Článek
Její jméno málokomu něco řekne. Přestože tato ruská lékařka židovského původu patří k prvním zakladatelům dětské psychoanalýzy. Ale to není všechno! Vzdělaná, i když zpočátku problematická žena zaujala nejslavnější badatele v oblasti lidské duše. Stala se nejen Jungovou pacientkou, ale také jeho milenkou a inspirovala Sigmunda Freuda v mnoha jeho tezích. Život se však s krásnou Židovkou s masochistickými sklony, která dokázala zkrotit své vnitřní démony, nemazlil.
Vzácný objev
Historici začali Sabinin osud odhalovat až po objevení jejích spisů v roce 1977. Ve sklepě ženevského Paláce Wilson byly nalezeny osobní dokumenty, deníky nebo korespondence s Jungem. Uzavřené v kufru, léta skryté před veřejností. Psychoanalytička původně uložila své osobní poklady u profesora Claparda v roce 1923. Tento nečekaný objev pomohl vnést více světla do počátků psychoanalýzy a vlastně i do života pozoruhodné ženy, o kterou se přetahovali dva největší intelektuálové a badatelé v oblasti lidské psychiky.
Mladá hysterka
V srpnu 1904 došlo v curyšském hotelu Savoy Baur en Ville na náměstí Paradeplatz k nepříjemné události. Dcera paní Evy Spielreinové dostala hysterický záchvat doprovázený křikem a rozbíjením skla. Mladá Ruska odmítla zůstat v hotelu a trvala na převozu do nemocnice, protože ji rušili lidé a zvuky. V doprovodu policisty a strýce Lublinského byla neklidná dívka přivezena taxíkem na psychiatrickou kliniku v Burghölzli. Byla opravdu v žalostném stavu - střídavě plakala a smála se, křičela, vyplazovala jazyk, měla křeče v nohou a bolela ji hlava. Po chvíli se ocitla v prázdném pokoji na ženském oddělení.
Hříšná láska
Mezi Sabinou a Carlem vypukl vášnivý milostný vztah. Mladá Ruska se mu svěřila se svými traumaty z dětství. Přísná výchova jejího otce, bití a ponižování v dospívání vyústily v masochistické sklony. Při aplikaci psychoanalýzy pacientka přiznala, že ji otec od čtyř let tvrdě trestal, až ji později ponižování začalo vzrušovat a vyhledávala ho.
Zakázaný psychoanalytik
Během první světové války žila Sabina se svou dcerou Irmou-Renatou v Ženevě, kde pracovala jako psychoanalytička. Stala se členkou Ženevské psychoanalytické společnosti. Věnovala se tématům pedagogiky a evoluční psychologie a přednášela o psychoanalýze s dětmi na Institutu Jeana-Jacquese Rousseaua. Publikovala řadu prací, částečně založených na pozorovacích protokolech a poznámkách o chování vlastní dcery.
Popravená Němci
Během druhého tažení nahnali vojáci židovskou ženu Sabinu Naftulovnu Spielreinovou spolu s jejími dvěma dcerami do místní synagogy, kde je všechny zastřelili. Tělo slavné vědkyně a lékařky spolu s jejími dcerami skončilo ve společném hrobě.