Hlavní obsah
Rodina a děti

Dvanáctý díl seriálu o Václavovi: Rehabilitace, které Václav podstupuje

Foto: Michaela Bezoušková

Vašík ve spideru na neurorehabilitaci v Astra klinice

Dvanáctý článek seriálu o životě Václava. Článek abecedně vyjmenovává činnosti, které Vašík podstupuje ke zlepšení jeho stavu (fyzického, psychického, sociálního). Ty čtyři měsíce v bříšku mu prostě chybí.

Článek

Trocha čísel úvodem

Když se Vašík narodil, měl kolem 900 g, což znamená extrémně nízkou porodní hmotnost. Nezralost se podle váhy novorozenců dělí na porodní hmotnost normální (2500 g +), nízkou (2000 -1500g), velmi nízkou (1500-1000g) a extrémně nízkou (pod 1000g).

Narodil se ve 25. týdnu těhotenství (TT) je tedy extrémně nezralý. Nezralost se podle týdnu gravidity dělí na lehkou (37.-36. TT), střední (35.-32. TT), těžkou (31.-28. TT) a extrémní u dětí narozených před 28. týdnem těhotenství.

Foto: Michaela Bezoušková

Vašík na ARO, zabalen v rukavičkách, s výživovou sondou a ventilační podporou

U extrémně nezralých miminek se musí kontrolovat skoro všechno, protože jsou ke všem poruchám extrémně náchylné. Je potřeba je co nejvíce sledovat a podporovat. A o to se snažíme. Vašík nemá jen dětskou mozkovou obrnu, ale i další postižení s tím spojená (viz samostatné články), což jeho zdravotní stav zhoršuje.

Aromaterapie

Doma máme ve většině místností aroma difuzéry s esenciálními oleji. Oleje používáme i na masáže (spolu s kokosovým olejem) a koupele. Do koupele dáváme i bylinkovou nebo jodobromovou sůl.

Foto: Michaela Bezoušková

Labradorka Becky ze společnosti Pestrá

Canisterapie

Vašík velmi pozitivně reaguje na zvířata. Rád je krmí (kozy, ovce, velbloudy, koně, psy, rybičky) a dotýká se jich. Díky organizaci Pestrá máme doma asistenčního psa, labradorku Becky. Kromě psa máme i kočky, potkany, králíky, rybičky a strašilky.

Centrum komplexní péče Chocerady

Vašík dochází do denního stacionáře (školky). Zde se setkává se svými vrstevníky s různou mírou postižení. Kromě sociálního kontaktu s dětmi zde získává i možnost být „samostatný“ bez rodičů. Dále zde rehabilituje: cvičení, solná místnost, muzikoterapie, canisterapie, pobyt na zahradě, výlety.

Foto: web Dětského centra Chocerady

dětská herna v Centru komplexní péče Chocerady

Ergoterapie

Václav procvičuje jemnou motoriku v nemocnici Agel a klinice Astra. Díky ergoterapii se učí zvládat běžné denní činnosti jako je oblékání, jídlo, hraní si. Pracujeme na tom, aby byl v budoucnu schopen se o sebe sám postarat.

Hipoterapie

Jízda na koni je Vašíkovou nejoblíbenější terapií. Absolvuje ji minimálně 3× týdně u hipoterapeutky Zuzany Reisové. Jezdí za každého počasí (kromě silného deště). Kromě cvičení si tím i posiluje imunitu, jelikož je na čerstvém vzduchu a se zvířaty (koně a kočky). A taky z toho má obrovskou radost.

Foto: Michaela Bezoušková

Vašík na hipoterapii

Kraniosakrální terapie

Nově Vašík absolvuje celostní ošetření, které má harmonizační účinek na celé tělo, a to jak po fyzické, psychické a energetické stránce. Každé tři týdny jezdíme v pátek (aby měl Vašík dva dny po ošetření klid) za Danielou, která se o Vašíka hodinu stará. Václav je krásně v klidu a moc si to užívá.

Logopedie

Vašík chodí k magistře Ireně Franče v místě svého bydliště. Momentálně chodíme 4× měsíčně. Z půlhodinového cvičení si domů odnášíme úkoly, které denně cvičíme. Trénujeme i orofaciální stimulaci – masáž obličeje a úst.

Foto: Michaela Bezoušková

Vašík po masáži a tejpování

Masáže

Podporujeme i měkké techniky jako masáže a spirální relaxaci (na vodní posteli), vibrujeme a nahříváme. Svaly Vašíkovi neprotahuji jen doma. Dvakrát měsíčně Váša dochází na dvaceti minutové masáže a následné tejpování (z důvodu diastázy, tj. rozestupu břišních svalů).

Neurorehabilitace

Vedle každodenního domácího cvičení Vašík rehabilituje jedenkrát týdně (30 minut) u magistry Martiny Tiché. Dále třikrát týdně dochází na 50 minutové neurorehabilitace do kliniky Astra. Zde se zaměřují na děti s podobnými problémy jako má Vašík. Střídá se u něj více terapeutů a používají nejrůznější rehabilitační pomůcky a techniky.

Foto: Michaela Bezoušková

Vašík a jeho mustang - první samostatné krůčky ve skoro 4 letech

Neurorehabilitační a lázeňská péče

Václav absolvoval měsíční lázeňský pobyl v Sanatoriích Klimkovice ve svých necelých třech letech. Pro úspěšnost pobytu jsme se (spolu s fyzioterapeuty) rozhodli pro následný intenzivní neurorehabilitační pobyt na témže místě, který Václav rovněž velmi úspěšně absolvoval.

Sluchová terapie

Doma jsem Vašíkovi vytvořila koutek, kde se zaměřujeme na rozvoj sluchu. Máme zde spoustu hudebních nástrojů a dalších pomůcek. Do prvního roku Vašík poslouchal na spaní Mozarta (bez jakékoli odezvy). Hudbu používáme i při masážích, koupelích a relaxaci včetně canisterapie.

Foto: Michaela Bezoušková

domácí zrcadlový koutek se zvukovým vybavením

Watsu

Nově Vašík dvakrát měsíčně relaxuje/cvičí/tančí hodinu ve slané vodě o teplotě 35°C. Terapeutka Jana využívá kromě vody a doteku i světlo a hudbu. Každou terapií se Vašík zlepšuje a zklidňuje. Watsu u nás není moc známé, ale za mě je velmi prospěšné.

Zraková terapie

Od propuštění z nemocnice Vašíka podporuje Společnost pro ranou péči. Čtvrtletně nám poskytují různé pomůcky pro zlepšení zraku. Kromě toho používáme okluzi. Václav má doma zbudovaný i tmavý i světlý snozelen.

Foto: Michaela Bezoušková

zrak cvičíme hlavně doma, pomůcka ze Společnosti pro ranou péči

Další informace najdete na Václavově stránkách: www.provaclava.cz; facebooku: proVáclava; nebo na instagramu: prováclava01. Podpořit jej můžete na jeho transparentním účtu 5484018073/0800.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz