Hlavní obsah
Zdraví

Třicátý díl seriálu o Václavovi. Lázně vs neurorehabilitační program

Foto: Michaela Bezoušková

Václav relaxuje na fototerapii

Třicátý článek seriálu o životě Václava. Popisuji, jaké měly děti různé rehabilitace, jak se liší lázeňský a neurorehabilitační program a jak to v lázních na procedurách chodí.

Článek

Poprvé obě děti absolvovaly 28denní lázeňský pobyt se zhruba 100 procedurami, tedy zhruba čtyřmi procedurami denně. Na Vašíka to bylo trochu málo. Hodně jsme chodili ven a jezdili na výlety. Proto jsem požádala Vašíkovu terapeutku Mgr. Martinu Májkovou, zda bychom mohli příště zkusit neurorehabilitační program (Reha-klim OLÚ 35).

Neurorehabilitační program

Program je hodně náročný a drahý. Pojišťovna jej neschválí, pokud nedostaneme doporučení přímo od fyzioterapeuta z lázní a potvrzení od neurologa, že program zvládne. Většinou jej absolvují až starší děti. Ale Vašík se osvědčil, že dokáže cvičit, já dokázala sehnat všechna potvrzení, která po mě pojišťovna chtěla, a tak jsme v listopadu jeli s dcerou do lázní a s Vašíkem na neurorehabilitační program.

Foto: Michaela Bezoušková

Oproti běžnému pobytu je to opravdu záhul. Terapií je dvakrát tolik. Začínali jsme kolem půl osmé, končili po čtvrté. Terapie jsme měli jednu za druhou, ale stále s pauzou na oběd a (kratším) spaní. Hlavní rozdíl oproti lázeňskému pobytu byl v intenzitě individuální rehabilitace. Vašík už necvičil 4× týdně 20 minut, ale 5× týdně hodinu a půl.

Také nám přibyly další druhy terapií: logopedie, sezení s psychologem, spirální relaxace, muzikoterapie či fototerapie. Vašík zkusil cvičit i na strojích: motomed, Arte-Hippo. Naopak nám ubyly procedury s přírodním léčivým zdrojem – jodobromovou solankou. Dopředu jsme si dokoupila deset koupelí, protože jsem o solanku nechtěla přijít.

Foto: Michaela Bezoušková

Terapie

Každá terapie trvá jinak dlouho – od 15 minutové masáže, přes 25 minutové Ergo až po hodinovou logopedii. Nejčastěji terapie trvaly 20 až 25 minut. V rámci neuroprogramu jsou některé procedury (s psychologem) na druhé budově, jinak vše probíhá na dětském oddělení, tj. budova B. Vašík měl zhruba 20 různých procedur.

Nechybí bazén, koupele (jodobromová, bylinná, perličková), ergoterapie, fyzioterapie, snoezelen (světlý i tmavý), masáže, spirální relaxace, logopedie, cvičení na strojích (motomed, vertikalizační stojan, Arte-Hippo), muzikoterapie, solná inhalace, fototerapie, senzomotorická stimulace, balanční centrum, psychoterapie, kognitivní trénink. Dcera měla ještě parafínové zábaly, rotoped, motomed, trenažér chůze Wood way, běhací pás, senzomotorický chodník a každý den 3 hodiny školu.

Foto: Michaela Bezoušková

Becky hlídá Vašíka na motomedu

Většina procedur probíhá bez přítomnosti rodičů, jen v tělocvičně, kde se cvičí na strojích, je nutné být u dítěte. Není zde dostatek terapeutů, aby byli schopni hlídat všechny děti. My si třeba půjčili vertikalizační stojan, do kterého Vašíka terapeuti zapnuli a šli se projít po budově. Motomed a Arte - Hippo neboli koník, byly pro Vašíka velmi náročné, ze začátku zvládal cvičit jen dvě minuty, postupem času jsme dali 5 a po třech týdnech Vašík s mou pomocí zvládal cvičit plných 15 minut.

Koupele

Další procedura, kde je vyžadovaná účast rodičů, jsou vanové koupele. Dítě si musíte sami převléct, a udržet ve vaně 25 minut. Vašík to nezvládal, a tak jsem si u doktorky zařídila, že můžu do vany s ním. To už se mu líbilo a já se nemusela naklánět nad vanou a snažit se držet dítě, aby se neutopilo anebo nevylezlo z vany.

Foto: Michaela Bezoušková

vaniček je v jedné místnosti 7, u van je židlička, kde může sedět doprovod, naproti jsou šatny s prostěradlem a dekou na zabalení

Bazén

V bazénu bylo cvičení rovněž na nás. Dcera si spíš hrála a využívala všemožné pomůcky, kterých zde bylo požehnně. Já s Vašíkem intenzivně cvičila, jednak aby se zahřál, protože 25 minut ve 33 °C by bez pohybu nezvládl, ale také aby se pořádně protáhl. Pokud jsem s některými cviky nebo pomůckami potřebovala pomoct, stačilo se zeptat fyzioterapeuta, který byl celou dobu u bazénu přítomen. V bazénu nás bylo maximálně pět. Hloubka bazénu je kolem jednoho metru. Voda je sladká.

Skupinové procedury

Většina procedur je individuálních, jen pár skupinových. Třeba u muzikoterapie je to super – dítě odevzdám a půl hodiny za dveřmi poslouchám, jak si spolu skupina dětí pod vedením fyzioterapeutky hraje. Na inhalaci jodobromové solanky jsme byli vždycky sami, i když jde o skupinovou terapii. Prostě jsme se zavřeli v místnosti, kde jsme dýchali vzduch s příměsí soli, kterou vylučoval zde umístěný „vodopád“.

Foto: Michaela Bezoušková

inhalace jodobromové solanky s „vodopádem“

Fototerapie spočívala v tom, že jsme se zavřeli v místnosti, kde byly na stropě intenzivní světla a hráli si s balančními a jinými pomůckami, které zde byly k dispozici. Na další skupinové proceduře jsme cvičili na balonech. Všechny ostatní terapie probíhaly za zavřenými dveřmi. Po předání dítěte mi fyzioterapeuti řekli, jak to šlo a co dělali. První a poslední hodina je společná s rodiči, aby bylo jasné, jak bude vše probíhat a co eventuálně cvičit doma.

Mně se v Klimkovicích velmi líbilo a těším se, až pojedeme znova. Vybavení je zde opravdu prvotřídní, terapeuti šikovní, procedur je dostatek, jídlo skvělé, pokoje super a okolí úžasné. A hlavně, Vašíka to baví a dělá viditelné pokroky.

Foto: Michaela Bezoušková

Vašík miloval blbnutí na fototerapii

Další informace najdete na Václavově stránkách: www.provaclava.cz; facebooku: proVáclava; nebo na instagramu: prováclava01. Podpořit jej můžete na jeho transparentním účtu 5484018073/0800.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz