Hlavní obsah
Psychologie a seberozvoj

Jak poznáte, že se ve vztahu hlavně přizpůsobujete? Klid doma za příliš vysokou cenu

Foto: Pexels

Když se jeden partner až moc přizpůsobuje tomu druhému

Tichá domácnost? Možná jste se jen až příliš dlouho přizpůsobovali. Raději nevyvoláváte konflikty. Neříkáte, co potřebujete. A pomalu i zapomínáte, co vlastně chcete. Kdy už je na čase, abyste vy sami nebo vaše okolí zpozorněli?

Článek

Ticho jako důkaz dospělosti? A co když je to jen útlum?

Večeře se vaří, a ten druhý mlčí. A vy si říkáte, že hlavně nechcete hádku. Jenže hádka nikdy nezačala. Přestali jste mluvit o tom, co vás zraňuje. Ne protože by nebylo co říct, ale protože už vás ani nenapadne, že by to mělo smysl. Přizpůsobení, které mělo být mostem, se změnilo v ticho. Nenápadné. Únavné. A hlavně nebezpečné.

Tento klid se často vydává za důkaz zralosti. Ve skutečnosti ale může jít o dlouhodobou adaptaci, ve které jste se naučili nehledat, co chcete vy, ale co projde. Ustoupili jste tolikrát, že přestává být jasné, kde končíte vy a začíná někdo jiný.

Možná vám to zvenku funguje. Možná vypadáte jako ti, kdo mají skvělý vztah, práci i život pod kontrolou. Ale uvnitř to často vypadá jinak. Hlas, který by mohl říct ne nebo jinak, usnul. Přestal věřit, že by byl slyšet.

Tohle není výzva ke konfrontaci. Je to výzva ke zvědavosti. Věříte si dnes dost na to, abyste mohli říct: tohle už není soulad? Protože vy sami jste už taky vnitřně dospěli do bodu, kdy víte, že jste za vztah bez hádek platíte až příliš vysokou cenu.

Kolik stojí couple goals s dominantním partnerem?

„Chtěla jsem se zeptat, jestli s námi po výletě půjdou ještě na večeři. Ale když jsem zvedla ruku, abych to navrhla, v půli cesty jsem ji sklopila. A najednou jsem zase byla ta, co mlčí.“ I tohle zaznělo na sezení a vy si možná řeknete, že to nic není. Jenže za těmito mikrogesty bývá celé nastavení. Vzorec, ve kterém jste se naučili, že ticho znamená bezpečí. Že nechtít moc je jistější. A že včasná autocenzura zabrání výčitkám.

Jenže tohle ticho se neprojevuje navenek. Usazuje se v těle. A to ve formě:

  • nespavosti
  • emoční otupělosti
  • únavy, která nemá důvod.

Podle výzkumů Gross & Levenson (1997) souvisí chronické potlačování emocí se zvýšenou hladinou stresových hormonů, sníženou imunitou i vyšší mírou psychosomatických potíží. A hlavně – po čase si ani nevšimnete, že mlčíte. Protože už to dávno děláte automaticky.

Kdy už přizpůsobení není síla, ale útlum

Přizpůsobit se jednou je vstřícnost. Přizpůsobit se pokaždé je vzorec. Pokud už nedoufáte, že vás někdo vyslechne, a vzdáváte to preventivně – nejde o rozvahu, ale o kapitulaci. Časem se tahle dynamika stává popřením. Potřeby nezmizely. Jen se naučily být potichu. A s nimi i kus vás, který ví, co cítí, co potřebuje, co nesnese.

Postupně ztrácíte kontakt s tím, co je spontánní – a zůstává jen to, co je bezpečné. Místo živého vztahu se pak odehrává scénář, ve kterém každé slovo projde vnitřní cenzurou, každé rozhodnutí se ladí podle předpokládané reakce druhého a každá potřeba se podvědomě překlápí do „nechci být náročný/á“.

Tohle je vzorec, který nevzniká z nedostatku lásky – ale z nedostatku prostoru. A dřív nebo později si začne brát svou daň. Ať už se rozhodnete to řešit na terapii sami nebo párové terapii nebo před tím budete zavírat oči, tenhle problém v ani jednom případě jen tak nezmizí.

Proč do toho lidé sklouzávají?

Protože to zvenku vypadá dobře. Společnost má ráda ty, kteří „nedělají problémy“. Lidi, kteří drží. Kteří zvládnou víc. Kteří nejsou „drama“. Jenže za touto fasádou často stojí naučený reflex. Reflex, že názor druhého je důležitější. A že přizpůsobení je jediný způsob, jak být přijatelný.

Psycholožka Dana Jack popsala ve svém konceptu silencing the self, že dlouhodobé potlačování vlastních potřeb ve jménu vztahu vede k úzkosti, depresi a ztrátě pocitu identity. Harriet Lerner ve své knize The Dance of Anger doplňuje, že právě ženy se často naučí přizpůsobovat ne z důvěry, ale ze strachu, že projevená potřeba bude zesměšněna.

Výzkum Harvard Business Review (2021) ukazuje, že lidé, kteří se ve skupinách pravidelně autocenzurují, vykazují:

  1. vyšší míru stresu,
  2. nižší výkonnost
  3. častější somatické příznaky

Proč a co nutí partnera držet to doma pohromadě?

Když se přizpůsobí jeden, může to být dohoda. Když se přizpůsobuje jeden neustále, stává se to vzorcem. A když už nikdo nevěří, že smí říct „ne“, začínáme žít ve společnosti, která navenek působí harmonicky – ale uvnitř je vyčerpaná.

Systémy – od rodiny přes pracovní týmy až po celé společnosti – stojí na těch, kdo se tiše přizpůsobují. Kdo ladí náladu, hasí konflikty, odhadují, kdy bude dusno, a podle toho filtrují vlastní řeč i potřeby. Jenže takový klid má svou cenu. Neviditelná emoční práce, kterou v těchto rolích často odvádí ženy, není jen výrazem empatie. Je to strategie přežití, která zajišťuje chod domácností, vztahů i institucí – ale na úkor těch, kdo své potřeby odsouvají. A věřte, že často o tom hovoří klienti na mých terapiích.

Jenže problém nastává, když se tato strategie stane samozřejmostí. Když se od jedněch očekává, že budou stále rozumní, nenároční, chápaví. A od druhých nic. Vzniká tichá nerovnováha. Ta, která se v číslech neukáže – ale ve statistikách úzkostí, depresí, psychosomatiky a syndromu vyhoření už ano.

Zpět ke svému hlasu

Pokud máte kolem sebe někoho, kdo se nehádá, nezvyšuje hlas, ale je čím dál víc unavený, odpojený, tichý – možná to není klid, ale ztráta bezpečí něco říct. Než to začne vypadat jako „vyhoření bez důvodu“, zkuste se podívat pod povrch. Možná znáte někoho, kdo by potřeboval slyšet, že má právo zůstat sám sebou.

Na mých stránkách najdete krátký sebetest, který může být prvním krokem zpět – ke vztahům, kde je slyšet každý hlas. Kde přizpůsobení není podmínkou přijetí, ale volbou. A kde i mlčení má své limity.

Zkuste si dnes položit jednoduchou otázku. Kde jsem naposledy zůstal zticha, i když jsem nemusel? A co by se stalo, kdybych to řekl?

Není to o tom začít bojovat. Ale o tom začít si všímat. Protože i přizpůsobení má svou hranici. A ne vždy ji poznáte podle toho, že se hádáte. Někdy ji poznáte podle toho, že už vás vůbec nenapadne, že by šlo něco říct.

Příště se podíváme na to: – jak vypadá manipulace, když se netlačí, ale znejišťuje,
– jak poznat rozdíl mezi zdravým konfliktem a toxickým mlčením,
– a co dělat, když si nejste jistí, jestli se opravdu rozhodujete svobodně – nebo jen tak, abyste se vyhnuli reakci druhého.

Protože nejde o výčitky.
Jde o obnovu důvěry ve vlastní hlavu.

Zdroje: Gilligan, C. (1982). In a Different Voice: Psychological Theory and Women's Development. Harvard University Press. Brown, B. (2010). The Gifts of Imperfection. Hazelden Publishing. Lamia, M. C. (2011). Understanding Emotional Patterns: When You Feel You Have to Please. Psychology Today. ResearchGate. (2022). Emotional Labour and Burnout: A Review of the Literature.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám