Článek
Přestože nejpočetnější generace Husákových dětí odvádí do rozpočtu nejvíce a ekonomiku drží nad vodou, na zasloužený odpočinek budou odcházet mnohem déle než jejich rodiče, a možná s nižším důchodem. Na své stáří by si dokonce měli spořit a to ne zrovna malou částku. A pokud se cítí po šedesátce unavení, vyčerpaní nebo je začínají trápit zdravotní neduhy související s věkem, měli by mít naspořeno dostatek finančních prostředků, aby mohli případně odejít do před důchodu. Tak znějí rady hlav pomazaných.
Vítejme v Babišově, ráji seniorů.
Česká populace rapidně stárne, a do důchodu odchází mnohem více lidí, než se rodí. Dnešní senioři, ač mnozí samozřejmě nemusí souhlasit se mají nejlépe v historii. Průměrný důchod je 21 000 Kč. Dokonce převýšil minimální mzdu, která činí 20 800 hrubého, a dostal se na úroveň té podprůměrné v chudších regionech nepřesahující 25 000 Kč hrubého.
Na rozdíl od mezd jaké lidé pobírají se důchody do určité částky nedaní a senioři si neplatí ani minimální procento na zdravotní pojištění, na rozdíl od seniorů v sousedním Německu, přestože z něho čerpají nejvíce. Jsou státními pojištěnci, což se může jevit mnohým především nízkopříjmovým skupinám pracujících nespravedlivé. Zvláště u seniorů, kteří pobývají v důchodu déle než 25 let. Mnozí dlouhověcí matadoři, dokonce tráví v důchodu více let, než odpracovali. Takovýto nepoměr historie nepamatuje. Lidé buď brzy umírali, nebo svůj podzim života trávili na vejminku.
Lidé jsou naštvaní tím více, že si musí připlácet na nemocenskou částku odvozující se od výše jejich platu v prvních třech dnech. Jinak by marodili zadarmo. A pokud onemocní, dostávají do 30. dne jen 60% ze svého čistého platu, což může být pro mnohé rodinné rozpočty, zvláště tam, kde lidé žijí v pronajatém bytě nebo splácí hypotéku po delší době devastující. Pak se částka nepatrně zvyšuje. Pokud se tedy vezmou ty nezdaněné důchody české a zdaněné německé, kde si senioři platí i zdravotní pojištění, až tak rapidně se lišit nemusí. I v Německu žijí chudší senioři, stejně tak jako v USA a jinde na světě. To je prostě realita. Ostatně v exotických zemích lze potkat jak německé, holandské, polské seniory, tak i ty české.
A pohádky Andreje Babiše a Aleny Schillerové o chudých českých seniorech při poklesu reálných mezd, a plné kompenzace inflace seniorům zůstávají jen pohádkami. Fialova vláda, jak naříkají mnozí senioři je sice o něco „odrbala“, ale ona „odrbala“ většinu společnosti. Mnohem hůř jsou na tom rodiny s dětmi. Pro mladé se nestaví dostatek startovacích bytů s regulovaným nájemným, ceny dětského zboží se vyrovnají cenám pro dospělé. Stačí se podívat na dětské botičky anebo výživu pro kojence, kdy matka třeba nemůže kojit. A pokud muž nepracuje, nevymůže z něho mladá maminka ani alimenty, a dostává se do područí chudoby.
Ten, kdo poctivě pracoval a odváděl, nad důchodem naříkat nemůže.
Dnes ani ten nejchudší senior s nejmenším důchodem, k čemuž se povětšinou dopracoval vlastní vinou, dosáhne na některou z dávek sociální pomoci. Např. příspěvek na bydlení, pomoc z potravinové banky, lékař ho z ordinace také nevyhodí. Pokud senior poctivě neodváděl, peníze v produktivním věku prohýřil nebo pracoval načerno, může plakat jen sám nad sebou a neobviňovat společnost. To, že zestárnul a procitnul hodně pozdě ho k tomu neopravňuje. Moji příbuzní pracovali celý život v zemědělství, svým dětem dopřáli dobré vzdělání, alespoň to maturitní, nebo se vyučili a jsou z nich dobří řemeslníci. Mistři svého oboru.
Důchody mají okolo 20 000Kč. Nestěžují si. Vícegenerační rodinný dům si postavili svépomocí. Takřka žádný volný čas, žádné hýření po zábavách. Jen tvrdá práce. Dnes ve stáří jsou zajištěni a svůj důchod nedávají zbytečně do cizí kapsy. Před těmito lidmi skládám skutečnou poklonu. Za úplně nejhorší z pera Jurečkovy důchodové reformy považuji dělení starých lidí, kdy ti, narozeni ve stejném desetiletí jsou odlišováni, a do důchodu vstupují systémem první, druhý. Zatímco jeden odchází na zasloužený odpočinek o několik let dříve, jiný naopak déle, přestože oba pracují nepřetržitě od svých 18 let a vychodili jen osmou třídu.
Ta devátá byla jeden čas zrušena a oni tak ztratili jeden rok bezstarostných let. A přidávat pouze na důchodech se společnosti může nakrásně vymstít. Zvláště tehdy, poroste-li nezaměstnanost nebo když budou lidé před důchodem zůstávat déle bez práce. A mladí nebudou mít kde bydlet a zakládat své rodiny. Nejsem příznivec premiéra Fialy, ale také nejsem příznivcem bezhlavého rozdávání 13. důchodů, jak navrhuje Jana Maláčová na úkor těch mladších a nezaměstnaných před důchodců. To vzbudí ve společnosti jen další rozpor a tichou mezigenerační válku.
Mnozí senioři se bijí v prsa. „To my jsme postavili školy, nemocnice, přehrady“, zatímco jejich nástupci zřejmě nepostavili a neudělali nic. Patrně žili v zemljankách a svítili si loučemi. O devastaci přírody těmi dříve narozenými a jejich přístupu ke zvířatům raději pomlčet. Jen část města Most se po těžbě stala měsíční krajinou. Tuto oblast jsem mnohokrát navštívila a byla zděšena. Území takřka bez života, nevábné, potemnělé. Vše defacto napravily až jejich děti nebo vnoučata. Myslím, že generace žijící v socialismu ani ta porevoluční si nemají co vyčítat. Každý se na tomto území a na planetě nějak podepsal. V tom dobrém i zlém.
Jurečkovu důchodovou reformu nejvíce odskákali lidé před důchodem.
Důchodová reforma, či lépe řečeno paskvil zavání diskriminací lidí narozených takřka ve stejném období. Zatímco jedněm stačilo odpracovat pouhých 35 let a třeba se dvakrát nepředřeli, jiní pracují takřka o deset let, a mnohdy i více déle. A tak, zatímco jedni senioři si nesmírně polepšili, už tím, že je Marián Jurečka verboval, aby odešli do předčasného důchodu za výhodnějších podmínek, než kdyby šli do toho řádného. Další, především lidé před důchodem si značně pohoršili. Veškeré otěže důchodové reformy spadly právě na ně. A tak zatímco odchod do důchodu se lidem 55+ značně vzdálil, a do toho předčasného se už pomalu kvůli značnému krácení nevyplatí jít, na úřadech práce přibývají neviditelní, o které trh práce dvakrát nestojí.
Pracovní místa pro starší lidi, která by odpovídala jejich fyzickým a psychickým schopnostem zkrátka nejsou. Zaměstnavatelé o starší zaměstnance buď vůbec nestojí, jsou pro ně příliš drazí nebo už na plný úvazek nezvládají pracovat. Z toho částečného buď nevyžijí anebo jim není vůbec nabídnut. Pokud zaměstnavatelé o starší pracovníky stojí, musí pobírat buď invalidní nebo starobní důchod, aby na ně měli úlevy. Pracuji s pánem v důchodu. Je vitální a vysmátý. Má dva příjmy a doma se nudí. Do důchodu odcházel v 60 letech, a tak je i odpočatý.
Buď důchod nebo plat.
Dříve pracoval jako technik. Své unavené kolegyně na hraně padesátky nechápe. „Z čeho můžete být vy ženské pořád unavené, vždyť jen dřepíte v kanceláři“. Dobírá si své kolegyně, které po příchodu domů ještě musí zastat práci pečovatelky o staré rodiče nebo manžela, některé ještě mají děti. Na dovolenou jezdí dvakrát ročně k moři. Se dvěma příjmy, důchodem a platem si přijde pomalu na 40 000. O tom se může mnohým mladším lidem nebo rodičům menších dětí jen zdát. Jeho pozici by klidně mohla zastat padesátnice nebo padesátník, který práci potřebuje, ale příliš zájmu o něho není.
Důchody, jak invalidní tak ty starobní se vyplácejí z důvodu, že člověk už nemůže vynaložit stejnou pracovní sílu, a je omezen buď zdravotním stavem nebo věkem. Někteří senioři, kteří do důchodu odcházeli dříve naopak překypují vitalitou a mnohé mladší ročníky zastíní. A ti mladší jsou na ně zase naštvaní. Jednak jim berou práci, jednak pobírají dva příjmy. Mnohem hůře než senioři muži jsou na tom ženy jen pár let před důchodem. Zkrátka stárnou rychleji a dříve se unaví než muži. To, že žena byla postavena na úroveň muže nevěstí nic dobrého. Ani pro mladé ženy, ani pro ty starší.
Z návrhů politiků je mi smutno.
Je mi smutno z těch předvolebních žvástů a nadbíhání těm nejstarším. Lidé nad osmdesát let mají dostat jakési všimne od 500 do 1500 Kč, dle věku. Do důchodu odcházeli před šedesátkou, ženy dokonce od 55 let dle počtu dětí, a na odpočinku strávili poměrně dlouhou dobu. A za to vše mají být oceněni, což může být značně demotivující pro mladší ročníky a střední generaci. Lidi, kteří jsou nabádáni, aby si na svůj důchod spořili a možná se ho ani nedožijí. Zatímco někteří senioři dostanou od Babišovy vlády opět hezký dáreček, oni musí mít naopak dvě zaměstnání, a do důchodu, pokud se ho vůbec dožijí, budou odcházet v 65 letech, možná i déle a zdrchaní.
Už mě ani nepřekvapuje, že se do sociálních služeb a péče o seniory nikdo příliš nehrne a ani nepohrne. Stát se samaritánem, obětovat se pro druhé, a nakonec zemřít vyčerpáním v práci dokáží asi už jen hrdinové. A ještě za takovou almužnu. A to už se především v mladší generaci nenosí. Důchody by klidně mohly být vyšší, proč ne. Jen starých lidí je hodně a nadále jich bude přibývat. A tak se o ty důchody budou muset nějak podělit, protože ani reálné mzdy nejsou příliš vysoké. Průměrnou mzdu 46 557 příliš lidí nepobírá, a tak i odvody jsou z menších mezd nižší.
Heslo generace Z: Hlavně se nepředřít. A když už ano, ať to stojí alespoň za to. Práce je musí bavit, naplňovat, a především být dobře zaplacená. Sedět na jednom místě s pevnou pracovní dobou je příliš neláká. Z máločeho si dělají hlavu. Důchod možná žádný mít nebudou nebo se ho ani nedožijí, na vlastní bydlení nedosáhnou, drahý pronájem neutáhnou, a děti nemají kde plodit. A politikům je to šuma fuk. A proč také. Většina už je v důchodovém věku nebo to mají za pár. Žili jinak, vyrůstali v jiné době a dnešním mladým nerozumí. A tak je ani nezajímají.
A ti co dřeli od 18 let jsou zase bráni za hlupáky, na které mladí pohlížejí jako na podivné zombie. Husákovy děti se vnímají jako silná a odolná generace. Generace, která zplodila příliš křehké děti pro tento svět. A to v mnohem menším počtu, než kolik se narodilo jich v 70. letech. Děti, v jejichž moci nebude všechny seniory uživit, natož se o ně postarat. Ale to už dnešní politiky nezajímá, a ani zajímat nemusí. Už jen proto, že oni mají svůj věk, a jak se říká, po nás potopa.
Smutné časy nastávají.
Nejenže Česko, ale valná část Evropy se potýká se stárnutím své populace. Největší částky ze státního rozpočtu ukrajují právě důchody. A aby toho nebylo málo, měly by členské státy NATO vynakládat 5% ze svého HDP na obranu. Jak toto vše naše maličká zemička, kde bude po roce 2060 každý třetí obyvatel senior zvládne a utáhne, je ve hvězdách.
Mezigenerační válka.
Často si kladu otázku, jak a proč vůbec vznikla. Proč jsou staří, mladí a střední generace na kordy. Vždyť já jsem svou babičku milovala. Vše způsobili patrně politici, kteří se snaží staré lidi uplatit. Jejich počet narůstá a oni tak zavětřili šanci, jak se lehce dostat k moci. A také to, že lidé, ač poctivě a tvrdě pracují, zvláště v menších regionech pobírají nízké a nedůstojné mzdy, kterým se důchody začínají vyrovnávat, nebo je dokonce převyšují. A to plodí mezi lidmi, kde peníze jsou až na prvním místě, a drahota stoupá k nebesům zlou krev.
Anketa
https://ceskeduchody.cz
https://www.penize.cz>zajisteni-na-duchod
https://ceskeduchody.cz.>zpravy>hnuti-ano-chce
https://seznamzpravy.cz>clanek>ekonomika
https://www.podnikatel.cz>clanky>do-predcasneho
https://www.cssz.cz>zvazujete-predcasny-duchod
https://www.kurzy.cz>vypocet>tabulka-odchodu-do-duchodu
https://www.info.cz>zpravodajstvi-a-komentare
https://www.skutecnost.cz>rubriky>finance
https://www.behounek.eu>prumerna-mzda
https://blesk.cz>clanek>radce-prace
https://zpravy.aktualne.cz>ekonomika>senior-bude-v
www.prace.cz
www.jenprace.cz