Hlavní obsah
Lidé a společnost

Indie druhé světové války: Indové bojovali za krále, císaře i führera

Foto: Wilhelm Aschenbroich, Wikipedia

Indie a Indové nejsou obvykle příliš zmiňováni, když se lidé o druhé světové válce baví. Přesto je indické zapojení do největšího konfliktu v historii zajímavé.

Článek

Indie, až do roku 1947 součást Britského impéria. A jako taková se samozřejmě do války zapojit musela. V roce 1939 čítala Britská indická armáda na 205 000 mužů převážně indické národnosti. Do konce války nabrala cca 2 500 000 dobrovolníků, podle některých zdrojů dokonce až o téměř jeden milion víc.

Tyto jednotky byly nasazovány v boji proti mocnostem Osy po celém světě, v Evropě, v samotné Indii na obranu proti Japonsku či v severní Africe. Zapojily se například do slavných bitev u El Alameinu nebo u Monte Cassina v Itálii. Počty mrtvých do konce války se odhadují na 87 000.

Foto: No 9 Army Film & Photographic Unit, Wikipedia Commons

Indičtí vojáci bojující za Velkou Británii

Ačkoli se může zdát, že Indie byla jen věrnou britskou kolonií, opak je pravdou, a poměrně velké množství Indů chtělo proti nenáviděné Británii bojovat za samostatnost. A to dokonce v uniformě Wehrmachtu a později i Waffen-SS.

Roku 1941 přijel hledat do Berlína podporu indický nacionalistický politik Subháš Čandra Bós s tím, že chce založit vojenskou jednotku, která by bojovala proti Britům. Z počátku se mu nabídlo jen pár indických studentů tou dobou na pobytu v Německu a hrstka válečných zajatců ze severní Afriky. Jak však válka pokračovala, zajatců přibývalo a jednotka zvaná Svobodná indická legie či Tygří legie se postupně rozrostla až na 4 500 mužů. Jednotka byla původně určena jako útočná pro případ německé invaze do Indie, k tomuto účelu však nikdy neposloužila a byla umístěna například do Francie a Nizozemí, aby potírala francouzský odboj.

Foto: fotografie výše - autor neznámý, fotografie níže - skjoldbro, Wikipedia Commons (autorská koláž, program Canva)

Subháš Čandra Bós se setkává s Adolfem Hitlerem, znak Svobodné indické legie

Tato jednotka byla složena v Německu pro Wehrmacht (na konci války převelena přímo k Waffen-SS). Daleko větší „úspěšnost“ při verbování Indů na svou stranu měli Japonci. Při rychlém dobytí Jihovýchodní Asie bylo zajato téměř 70 000 Indů, z toho na 45 000 v Singapuru. Z těchto zajatců byla vytvořena tzv. Indická národní armáda pod vedením jistého Mohana Singha (původně důstojníka britské indické armády). Později byla podřízena Indické lize nezávislosti (uskupení usilující o nezávislost Indie spolupracující s Japonci) jako její vojenská síla. Bojovali na mnoha místech po celé Asii (například v Barmě), nicméně žádných velkých úspěchů nedosáhli. Ke konci války bylo vedení obou indických jednotek svěřeno Subhášu Čandrovi Bósovi, který se tak stal hlavní tváří celé indické kolaborace.

I když jakési „indické legie“ do světa díru neudělaly, a ačkoli jsou prokázány případy, kdy se indické jednotky dokonce podílely na japonských válečných zločinech, v Indii jsou z většiny uctívány jako bojovníci za svobodu proti Britům. Příslušníci Tygří legie se snažili uprchnout přes Švýcarsko, ale Spojenci je chytili a poslali do Indie. Byli souzeni za vlastizradu, ale tento soudní proces nebyl nikdy dokončen. Zkrátka se to tiše zametlo pod koberec.

Anketa

Věděli jste jakou hrála Indie roli za druhé světové války?
Ano
36,8 %
Ne
63,2 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 38 čtenářů.

Zdroje:

https://www.securitymagazin.cz/historie/indove-svorne-za-hitlera-naciste-postavili-jednotku-proti-britum-bojovy-zazrak-se-vsak-nekonal-1404069403.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Svobodn%C3%A1_indick%C3%A1_legie

https://en.wikipedia.org/wiki/Indian_National_Army

https://www.druhasvetova.com/?p=armada/indie/Indicka-narodni-armada

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám