Článek
Období vysoké inflace značí, že finance v ekonomice nejsou v optimální kondici. Rostou ceny zboží a služeb a zároveň klesá hodnota měny. Jestliže máme ve státě roční inflaci kupříkladu 15 %, přijdeme zjednodušeně za jeden rok o zhruba 15 % svých úspor. Z tohoto důvodu bychom se neměli spoléhat na ukládání svých úspor na běžný účet s minimálním úrokem, ale měli bychom je raději investovat, čímž je můžeme aktivně zhodnocovat.
S procesem investování se pojí i jeden velmi důležitý faktor, takzvané riziko ztráty. Obvykle platí pravidlo, že čím vyšší jsou výnosy, tím vyšší je i riziko ztráty, a naopak. Cílem investování by tak mělo být maximalizovat výnosy při přijatelném riziku. Mezi méně riziková aktiva lze považovat zejména dluhopisy, státní dluhopisy, spořicí účty nebo podílové fondy. Do rizikových aktiv pak řadíme především nemovitosti, komodity, akcie nebo kryptoměny.
Kryptoměny, poslední zmíněná aktivita, jsou v současné době velmi žádaným a diskutovaným tématem, jelikož jsou považovány za nejnovější a nejméně prozkoumaná riziková aktiva. První kryptoměny vznikly na počátku 21. století a jedná se o digitální neboli virtuální formu peněz nepodléhající žádnému státu, centrální bance ani instituci. Všechny kryptoměny mají velmi rychlý dynamický průběh růstu a poklesu hodnoty až v desítkách procent během dní či týdnů, proto tato investice není vhodná pro každého investora. Nejznámější a úplně první kryptoměnou na světě je Bitcoin.
Mezi lety 2021 a 2022, kdy v České republice vyskočila roční inflace na dvoucifernou hodnotu, se mnoho lidí začalo aktivně zajímat o investice převážně do rizikových aktiv. Této situace pochopitelně využili i podvodníci, proto bychom si měli dát pozor na následující situaci.
Během pracovního dne nám zavolá investiční bankéř z naší banky, krátce se představí a upozorní nás, že vidí na našem účtu poměrně vysoké neinvestované finance. Ohledně toho nám proto nabízí velice výhodnou nabídku investice do kryptoměny se zaručeným vysokým výdělkem a minimálním rizikem. V případě, že s nabídkou budeme souhlasit, nás poprosí o přístupové údaje k našemu internetovému bankovnictví nebo platební kartě, aby mohl začít investovat s našimi finančními prostředky. Teď bychom mohli již z předchozích článků správně usoudit, že jsme se opět stali oběťmi podvodu cizí osoby, která určitě není investiční bankéř z naší banky. Praví pracovníci banky totiž respektují bezpečnostní postupy a citlivé informace po nás nikdy prostřednictvím telefonické nebo emailové konverzace nepožadují. Navíc investování je velmi složitý proces, který rozhodně nelze řešit telefonicky, i kdybychom hovořili se skutečným pracovníkem banky.
Investiční bankéři jsou opravdu profesionálové ve svém oboru, proto je rozumné, pokud máme zájem o investování do aktiv, obrátit se právě na ně. Před samotným investováním prostřednictvím banky by mělo předcházet minimálně jedno osobní setkání s pracovníkem banky. Během něj nás bankéř pomalu seznámí s celou problematikou ohledně investic, vyplníme si několik investičních dotazníků, podepíšeme informovaný souhlas ohledně možných rizik a dalších dokumentů. Teprve nyní jsme připraveni společně s investičním bankéřem zahájit naše investování.