Článek
Indie, až do roku 1947 součást Britského impéria. A jako taková se samozřejmě do války zapojit musela. V roce 1939 čítala Britská indická armáda na 205 000 mužů převážně indické národnosti. Do konce války nabrala cca 2 500 000 dobrovolníků, podle některých zdrojů dokonce až o téměř jeden milion víc.
Tyto jednotky byly nasazovány v boji proti mocnostem Osy po celém světě, v Evropě, v samotné Indii na obranu proti Japonsku či v severní Africe. Zapojily se například do slavných bitev u El Alameinu nebo u Monte Cassina v Itálii. Počty mrtvých do konce války se odhadují na 87 000.
Ačkoli se může zdát, že Indie byla jen věrnou britskou kolonií, opak je pravdou, a poměrně velké množství Indů chtělo proti nenáviděné Británii bojovat za samostatnost. A to dokonce v uniformě Wehrmachtu a později i Waffen-SS.
Roku 1941 přijel hledat do Berlína podporu indický nacionalistický politik Subháš Čandra Bós s tím, že chce založit vojenskou jednotku, která by bojovala proti Britům. Z počátku se mu nabídlo jen pár indických studentů tou dobou na pobytu v Německu a hrstka válečných zajatců ze severní Afriky. Jak však válka pokračovala, zajatců přibývalo a jednotka zvaná Svobodná indická legie či Tygří legie se postupně rozrostla až na 4 500 mužů. Jednotka byla původně určena jako útočná pro případ německé invaze do Indie, k tomuto účelu však nikdy neposloužila a byla umístěna například do Francie a Nizozemí, aby potírala francouzský odboj.
Tato jednotka byla složena v Německu pro Wehrmacht (na konci války převelena přímo k Waffen-SS). Daleko větší „úspěšnost“ při verbování Indů na svou stranu měli Japonci. Při rychlém dobytí Jihovýchodní Asie bylo zajato téměř 70 000 Indů, z toho na 45 000 v Singapuru. Z těchto zajatců byla vytvořena tzv. Indická národní armáda pod vedením jistého Mohana Singha (původně důstojníka britské indické armády). Později byla podřízena Indické lize nezávislosti (uskupení usilující o nezávislost Indie spolupracující s Japonci) jako její vojenská síla. Bojovali na mnoha místech po celé Asii (například v Barmě), nicméně žádných velkých úspěchů nedosáhli. Ke konci války bylo vedení obou indických jednotek svěřeno Subhášu Čandrovi Bósovi, který se tak stal hlavní tváří celé indické kolaborace.
I když jakési „indické legie“ do světa díru neudělaly, a ačkoli jsou prokázány případy, kdy se indické jednotky dokonce podílely na japonských válečných zločinech, v Indii jsou z většiny uctívány jako bojovníci za svobodu proti Britům. Příslušníci Tygří legie se snažili uprchnout přes Švýcarsko, ale Spojenci je chytili a poslali do Indie. Byli souzeni za vlastizradu, ale tento soudní proces nebyl nikdy dokončen. Zkrátka se to tiše zametlo pod koberec.
Anketa
Zdroje:
https://www.securitymagazin.cz/historie/indove-svorne-za-hitlera-naciste-postavili-jednotku-proti-britum-bojovy-zazrak-se-vsak-nekonal-1404069403.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Svobodn%C3%A1_indick%C3%A1_legie
https://en.wikipedia.org/wiki/Indian_National_Army
https://www.druhasvetova.com/?p=armada/indie/Indicka-narodni-armada