Článek
Sběratelství je záliba nebo koníček, který spočívá ve shromažďování a uchovávání různých předmětů, jež mají pro sběratele určitou hodnotu nebo význam. Sběratelé se často zaměřují na sbírání mincí, známek, starožitností, uměleckých děl, knih, kartiček a mnoha dalších. Pokud se však neřadíme mezi sběratele a jen toužíme po vlastnictví jedné či několika vzácných věcí, je třeba dát pozor na pololegální podvody spojené se sběratelskými mincemi z určitých mincoven.
Pravděpodobně jsme někdy zahlédli reklamu v televizi, na internetu nebo v novinách, která nás lákala k zakoupení lesklých sběratelských mincí za mimořádně výhodnou cenu, případně s pouhou platbou za poštovné a balné. Na těchto mincích můžeme spatřit portréty významných českých i zahraničních osobností, klíčových historických událostí, nebo známých minulých měn. Tyto mince jsou častokrát součástí kolekcí s limitovanou emisí, což znamená, že jejich dostupnost je časově omezena. V případě, že bychom se rozhodli pořídit si byť jen jednu jedinou minci, čekala by nás velmi drahá, složitá a komplikovaná „hra“.
Praktika těchto mincoven spočívá v lákání zájemců k vytvoření objednávky, při níž jsou kupující bez jakéhokoli upozornění okamžitě zařazení do „sběratelské databáze“. To vede k situaci, kdy kupující každý týden dostávají neobjednané mince spolu s fakturami na zaplacení. Oběti tohoto pololegálního podvodu tak mají dvě možnosti. Buď budou nadále přijímat a platit za další a další zaslané mince, nebo se pokusí odstranit ze „sběratelské databáze“. Nechat se odstranit z databáze však není úplně tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. První možností je zaslat písemný dopis do společnosti, která neustále mince posílá, a požádat jí o vyřazení z databáze. Bohužel i přes písemné požadavky se obvykle nestane nic a mince jsou dále zasílány. Druhou možností je kontaktovat Českou obchodní inspekci a požádat ji o řešení této situace.
Oběti tohoto podvodu jsou tak dlouhou dobu nuceny platit za neobjednané mince často tisíce až desetitisíce korun, přičemž zaslané mince nemají žádnou sběratelskou hodnotu a jejich cena se obvykle pohybuje v cenách materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. V případě, že by oběti přestaly platit faktury a ignorovaly zasílané mince, riskují, že mincovna využije služeb vymahačských společností, aby si vymohla své peníze. Z toho vyplývá, že pokud bychom se rozhodli investovat do sběratelských předmětů, je důležité, abychom si nejdříve zjistili veškeré informace. Měli bychom provést pečlivý průzkum a ujistit se, že nákup realizujeme u důvěryhodného dodavatele. Tím minimalizujeme riziko podvodu a zajišťujeme, že naše investice bude kvalitní a bezpečná.