Článek
První pobyt jsme absolvovali, když Vašíkovi nebyly ani tři roky. Vezl nás autem manžel. Vyrazili jsme po páté ráno, abychom se vyhnuli dopravní špičce. Jela s námi i dcera. Bez ní by to Vašík nezvládl a já taky ne. Druhý pobyt s námi jel i asistenční pes. Jsou tady na ně zvyklí, nesmí jen k bazénu a do van.

Sanatoria Klimkovice
První den
Po příjezdu jsme museli vyřídit administrativu, tzn. lékařská prohlídka, souhlasy, konzultace ohledně procedur, vystavení rozpisu procedur, ubytování. Byla jsem vážně vděčná, že byl manžel s námi a mezitím, co já se starala o děti a administraci, manžel buď pomáhal, nebo nosil věci na pokoj.
Po obědě jsme se šli seznámit s areálem a terapeutickými místnostmi, abychom druhý den věděli, kde co najít. Absolvovali jsme též první terapii (inhalaci solanky), vyzvedli rozpis procedur, navečeřeli se, rozloučili s manželem a šli spát. Mezi procedurami je mnohdy jen pár minut, proto nám dost pomohlo projít si všechna tři patra a kouknout se, co kde následující den máme.

inhalace jodobromové solanky
Při plánování procedur brali ohled na Vaškovu potřebu poledního spánku. Také se necvičilo v době oběda. Začínalo se různě, nejdříve však v sedm. I toto šlo do jisté míry upravit. Končilo se opět různě, nejpozději však o půl čtvrté. Minimálně třikrát týdně byl odpoledne pro děti připraven společenský program v sále (diskotéka, vytváření, pískování, kino). Většina terapií byla individuální.
Ubytování a strava
Pokoj byl pro nás dostatečně velký (záchod, koupelna, předsíň a dva pokoje se čtyřmi lůžky), s televizí, malou ledničkou, šatní skříní, stolem a židlemi. Lze zde zdarma zapůjčit dětský koberec, nočník, schůdky k umyvadlu a zábranu na postel. Na patře byla k dispozici kuchyňka s varnou konvicí a mikrovlnkou, prádelna a sušárna.

jídlo 1
Strava byla velmi dobrá s možností výběru ze tří jídel. Při snídani jsme dostali i svačinu, pak následoval teplý oběd rovněž se svačinou a končili jsme teplou večeří. Brali ohled na diety, Vašíkovi jídlo mixovali. Jídlo se dalo odnést na pokoj. Pečivo bylo k dispozici celodenně. Všude v areálu byla bezplatná wifi.
Zdravotní péče
V lázních jsou nepřetržitě přítomny zdravotní sestry, takže kdyby byl problém, jsou hned u nás. Stejně tak pediatr může pomoci při problémech, které mohou nastat. Naštěstí Vašík celý pobyt zvládl bez nemoci a úrazu. Jen jednou jsem si vyžádala tinkturu na soor v puse. Pokud by byl nemocný, museli bychom na třídenní izolaci na pokoji a pokud by se nezlepšil, jeli bychom domů. Pobyt bychom pak museli absolvovat buď znovu celý, nebo jeho část někdy jindy.

Rehabilitace
Intenzita rehabilitací záležela na stupni postižení dítěte. Dcera s menšími zdravotními komplikacemi měla terapií méně než Vašík. Ten každý den cvičil s fyzioterapeuty, absolvovat teplé jodobromové, bylinné nebo perličkové koupele, parafínové zábaly, nahřívání, masáže, ergoterapii, nebo terapii ve snoezelenu a bazén. Dcera už dokázala cvičit i na strojích, třeba na dětském rotopedu nebo běžícím pásu.
Školka
Dceři v té době bylo pět let, takže musela povinně chodit do školky. V rámci procedur měla naplánované individuální lekce s učitelkou. Když měla mezi procedurami volno, mohla jsem ji v předepsaných intervalech dát do školky dle vlastní potřeby. Třídu tam mají pěkně vybavenou. V budově jsou i herny, kde si děti můžou hrát kdykoli, když nemají proceduru. Ty byly zhruba 4 denně vyjma neděle, kdy se necvičilo.

Vašík na návštěvě ve škole
Do školky jsme dceři nemusela nic dopředu zařizovat. Jen jsem vyplnila a druhý den odevzdala přihlášku, a informativní souhlas, které jsem předem dostala poštou. V její školce jsem nahlásila, že bude měsíc v lázních. Nemuseli jsme nic extra dohánět nebo vyřizovat.
Budova B – oddělení pro děti
Školka, škola, jídelna, společenské prostory s programem, zdravotní sestry, lékaři, ubikace i všechny terapeutické místnosti včetně bazénu jsou v jedné budově. Takže i když jsme jeli v březnu, nemuseli jsem chodit venkem a neustále se převlékat. V celém areálu bylo dost teplo, takže jsme byli jen v tričku a kraťasech.

budova B - dětské oddělení lázní Klimkovice
Parkování je hned vedle budovy. Druhá budova pro dospělé je s budovou pro děti spojena podzemním tunelem, takže potřeba převlékání odpadla, když jsme se jen chtěli jít projít do obchodu nebo cukrárny. Dojíždí sem firmy rozvážející jídlo (Košík, Rohlík), lze zde objednat pizzu či cokoli jiného z místní restaurace a mají zde i trafiku, kam jsme si nechávali dovézt balíčky (Zásilkovna).
Okolí
Areál je od okolního světa izolovaný. Do Klimkovic, kde je pošta, lékárna, obchod s potravinami, dětská herna, restaurace a park, jsou to tři kilometry. Jezdí tam autobus, dá se to dojít i po chodníku pěšky. V areálu jsou upravené osvětlené chodníky, dětské hřiště, minigolf a lesopark se stezkami a herními prvky. Dá se zde jezdit kočárem, na vozíčku či odrážedlech. Některé sportovní vybavení je zde volně k zapůjčení včetně benecyklů.

Platby
Celý pobyt byl hrazen pojišťovnou. Obě děti jsem měla jako pacienty, za ty jsme nedopláceli nic. Za sebe jako doprovod jsem platila ubytovací poplatek ve výši 180 Kč na den, tedy 5 400 Kč celkem. Na recepci je malý bufet a automaty na pití, tady jsme něco utratili. Stejně tak i v obchodě na vedlejší budově. Dá se připlatit za snídaně formou švédského stolu, apartmán a extra procedury, ale tuto možnost jsme nevyužili.
Návštěvy
Režim návštěv je zde poměrně volný. Pokud nejste ubytovaný, na pokoj sice nesmíte, ale do společenské části je vstup umožněn. Ubytovaní mohou areál opouštět, jak chtějí, ale na noc musí být zpět. Doprovod dítěte se může střídat. První dva týdny utekly jako voda, ten třetí už se nám začalo stýskat a čtvrtý jsme byli všichni unavení a těšili se domů. Naštěstí, manžel nás každý víkend navštěvoval. Zaplatil si ubytování přímo u nás na pokoji, a tak jsme mohli být i zde zase všichni spolu.

Další informace najdete na Václavově stránkách: www.provaclava.cz; facebooku: proVáclava; nebo na instagramu: prováclava01. Podpořit jej můžete na jeho transparentním účtu 5484018073/0800.