Článek
Lidé narození v tehdejší komunistické době si jistě pamatují sladký a především bublinkový nápoj, který se jmenoval Kofola. Tehdy to byl opravdu velký hit. S velkou nadsázkou můžeme dnes tvrdit, že Kofola se stala po pivu jedním z nejoblíbenějších nápojů u nás. Kofola měla svůj úkol jasně daný. Převálcovat západní Coca-Colu a stát se světovou jedničkou. Komunistické plány však měly jeden malý háček. Celá výroba Kofoly se hodně dlouho protahovala, a než se vůbec dostala do světa, trvalo to dlouhé dva roky. Do té doby se vymýšlely různé příchutě, pochutiny a odstraňoval se přebytečný kofein.
Prostě nic nešlo tak, jak si komunisté představovali. Symbolem kapitalismu se v té době stala jednoznačně Coca-Cola. Ta byla ve světovém měřítku hitem číslo jedna. A proto se v Československu zrodil nápad, že budeme mít vlastní tajnou recepturu, kterou dobijeme svět. V Opavě se tak pod taktovkou RNDr. PhMr. Zdeňka Blažka, CSc. dva roky hledala správná příměs pro sirup KOFO.
Příprava byla náročná
Příprava Kofoly byla náročná. Nejprve se musela vymyslet ta správná receptura, která by mohla dobýt svět. Jednoduché to nebylo. Pod taktovkou Zdeňka Blažka se nápoj skládal ze čtrnácti bylinných a ovocných látek, které doplňuje kofein. Ten se v prvních pokusech získával ze sazí z komínu vysočanské pražírny kávy. Později se tento postup zavrhl jako neekonomický. Celou směs tvořily například i listy ostružníku a sladké dřevo. Nakonec zvítězilo sladké dřevo, které zapříčinilo fakt, že se uvnitř Kofoly utvářela hustá pěna. A světový nápoj byl na světě.
Kofola se stala hitem
Celá komunistická akce se stala opravdu úspěšnou. Když se v roce 1960 dostala poprvé Kofola na prodejní trh, stala se ihned neuvěřitelným hitem. Popularita byla opravdu vysoká, že nastal další problém. Došly byliny, které se na její výrobu spotřebovávaly. Nakonec i to komunisté vyřešili a pomohli si zahraničním dovozem. Jak paradoxní vůči tomu, že si lidé v tu dobu nesměli téměř nic dovézt ze zahraničí. Původně měl název československého nápoje přímo odkazovat k americkému symbolu kapitalismu, ale název Kofocola byl příliš dlouhý. Navíc jsme jako malá republika nezískali ani ochranné známky, proto to také bylo velmi riskantní. Nakonec jsme zůstali u Kofoly, a tak ji dobře známe i dnes.
Zdroje: Čtidoma, Český rozhlas, Aktuálně.cz