Článek
Jenže to není tak jednoduché. Nemůže za to jen jeden člověk nebo jeden sektor v celém řetězci počínající výrobou piva až po jeho distribuci.
Za jedno točené si připlatíte
Faktorů ovlivňujících cenu piva je hned několik. Jedním z nich je samozřejmě aktuální inflace. Za vyšší ceny může i rostoucí cena energií, paliv a dopravy, ale i obalových materiálů. Ve výsledku sklenice dobře vychlazeného piva stojí dvojnásobek toho, co před dvěma lety.
Pořadatelé pivních slavností si stěžují, že chodí málo lidí
Se stále rostoucí cenou piva bohužel souvisí nižší návštěvnost pivních slavností. Lidé nechtějí drahé pivo za 65 Kč i více. Na pivních slavnostech zaplatí i stovku a za tuplák rovnou dvě. Vždyť pivo je pro Čechy jako voda. Mělo by ho být všude dostatek a nejlépe za pár korun jako za socíku. No, časy se mění.
Méně vypitého pivo rovná se lepší zdraví?
Pravdou je, že pivo je alkohol. A alkohol škodí zdraví - Češi se rozčilují nad tím, že teď už nemohou chodit tak často do hospody a na pivní festivaly mohou rovnou zapomenout. Není třeba se čertit.
Pivo je alkohol jako každý jiný, ačkoliv se nás sládci a výrobci tichého vína snaží přesvědčit o pravém opaku. Jestli klesne spotřeba piva, tedy alkoholu, je to pro naše zdraví jedině dobře. A to píšu z pohledu člověka, který na dobře vychlazenou Plzničku nedá dopustit.
Alkohol má být drahý a hůře dostupný
V Česku si koupíme alkohol na každém rohu a ve srovnání s cenami ostatních států EU je pořád neskutečně levný. Je to tak ale správně? Pro toho, kdo tráví v hospodě čas každý den, jistě ano. Teď mu konzumace piva docela poleze do peněz. Ti, kdo si zajdou na pivo jednou nebo dvakrát týdně, rostoucí cenu piva obvykle neřeší. A řešit ani nebudou. A ti ostatní by možná měli začít přemýšlet nad lepším výplní jejich volného času.