Článek
Dne 24. dubna 2025 se uzavřela temná kapitola polských samospráv. Okres Łańcut totiž jako poslední zrušil diskriminační ustanovení „Samorządową Kartę Praw Rodzin“ (Samostatná charta práv rodin), čímž formálně ukončil éru existence tzv. „zón bez LGBT“. Tento krok představuje významné vítězství pro zastánce lidských práv a občanské společnosti v Polsku.
Historie a rozsah „zón bez LGBT“
V roce 2019, v reakci na „Deklaraci LGBT+“ přijatou varšavským primátorem Rafałem Trzaskowskim, začaly desítky polských obcí, okresů a regionů přijímat usnesení proti tzv. „LGBT ideologii“. Tato usnesení, často inspirovaná konzervativní organizací Ordo Iuris, byla formulována jako „Samorządowe Karty Praw Rodzin“ a deklarovala odpor vůči otevřenosti a akceptaci LGBT lidé ve společnosti a veřejné sféře života. Do poloviny roku 2020 bylo přijato 104 takových usnesení napříč polských samospráv, pokrývajících více než třetinu území Polska. Tyto „zóny bez LGBT“ měly jednoznačný dopad na LGBT osoby, jejich rodiny a celou společnost, jediným dopadem byla stigmatizace a marginalizace LGBT lidí.

Vojvodství, okresy a obce označené červeně přijaly do ledna 2020 rezoluce proti LGBT osobám
(Zdroj: Wikipedia - Licencováno pod CC BY-SA 4.0, Balkan Insight a https://atlasnienawisci.pl/
Mezinárodní reakce a tlak Evropské unie
V reakci na tato bezprecedentní napadání lidských práv a důstojnosti LGBT lidí v prosinci 2019 přijal Evropský parlament rezoluci odsuzující tato diskriminační usnesení a vyzval Polsko k jejich zrušení. Evropská komise následně zahájila šetření a varovala, že samosprávy, které přijaly taková usnesení, mohou přijít o finanční prostředky z EU.
V důsledku tohoto tlaku začaly některé regiony a obce svá usnesení skutečně rušit. Například v září 2021 zrušily své „zóny bez LGBT“ regiony Świętokrzyskie a Łódź, aby se tak vyhnuly ztrátě evropských fondů („Biednie, ale godnie”? Gminy ze strefami anty-LGBT nie dostaną od UE nawet złotówki).
Role občanské společnosti a právní kroky
Organizace jako Kampania Przeciw Homofobii (KPH) hrály klíčovou roli v boji proti těmto diskriminačním usnesením. KPH podávala stížnosti k soudům a spolupracovala s mezinárodními institucemi aby tak zajistila právní ochranu LGBT osob. V roce 2022 Nejvyšší správní soud Polska potvrdil rozhodnutí soudů nižší instance, které zrušily několik takových usnesení a shledaly je neústavními a diskriminačními (Polish court rules that four „LGBT-free zones“ must be abolished | Reuters).
Symbolický význam a budoucnost
Zrušení posledního diskriminačního usnesení v okrese Łańcut symbolizuje konec období, kdy byla otevřená diskriminace LGBT osob institucionalizována na místní úrovni. Tento krok je důkazem toho, že kombinace mezinárodního tlaku, právních kroků a občanského aktivismu může vést k ochraně lidských práv a rovnosti.
Přestože formální „zóny bez LGBT“ již neexistují, mnoho výzev, které se týkají LGBTQ+ lidí v Polsku zůstávají nevyřešené. Polsko je jednou z posledních zemí, které například nijak neuznávají svazky párů stejného pohlaví a tak je nadále důležité sledovat vývoj legislativy a společenského klimatu, zejména proto aby bylo zajištěno, že nedojde k opětovnému zavedení diskriminačních opatření, jako byly tyto „zóny“.
Odkazy pro další informace: