Článek
Mnohé z nich totiž obsahuje nebezpečné tzv. perzistentní chemické látky, které pomalu, ale jistě podkopávají naše zdraví. Kde je můžeme najít? Perzistentní chemické látky nesou označení PFAS a jsou doslova všude kolem nás - například v plastových krabičkách na svačinu, kuchyňském nádobí, ale také v papírových obalech rychlého občerstvení, kosmetice, stavebních materiálech a lyžařském vosku.
Navíc se vyskytují i v nábytku, podlahových krytinách a nepromokavém oblečení. Jsou obzvláště nebezpečné, protože působí pomalu a mohou způsobit onemocnění štítné žlázy, poškození ledvin nebo cukrovku. Na tento problém upozornil Český rozhlas.
Jak tento portál uvádí, nebezpečné chemikálie jsou všude kolem nás, od dešťové vody až po mateřské mléko. Důvod je jednoduchý - PFAS neboli perfluorované a polyfluorované alkylsulfonáty zahrnují tisíce látek, které se v průběhu času hromadí v lidském těle i v přírodě a životním prostředí. Navíc jsou pravděpodobně důvodem, proč mnoho lidí po nastěhování do nové budovy trpí nejrůznějšími alergiemi.
„Nová budova nemusí být vyrobena z kvalitních materiálů a lidé začnou trpět alergiemi nebo podrážděním právě v důsledku chemických látek uvolňovaných do vnitřního ovzduší. Perzistentní látky se navíc hromadí v prachu, takže je mnozí z nás vdechují,“ vysvětlila Karolína Brabcová z českého ekologického sdružení Arnika.
Podle Brabcové je však hlavní problém v tom, že informovanost Slováků a Čechů je mnohem nižší než v jiných evropských zemích. „„Bohužel jsme svědky toho, že zboží, které se na západě tak snadno neprodá, dovážejí například supermarkety do České republiky. Přicházejí sem výrobky, které by se například v Německu nebo ve Skandinávii už neprodaly,“ upozornila. Český rozhlas dodává, že problém se zatím nedaří plošně řešit, ale blýská se na lepší časy.