Hlavní obsah
Cestování

Africké opevnění ksar sloužilo jako útočiště krutých Berberů. Dnes láká turisty na dochované stavby

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay/Public domain
23. 7. 13:46

V minulých tisíciletích nebylo žádnou výjimkou, aby každý větší stát měl jakýsi obranný systém, který pomáhal chránit místní obyvatele před nepřátelskými kmeny. Boje o moc byly totiž na denním pořádku a nikdo neměl svou jistotu.

Článek

Ve středu bylo vždy sídlo hlavního vládce

K ochranně města proto v Africe vymysleli takzvaná sídla ksar, která chránila místní obyvatele před nepřátelskými kmeny. Název ksar v překladu znamená hrad nebo opevnění. Ve skutečnosti se ale o žádnou stavbu nejednalo. Ksar je opevněná vesnice, která se nachází v severní části Afriky. Dodnes se pyšní dochovanými stavbami, vybavením i hieoeoglygfy. Tyto osady se po celou dobu minulého tisíciletí stavěly vždy na vyvýšeném místě. Taková poloha totiž místním ochráncům přinesla rozhled na celou krajinu. Ve spodní části byly chráněny obrannými zdmi a na jejich vrcholu byli strategicky rozmístěni vojáci nebo stráže, kteří měli přehled o celé oblasti a mohli včas reagovat na případné útoky.

Ksary nikdy nepředstavovaly žádný luxus. Stavěny byly ve velmi nepříznivých podmínkách a místní obyvatelé velmi často trpěli nedostatkem vody a potravin. Proto se také pěstování věnovali mimo takové vesnice, anebo se spoléhali na místní dovoz potravin, který byl velmi omezený. Obecně platilo, že čím dále a výše od hradeb obyvatelé žili, tím více rostl jejich význam. Ve vesnicích žil buď vůdce kmene, nebo vládce, který často velel většímu území a několika kšaftům najednou.

Vyskytují se především v poušti

Ksary se stavěly na různých místech Tuniska, Maroka a Alžírska. Velmi často se nacházeli na území jiných měst či států. Většina z nich se však dodnes nachází na opuštěných oblastech, které nebyly výrazně osídleny. Na těchto místech se navíc i po tolika letech dochovala většina původních xerů a několik z nich je dnes turistickou atrakcí. Snad největší xeras můžete i dnes navštívit v Tunisku, kde se jim přezdívalo pouštní hrad či opevnění. A jak takové xeras vypadaly? Především se tyčily krásnou krajinou, v centru jejich města byl velký palác a kolem něj bylo jen několik málo obydlí. Xeras nebyly příliš velké a ani v nich nežilo mnoho obyvatel. Jsou velmi oblíbené u turistů a často je lze najít na fakultativních výletech.

Foto: Pixabay/Public domain

Hallouf a Chrachfa

Tyto dva ksary se nacházejí velmi blízko sebe a na první pohled nepoznáte, který je který. V minulosti byly velmi vzácné, ale po velmi nepříznivých podmínkách se je nepodařilo dochovat v jejich původním stavu. Dnes mnohým připomínají tichá města duchů. V těchto osadách můžete nalézt spíše zříceniny bývalých budov. Jejich dostupnost je i dnes velmi složitá, ale vzhledem k tomu, že se procházíte po rovném a písečném terénu, za příplatek vás sem místní průvodci rádi dovezou.

Bouyali Oued Guerguer

Snad nejdůležitější částí všech xarsas byly jejich skladovací prostory, ve kterých se však neuchovávalo jídlo ani pití, ale zbraně. Tuto stavbu Berbeři nazývali ghorfas. Byla dvoupatrová a měla jasně dané uspořádání jednotlivých skladovacích prostor.V Bouyali Oued Guerguer se je podařilo zachovat ve velmi dobrém stavu, takže je zde můžete důkladně prozkoumat.

Aouadid

Aouadid je považován za jednoznačně nejkrásnější ksar v zemi. Byl postaven na nádherném místě s výhledem do údolí, tudíž při výhledu se kolem dokola lemuje krásná písečná příroda, moře a klidný vzduch. V této vesničce je navíc dochováno několik budov, které jsou ve velmi dobrém stavu. V nich naleznete nejen původní zbraně, ale také rukopisy místních barbarů, kteří si předávali vzkazy.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz