Hlavní obsah
Internet a technologie

Rady Cathie Woodové, jak vyniknout ve své práci v souvislosti s umělou inteligencí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Unsplash.com
23. 5. 13:47

Umělá inteligence otřese pracovními silami - ale to nemusí být nutně špatně.

Článek

Cathie Woodová je ředitelkou společnosti Ark Investment Management a jednou z nejhlasitějších zastánkyň technologií na Wall Street. Ark soustavně vydává výzkumy analyzující potenciální dopad nových technologických trendů na dlouhodobou budoucnost ekonomiky a firma podporuje mnoho nově vznikajících odvětví, od elektromobilů po streamování videa.

Není tedy překvapením, že Cathie Woodová je v souladu s nedávným šílenstvím kolem umělé inteligence (AI). Ve zprávě společnosti Ark „Big Ideas 2023“, která byla zveřejněna na začátku tohoto roku, firma nastínila, jak by tato pokročilá technologie mohla ovlivnit investory, podniky a pracovní místa.

Woodová minulý týden vystoupila na konferenci Fortune's Most Powerful Women Next Gen a zopakovala některé z těchto možných dopadů. Znalostní pracovníci by měli věnovat pozornost zejména nástupu umělé inteligence. Zde je to, co by měli vědět.

Všichni budeme programátoři

Ale ještě nesahejte po přihlášce na vysokou školu. Díky umělé inteligenci vstupuje programování do nové nekódované éry, což znamená, že vlastně nepotřebujete rozsáhlé zkušenosti v oboru. Nejvíce se to dotkne znalostních pracovníků, mezi které patří softwaroví inženýři, právníci, vědci, a dokonce i finanční analytici.

V podstatě jakákoli práce, která zahrnuje zpracování velkého množství informací nebo dat, bude urychlena umělou inteligencí. To povede k rozmachu produktivity, což je pro firmy pozitivní, protože se jim více vyplatí 32 bilionů dolarů, které ročně vyplatí znalostním pracovníkům.

Ačkoli někteří zaměstnanci budou pravděpodobně nahrazeni, revoluce v oblasti umělé inteligence neznamená, že nebudou potřebovat lidské pracovníky; znamená to jen, že budou muset přizpůsobit své dovednosti tím, že se naučí využívat tento nový nástroj. Woodová naznačuje, že každý pracovník, který se při své práci spoléhá na počítač, bude potřebovat trochu odborných znalostí v oblasti zpracování přirozeného jazyka nebo typu programování, které se používá k vytvoření modelu ChatGPT společnosti OpenAI.

Tito pracovníci však ve skutečnosti nebudou muset psát kód - stanou se „pohotovými inženýry“. Společnosti jako Microsoft do této oblasti intenzivně investují; právě minulý týden oznámil investici do Builder.ai, nástroje, který může kdokoli použít k vytvoření softwaru s využitím umělé inteligence. Uživatel jednoduše musí poskytnout podrobný nástin toho, co potřebuje, a AI udělá těžkou práci, pokud jde o napsání kódu a naprogramování aplikace.

Znalostní pracovníci se budou muset s těmito novými technologiemi seznámit a naučit se, jak je využívat, aby získali výsledky potřebné k dokončení úkolů.

Boom produktivity by mohl mít hodnotu bilionů dolarů

Podle výzkumu společnosti Ark, pokud podniky do roku 2030 dosáhnou 100% zavedení umělé inteligence s kapitálovými investicemi ve výši 41 bilionů dolarů, budou díky ní znalostní pracovníci přesně čtyřikrát produktivnější. To by se mohlo projevit v dodatečném ekonomickém výkonu ve výši neuvěřitelných 200 bilionů dolarů. Woodová se proto domnívá, že znalostní pracovníci, kteří ovládají nástroje AI, by mohli vydělávat mnohem více peněz než dnes.

Nebude to však dobrá zpráva pro všechny. Pracovníci v nízkokvalifikovaných zaměstnáních by mohli čelit rozsáhlému vytlačování, protože odvětví, jako je výroba, využívají vyšší produktivitu, kterou nabízí umělá inteligence. Navíc se očekává, že společnosti jako Tesla a Uber Technologies již letos uvedou na trh plně autonomní robotické osy, což znamená, že odvětví přepravy osob by v budoucnu mohlo být zcela bez řidičů.

Pro znalostní pracovníky bude sice důležité, aby přizpůsobili své dovednosti umělé inteligenci, ale pravdou je, že většina lidí se bude muset s touto technologií seznámit, pokud chtějí v nové ekonomice vyniknout. Ale jak jsem již zmínil, křivka učení pravděpodobně nebude tak strmá, a to díky úsilí společností, jako je Microsoft.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz