry a zabavit se. Není divu, že prodej diskrétních grafických karet, které se používají ve stolních počítačích a noteboocích, v roce 2022 po dvou solidních letech poklesl. Společnost Jon Peddie Research odhaduje, že prodeje diskrétních grafických karet se ve 3. čtvrtletí roku 2022 meziročně snížily o 19 %.

Vlažná poptávka ze strany těžařů kryptoměn byla dalším protivětrem pro trh grafických karet. Náročné podmínky na tomto trhu vedly k alarmujícímu nárůstu zásob grafických karet společnosti Nvidia, což negativně ovlivnilo finanční výsledky společnosti.

Klíčem k tomu, aby si společnost Nvidia v příštím roce udržela svůj nedávný růst na akciovém trhu, bude tedy obrat na trhu s videohrami. Špatnou zprávou pro společnost Nvidia je, že pokles trhu s osobními počítači bude pokračovat i v roce 2023. IDC předpovídá, že v letošním roce dojde k 6,5% poklesu prodejů osobních počítačů. To vysvětluje, proč analytici očekávají, že dodávky grafických karet konkurenční společnosti AMD v roce 2023 klesnou o 7 %.

Celkově vzato, herní segment společnosti Nvidia nemusí být v letošním roce v nejlepší kondici, což by mohlo mít vliv na cenu akcií výrobce čipů.

Nvidia má v záloze několik katalyzátorů

Analytici doufají ve zrychlení růstu společnosti Nvidia ve fiskálním roce 2024 (který začíná příští měsíc). Očekává se, že výrobce čipů ukončí fiskální rok 2023 se stejnými tržbami a 26% poklesem zisku na akcii. V příštím roce by však mohl zaznamenat nárůst tržeb o 8,9 % spolu s působivým více než 30% zvýšením zisku na akcii.

Podnikání společnosti Nvidia v oblasti datových center by mohlo společnosti pomoci naplnit očekávání Wall Street ohledně růstu v letošním roce. Společnost Nvidia údajně ovládá více než 91 % trhu s grafickými procesory (GPU) pro datová centra, zbytek drží AMD, což vysvětluje, proč příjmy první jmenované společnosti z tohoto segmentu působivě rostou.

Příjmy výrobce čipů z datových center ve třetím fiskálním čtvrtletí meziročně vzrostly o 31 % na 3,8 miliardy dolarů, což představuje 64 % nejvyššího příjmu. Zdá se, že v příštím roce se tento byznys ještě zvýší. Poptávka po grafických procesorech pro datová centra údajně roste ročním tempem 23,5 %, což je tempo, které by si tento trh měl udržet až do konce desetiletí.

V roce 2023 se však v oblasti datových center objeví další katalyzátor, který by investoři měli sledovat. Společnost Nvidia letos vstupuje na trh serverových procesorů založených na platformě Arm, což je rychle rostoucí mezera, jejíž velikost se v příštím desetiletí ztrojnásobí. Společnost již má ve frontě několik serverových OEM (výrobců originálního vybavení), kteří letos uvedou na trh čipy založené na jejích procesorech Arm.

Podnikání společnosti Nvidia v oblasti datových center by tak mohlo v příštím roce získat další impuls, což by mohlo společnosti pomoci kompenzovat slabost v oblasti her.

Co by tedy měli investoři dělat?

Nedávná rally společnosti Nvidia způsobila, že akcie jsou drahé. Obchoduje se za bohatý 74násobek klouzavého zisku, zatímco poměr ceny k zisku v indexu S&P 500 je 19,1.

Nákup Nvidie při tomto ocenění vypadá jako riskantní záležitost, zejména s ohledem na to, že herní byznys může být v příštím roce pod tlakem. Síla v oblasti datových center by samozřejmě mohla být pro společnost Nvidia větrem v zádech, ale investoři by si měli uvědomit, že společnost musí trvale dosahovat vysoké úrovně růstu, aby ospravedlnila své bohaté ocenění. Jinými slovy, Nvidia musí v příštím roce výrazně překonat růstová očekávání Wall Street, aby akcie prudce vzrostly. Jakékoli další známky slabosti v podnikání společnosti by mohly tuto technologickou akcii opět rozdrtit a ukončit její poslední rally.

Proto může být pro investory rozumné počkat na pokles akcií Nvidia a počkat na atraktivní ocenění před jejich nákupem. Analytici očekávají pro příštích pět let solidní 21% roční růst zisku společnosti Nvidia, což není překvapivé vzhledem k četným katalyzátorům, které by společnost mohla využít, včetně digitálních dvojčat a serverových procesorů. Z dlouhodobého hlediska by se tedy společnost Nvidia mohla ukázat jako solidní investice, a proto by investoři měli zvážit její zařazení do svého seznamu sledovaných společností a využít případného poklesu akcií. Tento přístup pomůže nastavit jejich portfolia na dlouhodobé zisky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz