Hlavní obsah
Názory a úvahy

Třinácté důchody jsou výsměchem padesátníkům a mladším

Foto: Michaela Kočička/pixabay/obrazky/zdarma

Stáří je nezvratný osud. Pokud se ho dožijeme. To, že člověk zestárne by se nemělo brát jako privilegium. A myslet na něho bychom měli už v mladším věku. Zatímco našich babiček jsme si vážili, dnešními seniory mnozí pohrdají. Díky politikům.

Bylo by krásné žít v zemi krále Milodara, kdy by jedněm bral, a druhým rozdával. Prostě by se vybrala daň z popela a každého uprdnutí. Bylo by všeho dost a pro všechny. Nebo jen určitou sortu lidí.

Článek

Úkolem dnešních politiků, a to převážně z řad populistů je lidi znesvářit. A pokud pozvou ještě tetu závist, odkloní pohledy veřejnosti k sobě samým a vládnout se jim bude celkem lehce. Vlk v rouše beránčím si stádo podmaní celkem lehce.

Populistické řeči dovedou jen znesvářit národ.

Jana Maláčová z ČSSD, strany, která se snaží vyhrabat z propadliště dějin opět na výsluní slibuje přidat seniorům k důchodům, a mnohdy celkem štědrým, oproti mzdám pracujících, ještě ten třináctý. Mělo by jít o částku 10 000 Kč. Paní Maláčová se zřejmě inspirovala u našich východních sousedů Slováků, kde průměrný 13. důchod činí 300 euro (asi 7 421 Kč). Průměrný starobní důchod zde činí 580 euro (14 190 Kč). Svůj velkolepý názor obhajuje tím, že ten, kdo pracoval, zaslouží si důstojné stáří. S tím by šlo celkem souhlasit jedině tehdy, kdyby nebyl věk odchodu do důchodu nejvíce posunut lidem, kteří zůstávají na trhu práce nejdéle. A tím na současné seniory také nejvíce odvádějí. Taková je zkrátka realita, která s ne příliš uspokojivým demografickým vývojem nemusí, a ani nebude trvat věčně.

Jana Maláčová si zřejmě neuvědomuje, že mnozí senioři, především ti, kteří odcházeli do důchodu okolo 55 let a dožívají se přes osmdesát let, ze systému čerpají mnohem více než do něho odvedli. A na zasloužený odpočinek odcházeli relativně zdravější než ti, kteří do něho půjdou o deset let později, a tím budou mnohem více čerpat především ze zdravotnictví. Odejít do důchodu v 55 letech a 65 letech či později, je zvláště u dříve narozených žen značný rozdíl. Současní senioři, či valná část prožili část života v dobách socialismu, kdy doba nebyla ještě tak hektická a nekladl se takový důraz na výkon jako je tomu dnes. Snad jediná podobnost s dneškem tkví v tom, že mladí se starými pracovat příliš nechtěli. Byla tam hluboká generační propast a nerozuměli si. Pamatuji si, jak jsme si na praxi jako mladé nevycválané holky utahovali ze starší paní s pro nás tehdy předpotopními názory.

Senioři se hájí tím: „my máme odpracováno a bez nás by nic nebylo“.

Cítí se dotčeni tím, že bez nich by nebylo nikoho, kdo by vybudoval tuto krásnou zem, postavil metro, nemocnice, školy, školky. A možná bychom dnes žili ještě v jeskyni, kdyby právě jich nebylo. Jenže to má jeden háček. Velký kus práce, a to už v nelehké době kapitalismu bez lidské tváře odvedli, a nadále odvádějí především padesátníci, kterým byl odchod na zasloužený odpočinek posunut. Takřka o deset let, což je nespravedlivé zvláště k ženám, které při odchodu z jedné směny čekala ta druhá v domácnosti. Dříve se muži do domácích prací nebo péči o děti nezapojovali tolik, jako je tomu dnes. A otcovská dovolená, která měla ulehčit především mamince po porodu zněla jako ze světa fantasie.

Mladší lidé si na důchod dokonce mají spořit a k tomu ještě splácet hypotéky, živit rodiny. A právě důchody stojí státní rozpočet nejvíce. Dokonce už si na ně stát musí půjčovat a to musí také někdo zaplatit. Aby si slovy předsedkyně ČSSD Jany Maláčové senioři žili jako v bavlnce, musely by se patrně zvednout daně a to snad úplně všeho. Pozastavit investice třeba do infrastruktury a zmrazit platy třeba hasičům. Mnozí udávají argumenty, ať se omezí výdaje především na zbrojení. Válka být může, ale také nemusí. A dnešní senioři, kteří zažili tu 2. světovou či se narodili krátce po ní, už tu případně novou nezažijí. A pořád je lepší vrabec v hrsti než holub na střeše.

Do důchodu se pomalu chystají Husákovy děti.

Další problém, a ne zrovna malý je ten, že do důchodu se pomalu chystají ročníky narozené v letech 1965 a pak ty nejsilnější z let 70. A věk pro odchod do důchodu neustále zvyšovat nejde jen proto, aby se předchozí generace měly lépe. To je jen iluze. Pokud by důchodový systém zkolaboval, právě ony půjdou nejvíce po žebrotě. Aby na důchody bylo bez toho, že se tady povede mezigenerační válka, museli by lidé brát zaručenou mzdu ve státním i soukromém sektoru mezi 30 000-40 000 čistého. Reálné přiblížení německým mzdám, o nichž patrně v horečce blouznil premiér Fiala. Zatím máme spíše východní platy a západní ceny. Na průměrnou mzdu 46 557 Kč hrubého většina zaměstnanců nedosáhne.

Pak by se nejen mnohem více vybralo, než z podprůměrných mezd, jaké pobírají lidé dál od Prahy a velkých měst, ale snad by bylo i na ty třinácté důchody. Platy v menších městech se pohybují většinou okolo 25 000-30 000 hrubého, někde ani to ne a zaměstnavatelé přidají jen pár drobných nad minimální mzdu. Lidé jsou pro ně příliš drazí, jak někteří sami argumentují s tím, že více přidat nemohou. A při vyšším zdanění práce lidem příliš nezbývá, zvláště po zaplacení drahého bydlení a energií, takže jim vypomáhají různé sociální dávky. Např. příspěvek na bydlení. V budoucnu spousta lidí o práci připraví robotizace a umělá inteligence.

A pokud se politici budou neustále předhánět ve slibech, jak co nejvíce na svou stranu získat seniory a ostatní občany odsunou, mladší generace raději sbalí svých pár švestek a půjdou o dům dál. A tím, že mladých na rozdíl od vzrůstající armády seniorů bude čím dál méně, budou mít náruč takřka všude ve světě otevřenou. Země starých, už k žití nebude a půjde hodně rychle ke dnu jako Titanik.

https://ceskeduchody.cz>zpravy>jana>malacova

https://www.e15.cz>duchod-slovensko-odchod-vyse-euro

https://www.ifinancie.sk

https://www.kurzy.cz.>makroekonimika>mzdy

Anketa

Souhlasíte s tím, aby se seniorům k vánocům vyplácel 13. důchod?
Ne, kde na to stát vezme. Zatím si 13. důchod dovolit nemůžeme. Vše by zaplatily naše děti a vnoučata.
22,2 %
Ano. Senioři si zaslouží důstojné stáří.
66,7 %
Ne, jde to převážně na úkor Husákových dětí, kterým se naopak odchod do důchodu prodloužil takřka o 10. let.
11,1 %
Ne, mladí si musí na důchod šetřit, splácí hypotéky, živí rodiny. Senioři se na důchod měli zabezpečit a mnozí tak učinili. Vlastní nemovitost, chalupy, úspory.
0 %
Ten kdo málo odváděl a má nízký důchod na solidaritě pouze vydělá.
0 %
Celkem hlasovalo 9 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz