Článek
Krušný začátek týdne
Ráda bych se tu primárně věnovala úplně jiným, zcela apolitickým tématům. Ale člověk míní… A ten nahoře, třeba prezident, mění - a tak, ať alespoň něčím dodržím své zaměření, si vám dovolím představit jakýsi souhrn (nejkreativnějších) rad a doporučení pro zmiňovanou senátorku, vybraných ze řad občanů (naleznete na konci článku - klidně přejděte rovnou tam).
Pondělí, jak má být :-)! Prezident vetoval zvýšení platů ústavních činitelů. Aspoň tak někteří z nás zjistíme, jaké to je, když rodinám přijdou dávky o měsíce později. Tak snad nebudu muset prodat ledvinu. 🤣
Příspěvek, který vyvolal napříč českým internetem vlnu různorodých reakcí; mnozí senátorku kritizují a poukazují na jeho nevhodnost.
Jak to začalo
Prezident Petr Pavel nedávno vetoval novelu zákona o platech ústavních činitelů, která měla zvýšit platy politiků, soudců a státních zástupců; důvodem bylo jeho přesvědčení, že novela problematiku platů v podstatě vůbec neřeší a zdůraznil potřebu nastavení mechanismu stanovení platů tak, aby byl závislý na celkové ekonomice a mzdové hladině ve společnosti.
Teď tak poslanci musí hlasovat znovu – buď prezidenta přehlasují, nebo novela spadne pod stůl.
Tím však dochází ke zpoždění platu politiků - a to kvůli technickému nastavení výplatního systému. Novela měla stanovit nové výpočty od ledna 2025, když ji ale prezident vetoval, vznikla nejistota, jak nyní platy správně vyplatit - takže se zpozdí, dokud nebude právní situace jasná.
Co na to Adéla Šípová?
Pondělí, jak má být :-)! Prezident vetoval zvýšení platů ústavních činitelů. Aspoň tak někteří z nás zjistíme, jaké to je, když rodinám přijdou dávky o měsíce později. Tak snad nebudu muset prodat ledvinu. 🤣 https://t.co/iOn5JYqHjj
— Adéla Šípová, senátorka (@adela_sipova) February 17, 2025
Ta se k vetu na sociální síti X vyjádřila vskutku svérázným způsobem, kdy zpožděnou senátorskou gáži přirovnala k problémům rodin marně čekajících na vyplacení sociálních dávek - ve smyslu, že její rodinný rozpočet může být ohrožen.
Tím vyvolala vlnu kritiky - zejména kvůli svému měsíčnímu příjmu ve výši 130 tisíc korun, ze kterého si nebyla schopna vytvořit rezervu (k čemuž jsme jako občané sami neustále nabádáni); ale také kvůli poznámce o prodeji vlastních orgánů za účelem zisku a řada reagujících ji tak rovnou vyzvala ke smazání příspěvku. Což se ovšem nestalo.
Senátorka Šípová se naopak brání tím, že její výrok byl pouze nadsázkou - a přivolala si další kritiku. Někteří politici, jako například pražský zastupitel za ANO Ondřej Prokop jí doporučili vzdělání ve finanční gramotnosti. „Tohle si žádá rychlý zásah Patrika Nachera v podobě individuálního školení o finanční gramotnosti,“ uvedl.
Hlas lidu - průzkum veřejného mínění
Čímž se dostáváme k hlavní části obsahu tohoto článku.
Zatímco někteří čtenáři diskutující na stránce Super.cz přišli s originálním nápadem vyhlásit pro paní senátorku podpůrnou sbírku (které ale samy o sobě v naší republice nejsou zase až tak neobvyklým jevem), jiní jí, v rámci rozšíření obzorů ve finanční gramotnosti, doporučují klasické zkuste si pro srovnání vyjít a tvořit rezervy z platu běžného zaměstnance fabriky či prosté optání se na životní podmínky samoživitelek, které na případné dávky mnohdy ani nedosáhnou. Důvtip pisatele pak oceňuji v případě zmínky názvu filmu „Adéla ještě nevečeřela“, jakožto narážku na levné stravování našich státníků, i, s prominutím, nenasytnost.
Zcela přijatelným a pravdivým pak shledávám návrh od jistého pisatele, že osoby na vedoucích pozicích by někdy měly radši mlčet; ovšem jako nepsaného morálního vítěze v diskusních příspěvcích vidím tvrzení typu poslal bych jí nějaká víčka, ale bohužel už nejdou od lahví oddělit - ve smyslu dalšího, u nás svého času obvyklého a velmi rozšířeného způsobu získávání peněz pro potřebné.
Jistá diskutující na serveru Blesk.cz naopak vtipně předložila myšlenku na zavedení cen pro politiky za hloupé výroky. Další čtenář pak doporučil, po vzoru jiného strádajícího poslance, přibrat druhé zaměstnání.
Jiní se na zde klaní k možnosti překlenutí nepříznivého období využitím služeb lichvářských společností - což osobně příliš nepodporuji, jelikož tato krátkodobá řešení dostaly do problémů již mnoho lidí, kterým k živobytí a udržení životního standardu stačilo peněz podstatně méně.
lnu, naše pověstná lidová tvořivost opět předvedla svůj um, zejména v oboru ironie a sarkasmu.
A co si o tom myslíte vy?
Mia 🖤
Zdroje: