Hlavní obsah
Názory a úvahy

Za „své“ politiky se stydím. Cenu zlata pro ně mám jen u volební urny

Foto: Pixabay

Politici. To je kapitola sama pro sebe. Toho, koho si zvolíme, toho tam nahoře máme. Ti lidé jsou zrcadlem naší pokřivené společnosti.

Nadáváme na ně, abychom si za čtyři roky zvolili ty samé tváře. Okoukané, zestárlé a nic nového nepřinášející. Mnozí dokonce stačili zestárnout na své poslanecké židli.

Článek

Typickým příkladem je poslanec za ODS Marek Benda žijící ve své vlastní skleněné bublině. Člověk, který proplul mnoha desetiletími přilepený ke své teplé židli, aniž by alespoň na čas okusil život obyčejného prosťáčka, kterým ze svých nebeských výšin opovrhuje. Jak mohou vymýšlet zákony, a mnohdy zcela nesmyslné, lidé, kterým jsou obyčejní lidé vzdáleni na milióny světelných let, kterým naprosto nerozumí a nechápou je. Může pochopit zákonodárce nelehký život samoživitelky, člověka, kterému sebrala domov povodeň nebo dělníka u pásu vydělávajícího jen pár tisícovek nad minimální mzdou. Umí si vůbec představit 65letého klempíře, zdravotní sestřičku, která už špatně vidí a lehce může zaměnit ampule, které podá pacientovi a ten třeba zemře.

Podobné to mají mnozí zdravotníci, hasiči, policisté nasazující dennodenně vlastní život na záchranu a ochranu jiných. Zatímco Němec by za takovou almužnu ani nevstal z postele, českému dělníkovi, zvláště v regionu s vyšší nezaměstnaností, nic jiného nezbývá. Složenky a někdy také hypotéka se neptá. Nebo pronajímatel bytu, v němž sám nebo s rodinou žije. Politikům nikdy nezáleželo na blahu svého národa. Důležité pro ně je mít poddajné poddané, kteří jim budou jen přisypávat do rozpočtu a nic moc po nic nežádat. Přesně tak, jak předvádějí nenasytní správci v pohádce Tajemství staré bambitky Ferenc a Lorenc.

Ti se koneckonců nestydí vybrat daň z trakaře nebo z popela. Já už jen čekám, kdy naši všemocní nemocní zvednou daň ze vzduchu nebo z pšouků. Podobné by jim to docela bylo. A na to jak být co nejméně vidět a hrát si tu svou hru za šedou oponou přišla nejedna hlava pomazaná. Krátce po svém zvolení poslali mezi prostý lid nesmrtelnou tetu. Všichni si budou navzájem závidět a nebudou mít čas příliš jim nahlížet pod pokličku. Chudí bohatým, nemocní zdravým, starší mladým a mladí zase těm starým. Třeba důchody. Je to přece jen lepší než vynakládat peníze na chléb a hry. To jim musí stačit jednou za čtyři roky.

Politikům na obyčejných lidech příliš nezáleží

Ale jen do doby, než vhodí do urny svůj hlas, který má cenu zlata. Hlas, který jim zajistí na další období teplé místečko a hlavně královský plat. A to takřka za nic. Co pokazí buď obmění, nebo to tak nechají, ať si národ sám poradí. Za ručičku ho rozhodně vodit nebudou. Maximálně jedna moc šikovná paní předsedající sněmovně uplete pár svetrů, pokud uhodí arktické mrazy. A živit tolik důchodců také nebudeme, jak rozhodl snad už dosluhující ministr Jurečka. Lidé by měli pracovat co nejvíce a důchod pobírat co nejméně let, a tak prolomil hranici odchodu na zasloužený odpočinek nad 65 let.

Doba dožití 21,5 roku je z jeho pohledu tak akorát, alespoň pro ty, kteří se důchodu vůbec dožijí. To, že někdo pracuje manuálně od svých 18 let ho příliš nezajímá. Asi se měl lépe učit, jak tvrdí převážně mladá generace. To, že za chvilku nebude nikdo, kdo by jim opravil kapající kohoutek, vyčistil komín, postavil dům nebo vyrobil auto a různé součástky do něho, příliš neřeší. Manuální práce je těžká, špinavá a ve společnosti není příliš cool.

Svůj hlas zadarmo neodevzdám. Vážím si sama sebe i svého volebního hlasu

Tento rok je dle církevních představitelů nejen rokem svatým, ale v našich končinách především volebním. Vypůjčím si myšlenku voličů nově zvoleného amerického presidenta Donalda Trumpa. Proč bych měla odevzdat hlas politikům, které jako člověk, kterému schází do důchodu jen pár let, nezajímám a tvoří zákony ne pro většinu občanů, ale spíše proti nim. Dnešní koalice si spoustu i rozporuplných zákonů odhlasovala převážně sama, viz. důchodová reforma a především nezapomněli na své zabezpečení a zvýšili si platy. A to rovnou o hezkých pár tisícovek. Tímto vlepili občanům pořádnou facku do tváře. Elektřinu, přestože ji sami vyrábíme a máme jí dostatek, máme nejdražší v EU, přestože platy máme oproti západoevropským kolegům stále velmi nízké a náklady, zvláště na bydlení a také dopravu, vysoké.

Spousta lidí denně dojíždí několik kilometrů za prací a nemalou částku nechají za dopravu. Mnozí, a to ani v Praze zcela ne, nedosáhnou na průměrnou mzdu. V současné době mohou především nezaměstnaní lidé získat příspěvek na dojíždění do práce v maximální výši 3 500 Kč. Hlavním účelem tohoto příspěvku je motivovat nezaměstnané k tomu, aby pro ně dlouhé a nákladné dojíždění za prací nebylo překážkou. Zaměstnanec (žadatel) musí se zaměstnavatelem podepsat pracovní smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou, ale platnou déle než šest měsíců, a být alespoň pět měsíců veden na Úřadě práce.

Výše příspěvku na dojíždění pro rok 2024

Maximální výše může dosáhnout až 3 500,– Kč měsíčně a odvíjí se od dojezdové vzdálenosti do zaměstnání.

Dojezdová vzdálenost

Výše příspěvku do 10 km 1 000 Kč

10–25 km 1 500 Kč

25–50 km 2 500 Kč

nad 50 km 3 500 Kč

Naši „chudí“ zákonodárci nemají ani na MHD

Náhrada za dopravu zákonodárců, kteří dojíždějí do zaměstnání nejdál, se dle výpočtu zvedne z 682 800 na 730 000 ročně. Zvýšení platů činitelů o necelých 7 % a valorizace náhrad navýší rozpočet o 73 milionů korun. To se tito lidé ani trochu nestydí. Spousta lidí dojíždí do zaměstnání 60 km i více a za dopravu nechají mnozí okolo 3000 Kč měsíčně při platu 30 000 hrubého i méně. Mnoho pracujících včetně těch z nízkopříjmových skupin naopak žádný příspěvek na dojíždění nedostává.

Proč má pražský poslanec brát příspěvek na dopravu 456 000 Kč. Pokud mu MHD nevyhovuje, ať klidně do práce jezdí taxíkem. Základní plat poslance by se měl zvýšit o 7 100 Kč na 109 500 Kč měsíčně. Předseda výboru bude mít plat 146 000 Kč měsíčně a místopředsedovi vyskočí plat o 23 800 Kč na 365 000 Kč měsíčně. Platy se jim samozřejmě zvednou hned, aby nikterak nestrádali. Je to nehoráznost a naprosté pohrdání a výsměch občanům, svým voličům z nichž se mnohým nežije dvakrát nejlépe. Minimální mzda vzrostla na 20 800 Kč hrubého, ta průměrná činí 46 557. Důchody se zvýšily v průměru o 300 Kč.

Kolik toho jen za své čtyřleté období dokázala pětikoalice zpackat od nepovedené digitalizace stavebního zákona po důchodovou reformu. A nic se neděje. Zpacká-li něco zaměstnanec, dá mu to zaměstnavatel k náhradě nebo ho rovnou propustí. Hluboce se za své zákonodárce stydím. A budu hodně a dlouze přemýšlet, komu svůj cenný hlas v podzimních volbách odevzdám a to podle uvážení jak žiju. Zda hůř nebo líp. V těchto dnech si všímám zvláště v dopravě, kolik jen lidí jezdí do práce nemocných. Na rozdíl od zákonodárců, kterým při onemocnění běží celý plat si za pár šupů mnozí marodit dovolit nemohou. Zvláště ti s nižším příjmem.

Které výdaje z výše uvedených se proplácí měsíční paušální částkou?

Za výdaje na prezentaci (např. oblek) a stravování při pracovních cestách po Česku náleží poslanci víceúčelová paušální náhrada, která se stanoví jako 16 % z aktuální platové základny 84 060 Kč.

Poslanec tak dle výpočtu dostane každý měsíc na svoji prezentaci a stravné po Česku částku 13 500 Kč.

Dále se poslanci poskytuje paušální měsíční částka na výdaje za dopravu vlastním nebo najatým vozidlem a veřejnou dopravu do místa sídla, kde vykonává funkci. U poslance je tímto místem myšlena Poslanecká sněmovna.

Výše této paušální částky se odvíjí od toho, kolik km se musí poslanec dopravovat ze svého místa trvalého bydliště do sídla Poslanecké sněmovny.

1. do 50 km ve výši 40 % platové základny = 33 700 Kč,

2. nad 50 km ve výši 45 % platové základny = 37 900 Kč,

3. nad 150 km ve výši 50 % platové základny = 42 100 Kč,

4. nad 250 km ve výši 60 % platové základny = 50 500 Kč.

Poslanec si také může vybrat jednoho nebo více asistentů. Ti vykonávají práci jako OSVČ a fakturují Kanceláři poslanecké sněmovny. Maximální poslancův rozpočet na asistenta je 50 500 Kč měsíčně.

A tak zatímco naši zákonodárci si královsky zvýšili platy, lidé nakupují potraviny, drogerii, dětské plenky, aj. do potravinové banky, pořádají charitativní sbírky pro občany zasažené povodněmi nebo na nemocné děti. Je smutným obrazem, kolik voličů dokáže odevzdat těmto bezpáteřním zástupcům lidu svůj hlas. Vážím si naopak těch politiků, kteří se o svůj plat dokáží s potřebnými podělit, stejně tak, jako mnozí z nás, kteří máme srdce na pravém místě.

Co jen k tomu dodat. Jak pravil král Karel IV. „Největší úctu před zákonem by měl mít zákonodárce sám.“

https://www.pruvodcepodnikanim.cz.>clanek

https://finance.cz

https://www.novinky.cz>clanek>domaci-platy

https://www.prispevky.cz>zamestnanci>doprava-dojizd…

Anketa

Jste spokojeni s naší vládou a zákonodárci vůbec.
Ne, myslí především na sebe. To, jak si sami zvýšili platy je vrchol arogance.
62,5 %
Celkem ano. Volil jsem tyto strany a dá se říct, že se mám dobře.
25 %
Byl/a jste volit: ANO
0 %
Byl/a jste volit: NE
0 %
Zúčastníte se podzimních voleb: ANO
0 %
Zúčastníte se podzimních voleb: NE
0 %
Budu volit současnou pětikoalici.
0 %
Budu volit ANO Andreje Babiše.
0 %
Odevzdám hlas některé z neparlamentních stran. Přísaha, Motoristé, ČSSD...
12,5 %
Myslíte si, že je lépe dnes za vlády pětikoalice, nyní už čtyřkoalice
0 %
Mnohem lépe bylo za vlády ANO Andreje Babiše.
0 %
Celkem hlasovalo 8 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz