Hlavní obsah
Cestování

Adrenalinová výzva pro turisty: Jedna z nejnebezpečnějších cest na světě vede podél tibetské hory

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Solouum/Pixabay
8. 4. 15:13

Hora Yela se nachází v tibetské oblasti Qamdo. Ve svém nejvyšším bodě dosahuje výšky 4618 m n. m. Místo lidí vyhledávajících horskou turistiku však přilákala milovníky adrenalinu. Vede k ní jedna z nejnebezpečnějších cest na světě.

Článek

Spojení horských oblastí je v každé zemi obrovskou výzvou. V Tibetu na hoře Yela se tehdejší stavaři museli přizpůsobit možnostem regionu. Z tohoto důvodu bylo třeba silnice vybudovat v serpentinách, a to s mnohými klikatými odbočkami. Těchto velmi nebezpečných odboček je celkem 99. Než se dostanete až na vrchol samotné hory, pořádně se zapotíte.

Kvůli množství prudkých zatáček, je tato silnice považována za jednu z nejnebezpečnějších cest na světě. Když se k tomu přidá větrné počasí, musíte zejména při sjezdu z kopce jet velmi nízkou rychlostí, abyste tyto náročné podmínky zvládli. Postupem času tuto trasu začali turisté vnímat jako výzvu. Na horu Yela jezdí především kvůli doživotnímu zážitku. Několik nejodvážnějších dobrodruhů se dokonce pokouší zdolat Yelu na kole. Výstup na ni, ačkoli je velmi náročný, je nepopsatelným zážitkem s nádherným výhledem do okolí.

Foto: Solouum/Pixabay

Solouum/Pixabay

Vlajky, které šeptají modlitby

Některá pohoří v této lokalitě navíc představují pro Tibeťany posvátná místa. Proto považují horu Yela za důležité poutní místo, které se snaží alespoň jednou za život navštívit. V blízkosti hlavního kopce se nachází svatyně, která je z buddhistického hlediska považována za jedno z nejčistších pozemských míst. Když poutníci dosáhnou nejvyššího bodu, zanechají tam malou barevnou vlajku. Podle jejich tradice tyto vlajky představují modlitby, které na tomto místě odříkávají. Kdykoli pak zafouká vítr a vlajky se v něm začnou vznášet, symbolicky šeptají slova svých modliteb, která se vznášejí směrem k nebesům. Většina těchto vlajek je vyrobena z hedvábí.

Pohled, který vám nabídne nezapomenutelnou podívanou

Na vrcholu kopce Yela vás čeká příjemné překvapení. Místní obyvatelé se rozhodli vybudovat pěknou vyhlídku, ze které se člověku naskytne dokonalý výhled na okolní kopce, ale také na údolí řeky Nu, která patří k oblíbeným přírodním zajímavostem regionu. K vyhlídce se dostanete autem, které můžete zaparkovat na nedalekém parkovišti, a odtud se snadno vydáte po krátké turistické stezce.

Druhou možností je pěší turistika. Nejnadšenější turisté si mohou vybrat nejdelší trasu, která vede z vesnice Namu. Je dlouhá více než 30 kilometrů a lze ji rozdělit do několika etap. Druhou možností je sejít po stezce, která vede přímo z úpatí kopce. Tu zvládnete za několik hodin, a pokud se vám bude chtít, můžete se vydat dál po stezkách na sousední kopce. Yela je tvořena převážně žulovými kameny, které jsou podle geologů staré více než deset tisíc let. Některé stezky tvoří větší žulové balvany, takže se připravte na trochu náročnější terén.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz