Hlavní obsah
Lidé a společnost

Ženy z kmene Padaung dostávají tvrdé tresty za nevěru. Po sundání kroužků z krku mohou i zemřít

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Bigstock.com/zakoupená licence
13. 8. 11:51

Každá země na světě má svou vlastní kulturu, tradice a zvyky. Zatímco u nás se nevěra odpustí, nebo se pár jednoduše rozejde, v některých částech světa je nevěra něčím neodpustitelným. Ženy z kmene Padaung to znají na vlastní kůži.

Článek

Malá Thajská vesnice Kayan, kterou obývá jinak známý kmen Padaung, je menšinovou skupinou Myanmaru. Je nenápadná a celkově ničím nevýrazná. Kayanové se usadili ve vesnicích speciálně vytvořených pro ně v 80.–90. letech, kdy unikli občanské válce a represím. Tyto nově postavené vesnice se staly známými pod názvem vesnice s dlouhým krkem. První taková vesnice byla založena v roce 1984 a jmenovala se Huai Pu Kaeng. Celý kmen, který obývá tuto vesnici, se skládá se z asi 50 000 lidí. Přičemž, jak asi tušíte, kmen proslavily zmiňované dlouhé krky žen. Kmen Padaung je etnická skupina žijící především v Myanmaru (dříve známé jako Barma). Jsou známí pro svou tradici nosit těžké měděné kruhy na krku, které postupně zvětšují celý krk a natahují krční tepnu.

Krásná ozdoba ženského těla znamená doživotní deformaci

První prstence se dívkám z kmene Padaung nasazují na krk ve věku 5-6 let. Den nasazování by měl být perfektně načasovaný, zvolí ho proto šaman, který předtím provede obřad a určí umístění hvězd. Krky dívek jsou důkladně potřeny mastí a několik hodin masírovány, poté šaman umístí pod první kroužky malé polštářky. Často jsou vyrobeny z bronzu, aby se zabránilo podráždění pokožky. Tyto polštářky jsou po čase zcela odstraněny. Každých pár let je dívce přidán jeden prsten, dokud nedosáhne věku vhodného pro vdávání. U některých dívek počet prstenů dosahuje 20 a jejich hmotnost je asi 5 kilogramů.

Někteří říkají, že prstence se už dříve nosily proto, aby se ženy chránily před tygřím kousnutím, jiní tuto tradici spojují s omezováním svobody žen. Dokonce se najdou i tací, kteří tvrdí, že se tak v rodině chránily drahé kovy. Bez ohledu na důvody je ale jasné, že se ženský krk během let zdeformuje. A toho využívají zejména muži, kteří si tyto ženy vezmou za ženy. Tyto kovy jim z krku sundavají ve chvíli, kdy se žena dopustí nevěry. Možná se to zdá jako absurdní, ale pro tyto ženy může být tento akt velmi nebezpečný. Pokud se kroužky sundají, tedy například poté, co žena podvede svého muže, bude muset žena strávit zbytek života ležením. Přestane se pohybovat a zůstane zcela upoutána na lůžko. Pro podvedeného muže dokonalý trest. Pokud by se žena i nadále normálně pohybovala, mohla by si zlomit vaz. Její krk totiž není zvyklý na normální pohyb, protože je velmi zdeformován.

Moderní ženy tradici dnes nedodržují

Velkou zajímavostí tohoto kmene je i fakt, že mladá generace narozená v této kultuře si již na nošení kroužků na krku tolik nezakládá. Mnohé matky totiž odmítají zdobit své dcery tímto nebezpečným doplňkem, který je pro mladé dívky velmi omezující. Proto se někteří historikové obávají toho, že této generaci a především zvláštní tradici hrozí úplný zánik. Ovšem turisté považují ozdobené ženy za vítanou atrakci a tak se tento zvyk stává často skvělým způsobem obživy. Za fotografie místních krasavic totiž cizinci rádi zaplatí. Tyto ženy za peníze rády zapózují. Proto je většina lidí obdivuje za jejich odvahu a statečnost.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz