Hlavní obsah
Finance

Společnost Tilray rozšiřuje své podnikání v oblasti alkoholu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Unsplash.com
17. 8. 11:37

Společnost Tilray získává dalších osm značek, které rozšíří její pivní portfolio

Článek

Společnost Tilray Brands (TLRY) v průběhu let diverzifikuje své podnikání. I když se její hlavní činnost točí kolem konopí, má čtyři různé segmenty, které přispívají k jejímu nejvyššímu zisku, včetně alkoholu. Trh s řemeslným pivovarnictvím je jedním z těch, na které se v poslední době zaměřuje, protože nejenže diverzifikuje podnikání, ale dává kanadské společnosti možnost rozšířit své aktivity v USA.

Začátkem tohoto měsíce společnost Tilray oznámila akvizici několika různých značek, díky nimž se její alkoholový byznys stane ještě větším a silnějším. A to je skvělá zpráva pro investory.

Tilray rozšíří své podnikání v oblasti nápojů

7. srpna společnost Tilray oznámila, že od pivovarnického gigantu Anheuser-Busch InBev získá osm značek nápojů. Patří mezi ně Shock Top, Breckenridge Brewery, Blue Point Brewing Company, 10 Barrel Brewing Company, Redhook Brewery, Widmer Brothers Brewing, Square Mile Cider Company a HiBall Energy. Společnost Tilray uvádí, že se díky akvizici stane pátým největším výrobcem řemeslných piv v USA s tržním podílem přibližně 5 %.

Doplňuje tak řadu pivních značek, které již Tilray má ve svém portfoliu, včetně SweetWater Brewing, Breckenridge Distillery a Montauk Brewing.

Akvizice může pomoci na více frontách

Ironií osudu je, že velkým problémem společnosti Tilray a mnoha dalších konopných společností je to, že jejich hlavní činnost, tedy konopí, není příliš zisková. A vzhledem k velké konkurenci na kanadském trhu s marihuanou je obtížné dosáhnout většího růstu.

Jedním z důvodů, proč se mi tento krok společnosti Tilray líbí, je to, že expanzí v oblasti alkoholu snižuje svou expozici vůči marihuaně. Tilray se sice v dohledné době nechystá konkurovat velkým výrobcům piva, ale diverzifikace od marihuany je pozitivní krok.

Ve fiskálním roce končícím 31. května dosáhla společnost Tilray příjmů ve výši 627,1 milionu dolarů.

Společnost sice generuje většinu svých příjmů ze segmentů konopí a distribuce, ale ty mají také nejnižší hrubé marže. Hlubší ponoření do oblasti nápojů a alkoholu, kde společnost Tilray generuje lepší marže, může zlepšit hospodářský výsledek společnosti. V loňském fiskálním roce vykázala společnost Tilray čistou ztrátu ve výši 1,44 miliardy dolarů, a to především v důsledku odpisů ve výši 934 milionů dolarů za snížení hodnoty aktiv. Její provozní ztráty se však snižují.

Společnost Tilray odhaduje, že po zahrnutí nejnovějších akvizic se její příjmy z prodeje nápojů pro forma zhruba ztrojnásobí na přibližně 300 milionů dolarů ročně, což by zásadně změnilo skladbu jejích příjmů.

Lze na základě těchto zpráv koupit akcie společnosti Tilray?

Společnost Tilray Brands je díky těmto novým značkám v segmentu nápojů rozmanitější. Investoři by však měli u této marihuanové akcie nadále postupovat opatrně, protože Tilray je společnost, která stále není zisková a ve třech z posledních pěti čtvrtletí vygenerovala záporný provozní cash flow.

Investoři by si také měli uvědomit, že nedávno získala společnost Hexo, která se potýká s problémy v oblasti konopí, což by mohlo zhoršit její finanční výsledky. A tak zatímco pivní byznys může být povzbudivý, ten konopný může být stále problematický. Společnost Tilray udělala pozitivní krok vpřed, ale v současné době se zdaleka nejedná o bezpečný podnik, do kterého by bylo vhodné investovat.

Tuto akcii bych nekoupil, protože je kolem ní příliš mnoho problémů a příliš mnoho se toho děje, než abych věděl, jak budou vypadat její finanční výsledky, až se „usadí prach“ z těchto akvizic. Společnost Tilray může být stále na lovu dalších obchodů, což by mohlo znamenat mnohem větší volatilitu v její budoucnosti. Dokud nebude v tomto podnikání nějaká konzistence a stabilita, je pro investory lepší zůstat stranou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz