Článek
Zesnulá britská královna Alžběta II. si během své návštěvy Německa v roce 1978 vyžádala jako dárek dva drahé koně. Informoval v úterý německý časopis Der Spiegel. Žádost o dar dvou koní drahých plemen tehdy německé představitele překvapila.
Jednalo se v podstatě o nejdražší dar, který kdy byl nabídnut hlavě státu při návštěvě Německa od druhé světové války. Jenže samotná britská panovnice svou lásku ke koním neskrývala a tak jí bylo vyhověno.
V zájmu dobrých bilaterálních vztahů tehdejší německý prezident Walter Scheel nakonec Alžbětinu žádost schválil, uvedl v pondělí týdeník Bundesregierung s odvoláním na dosud tajné archivní dokumenty.
Ty odhalují i několik dalších detailů ze života zesnulé panovnice. Například zprávy o jejím oblíbeném aperitivu, mezi který se jednoznačně zařadil gin s tonikem, nebo o tom, že neměla ráda let vrtulníkem. Alžběta II. navštívila Německo celkem pětkrát, naposledy v roce 2015.
Zatím však byly odtajněny pouze dokumenty starší více než 30 let. Během návštěvy v roce 1992 britská panovnice zavítala také do východoněmeckých Drážďan, které byly během druhé světové války zničeny nálety britského a amerického letectva. Britské velvyslanectví se proto obávalo, že by během Alžbětina pobytu v Drážďanech mohly vypuknout protesty.
Další citlivá záležitost během návštěvy v roce 1992 se týkala Alžbětina nakonec nepředneseného projevu v německém Bundestagu. Podle časopisu Der Spiegel se proti němu postavil tehdejší německý kancléř Helmut Kohl, který se zřejmě zlobil na Británii za to, že se o několik let dříve snažila zabránit sjednocení Německa.
Zpráva časopisu Der Spiegel byla zveřejněna jen několik dní před první návštěvou Alžbětina syna a nástupce krále Karla III. v Německu. Během třídenní návštěvy, která potrvá od středy do pátku, se král zastaví v Berlíně, Braniborsku a Hamburku a ve čtvrtek - na rozdíl od své matky - vystoupí také v Bundestagu.
Britská královská rodina má v Německu i své kořeny. Napovídá tomu i její původní rodové jméno. Během první světové války však bylo jméno britské královské rodiny oficiálně změněno na dynastii Windsorů - kvůli obavám z protiněmeckých nálad.