Článek
Británie sice opustila evropskou kocábku už před pár lety, ale v podstatě pluje dál ve stejném kurzu. Ba co víc, ještě přitvrzuje. Příkazy, zákazy, omezení, regulace, nesvoboda, cenzura.
Soud v britském Bournemouthu před týdnem odsoudil muže na tři roky podmíněně za to, že se v takzvané „ochranné zóně“ potratové kliniky pomodlil. 51letý Adam Smith-Connor, fyzioterapeut, katolík, veterán z Afghánistánu, který má dvě děti, byl v roce 2024 potrestán za to, co by bez větších následků prošlo už před 50 lety v totalitním režimu v Československu. Tohle je tedy onen pokrok, kterým se levicoví progresivisté ohánějí? Děkuji, nechci.
Co by se stalo, kdyby se na potratové klinice místo Adama Smithe pomodlil například Mustafa Yamal? Vůbec nic, přátelé, protože svoboda náboženského vyznání platí v Británii jen pro ty, kteří žijí v duchu hesla „Můžete si myslet cokoli, pokud si myslíte totéž co my“.
Britské orgány se sice aktuálně mají zaměřit i na „nárůst islamistického extremismu“, ale to je právě ten strašlivý rozdíl: Zatímco v případě islámu se bude řešit extrémismus a terorismus, křesťané jsou trestáni za obyčejnou modlitbu.
„Velká Británie má problém. Lidé se tam bojí říkat nahlas své názory o kontroverzních tématech jako gender nebo imigrace,“ řekl v podcastu OFF RECORD na CNN Prima News britský novinář Toby Young a tamní současnou situaci přirovnal k Československu v 60. a 70. letech minulého století. Podle mě nepřesně. V té době by u nás soud za to, co „spáchal“ Adam Smith, nikoho nepotrestal, domnívám se.
Young také mimo jiné zmínil nový skotský zákon proti nenávistným projevům, kdy mohou lidé anonymně nahlašovat údajně nevhodné vtipy nebo komentáře. Podle něj se už zákon propsal do každodenního života Britů. „Jeden mladý muž se zeptal policisty, jestli je jeho kůň gay. Policista ho zatkl za nenávistný projev.“
Už tak ideologicky poničenou britskou společnost čekají další potíže. Labouristická vláda totiž chystá zatím nejtvrdší zásahy proti lidem s „ubližujícími a nenávistnými názory“. Extrémní misogynie, tedy nenávist, pohrdání nebo předsudky vůči ženám, tak mají být vnímány justicí stejně jako terorismus. Podle kritiků se jedná o tvrdý zásah proti svobodě projevu. Čili, když o nějaké ženě v Británii řeknu, že je tlustá, bude ze mě terorista? To asi dostanu doživotí, ne?
Publicistka Kateřina Lhotská ve svém aktuálním komentáři přiznává totalitnímu progresivismu alespoň jednu zásluhu. A sice potvrzení kulatosti Země: „Kdyby Země nebyla kulatá, tak by přeci nebylo možné, abychom před 35 lety vykopli socialismus na východ a on se k nám vrátil ze západu.“
V Česku zatím tak daleko v potlačování svobod nejsme, ale i tady už se to nějaký čas solidně rozjíždí, o čemž svědčí i případ Marie Šabinské. Ta měla podat na Magistrátu města Prostějova vysvětlení v souvislosti s údajnou protivládní aktivitou na sociálních sítích. Případ, který vyvolal vlnu pozdvižení proto, že kritizovat vládu je demokratické právo a nemělo by proto být stíháno, byl sice nakonec odložen s tím, že se nejedná o přestupek, ale už jenom to, že nám kauzy pronásledování nepohodlných osob povážlivě přibývají, je dosti znepokojivou novinkou v našem polistopadovém vývoji.
Zdroj:
https://www.echo24.cz/a/HrTfE/zpravy-domaci-zena-z-prostejova-kritizovala-vladu-pripad-odlozen-policie
https://www.echo24.cz/a/HZszs/komentar-myslenkovy-zlocin-britanie
https://cnn.iprima.cz/svoboda-slova-lide-se-boji-mluvit-britanie-uz-pripomina-ceskoslovensko-70-let-rika-novinar-435124
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-britsti-poslanci-schvalili-jeden-z-nejprisnejsich-protikurackych-zakonu-sveta-250025
https://www.echo24.cz/a/HZVR6/zpravy-domaci-misogynie-jako-terorismus-plan-britske-vlady-starmer-svoboda-projevu
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/svoboda-slova-britanie-cesko-rozhovor-toby-young.A240502_175918_domaci_nema