Hlavní obsah
Lidé a společnost

Kdo pomáhá Václavovi aneb naše zkušnosti s neziskovými organizacemi a veřejnými sbírkami

Foto: Michaela Bezoušková

Vašík s medvídkem

Článek popisuje, jak je těžké se v nabídce pomoci zorientovat, a co všechno musíte ohlídat a dokládat. Doufám, že pomůžeme těm, kteří pomoc potřebují. A děkuji všem, kteří už pomáhají. Děkujeme, že na to nejsme sami.

Článek

Proč jsme žádali o pomoc nadace

První rok stát nepodporuje rodiny předčasně narozených dětí. Posléze máte nárok na příspěvek na péči (3 300 - 27 000 Kč), a mobilitu (900 Kč). Nám to ze začátku pokrylo výdaje na plenky. V současné době (po soudu a zvýšení příspěvku) to stačí k proplacení 14 dní rehabilitací. Zbytek je na nás. Žádáme nadace, pořádáme veřejné sbírky, prosíme o pomoc, kde to jde.

Foto: Seznam.cz

Ilustrační foto

Zakládání veřejných sbírek

První zkušenost byla špatná. Chtěla jsem založit veřejnou sbírku u Patrona dětí. Bohužel jsem neměla štěstí. Narazila jsem na člověka, který by určitě neměl pracovat s lidmi na dně. Zcela neempatický přístup, odpovědi po měsíci, prostě beznaděj. V té době byl Vašík na kolotoči lékařských vyšetření a hospitalizací. Neměla jsem sílu se s někým dohadovat.

Nakonec jsem to vzdala a založila sbírku na Donio. Odpověď obratem, bezproblémové spuštění sbírky, pomoc s publikací článku v Blesku. Empatický přístup, když se někomu zdálo, že právník vystupující v televizi (manžel) nemá nárok na pomoc. Ano, opravdu se někdo obtěžoval a nařkl nás z toho, že jsme milionáři, co nepotřebují pomoc.

Foto: www.dobryandel.cz

Dobrý anděl

Dobrý anděl

Vašíkova speciální pediatrička, doktorka Lamrová z VFN, nám doporučila požádat o pomoc Dobrého anděla. Setkali jsme se se vstřícným přístupem a dlouhodobou pomocí s minimem papírování (pouze obnovovací žádosti a lékařské potvrzení).

Bohužel to časem nestačilo. Jakmile byl Vašík schopen pořádně rehabilitovat (tím myslím mimo státem dotovaných 30 minut rehabilitace týdně), bylo potřeba sehnat další finanční prostředky.

Nadace

Ptala jsem se ostatních, kde berou na rehabilitace, odpovědí mi byly nadace. Tak jsem začala hledat. A obepisovat. Každá nadace má svůj vlastní formulář se spoustou příloh. Počínaje prohlášením o příjmech, lékařskými zprávami, doporučením od pediatra až po vyjádření pojišťovny, průkazy ZTP, fotky, příběh, rodný list, občanky rodičů, úředně ověřené podpisy, cenové nabídky apod.

Foto: Michaela Bezoušková

Formuláře, tiskopisy, přílohy…

Nebudu lhát, opět beznaděj. Všechno to vyplnit a sehnat potřebná potvrzení a vyjádření bylo vyčerpávající. O pomoc jsme žádali v době, kdy jsme ji opravdu potřebovali. To znamená, že jsme byli dost na dně a k tomu jsme museli ještě absolvovat (po nocích, protože jindy nebyl čas) tohle všechno.

Kdo, komu, na co, kdy…

Jen najít organizaci, která by podporovala zrovna děti a zrovna s tímto hendikepem a zrovna na to, co žádáme, bylo jako hledat jehlu v kupce sena. A pak samozřejmě termíny. Ne každá organizace přispívá jednotlivcům, ne každá přispívá dětem, ne každá přispívá rodinám, ne každá přispívá na kompenzační pomůcky, asistenčního psa, auto, rehabilitace. Každá to má jinak. Vyznat se v tom je děs.

Foto: Michaela Bezoušková

Složky se zdravotními záznamy

Termíny a čekání

Aby toho nebylo málo, mají různé uzávěrky termínů, období, kdy nepřijímají žádosti apod. A pak, když už všechno seženete a žádost odešlete, čekáte. Po pár týdnech i  měsících se vám ozvou, zda Vaší žádosti vyhověli, nebo máte smůlu. A pak Vám dají pár tisíc, které musíte do určitého data vyčerpat a opět náležitě potvrdit.

Omezená možnost čerpání a žádná flexibilita

Nikde nejde čerpat zpětně. Takže pokud potřebujete něco akutně, nemáte šanci. Třeba když se dozvíte, že jste se po roce čekání dostali na hipoterapeutický pobyt za 30 000 Kč, těžko odřeknete, ale nemáte šanci získat si financování, protože faktura je spatná do 14 dnů.

Foto: Seznam.cz

Ilustrační foto

Nechápejte mě špatně. Každá pomoc dobrá, ale někdy si říkám, zda mi za to všechno zjišťování a papírování těch pár tisíc stálo. Vašíkova jedna rehabilitace stojí 1 500 Kč. Když Vám po třech měsících dají 5 000 Kč, je to hezké, ale pomůže to jen trošku, dávno vás zahlcují další výdaje. Navíc většinou můžete žádat jen jednou, maximálně dvakrát ročně.

Konkrétní organizace

Dobrou zkušenost máme s nadací Adra, Agel, Agrofert, Dobrý skutek, Just, Konto bariéry, Nadací Olgy Havlové, Naše dítě, Nadačním fondem pro předčasně narozené děti a Světluška. Celkem jsem obeslala 84 nadací. Většina ani neodpověděla. Nebo nám napsali, že nám nemohou pomoci. Někteří doporučili založit veřejnou sbírku - neboli proste o peníze jiné lidi. Drtivá většina nadací nepřispívá na automobil nebo delfinoterapii.

Foto: www.donio.cz

Veřejná sbírka na Donio

Kde jsem hledala na koho se obrátit

Už jenom sehnat nadacec, na které se obrátit, byl oříšek. Pomohly mi stránky:https://1url.cz/L1biX; https://1url.cz/C1bi0; https://1url.cz/j1biv; https://1url.cz/J1biS; https://1url.cz/W1biO. (Skutečné ULR zkráceny přes zkracovač)

Pomoc od lidí

Je to smutné, ale z jednoho příjmu ani za pomoci státu nepokryjeme všechny Vašíkovy náklady. A nadace nás taky nevytrhnou. Nakonec jsou to lidi, mnohdy zcela neznámí, kteří nám pomohou, když máme mimořádné výdaje, jako třeba nyní s autem, do kterého by se vlezla klec na psa a vozíček/zdravotní kočárek a speciální autosedačka. Takže děkuji. Děkuji, že na to nejsme sami.

Foto: Michaela Bezoušková

nadšený pan Václav

Další informace najdete na Václavově stránkách: www.provaclava.cz; facebooku: proVáclava; nebo na instagramu: prováclava01. Podpořit jej můžete na jeho transparentním účtu 5484018073/0800.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz