Článek
Bdělá pozornost je něco, co můžete cvičit doma zdarma. Takže by mohla sloužit jako perfektní tonikum proti stresu a problémům s duševním zdravím. Bdělá pozornost je druh buddhistické meditace, ve které se soustředíte na to, abyste si byli vědomi toho, co si myslíte a co cítíte v přítomném okamžiku.
První zaznamenaný důkaz o tom byl nalezený v Indii a je starý více než 1500 let. Meditační písmo Dharmatrāta, napsané komunitou buddhistů, popisuje různé praktiky a zahrnuje zprávy o příznacích deprese a úzkosti, které se mohou po meditaci objevit. Popisuje také kognitivní anomálie spojené s epizodami psychózy, disociace a depersonalizace - když lidé cítí, že svět není skutečný.
V posledních osmi letech došlo v této oblasti k prudkému nárůstu vědeckého výzkumu. Tyto studie ukazují, že nežádoucí účinky nejsou vzácné.
Studie z roku 2022 na vzorku 953, kteří pravidelně meditovali, ukázala, že více než 10 procent účastníků zaznamenalo nepříznivé účinky, které měly významný negativní dopad na jejich každodenní život a trvaly alespoň jeden měsíc.
Podle přehledu více než 40 letého výzkumu, který byl zveřejněn v roce 2020, jsou nejčastějšími nežádoucími účinky úzkost a deprese. Následují psychotické nebo bludné symptomy, disociace nebo depersonalizace a strach nebo hrůza. Výzkum také zjistil, že nežádoucí účinky se mohou objevit i u lidí bez předchozích problémů s duševním zdravím. A to i u těch, kteří byli vystaveni pouze středně silné meditaci a mohou vést k dlouhotrvajícím symptomům.
Západní svět má také již dlouhou dobu důkazy o těchto nepříznivých účincích. V roce 1976 Arnold Lazarus, klíčová postava hnutí kognitivně behaviorální vědy, řekl, že meditace, pokud je používána bez profesionálního dohledu, může vyvolat „vážné psychiatrické problémy, jako je deprese, neklid a dokonce schizofrenní dekompenzace.“
Existují důkazy, že bdělá pozornost může být prospěšná pro pohodu lidí. Problém je v tom, že trenéři bdělé pozornosti, videa, aplikace a knihy jen zřídka varují lidi před možnými nepříznivými účinky.
Profesor managementu a vysvěcený buddhistický učitel Ronald Purser ve své knize McMindfulness z roku 2023 napsal, že bdělá pozornost se stala jakousi „kapitalistickou spiritualitou.“
Jon Kabat-Zinn, klíčová postava stojící za hnutím bdělé pozornosti, v roce 2017 v rozhovoru pro Guardian připustil, že „90 procent výzkumu ohledně pozitivních dopadů je podprůměrných.“
Pravdou je, že dokonce i mnoho ateistů a agnostiků, kteří praktikují bdělou pozornost, věří, že tato praxe má sílu zvýšit mír a soucit ve světě.
V roce 2015 kniha „Buddha Pill“ od autorů Miguela Fariase a Catherine Wikholm, obsahovala kapitolu shrnující výzkum nepříznivých účinků meditace. Tato kapitola byla široce šířena médii, včetně článku New Scientist a dokumentu BBC Radio 4.
Nejdražší studie v historii meditační vědy v roce 2022 média však příliš nepřitahovala. Studie testovala více než 8 000 dětí (ve věku 11 až 14 let) v 84 školách od roku 2016 do roku 2018. Její výsledky ukázaly, že bdělá pozornost duševní pohodu dětí zlepšit nedokázala a mohla mít dokonce škodlivé účinky pro ty, kteří byli ohroženi duševními problémy.
Je tedy etické prodávat aplikace pro bdělou pozornost, učit lidi meditační kurzy, nebo dokonce používat bdělou pozornost v klinické praxi, aniž bychom zmínili její nepříznivé účinky? Vzhledem k důkazům o tom, jak různorodé a běžné tyto nežádoucí účinky jsou, by odpověď měla znít ne.
Mnoho instruktorů meditace a bdělé pozornosti se však domnívá, že tyto praktiky mohou dělat jen dobro a dokonce ani nevědí o potenciálu nepříznivých účinků. Nejběžnější věc, kterou slyší lidé, kteří utrpěli nepříznivé účinky meditace je, že jim učitelé nevěří. Obvykle se jim říká, aby pokračovali v meditaci a ono to zmizí.
Výzkum o tom, jak bezpečně praktikovat meditaci, začal teprve nedávno, což znamená, že zatím neexistuje žádná jasná rada, kterou by lidé měli znát. Existuje zde širší problém v tom, že meditace se zabývá neobvyklými stavy vědomí a my nemáme psychologické teorie naší mysli, které by nám pomohly tyto stavy pochopit.
V současnosti, pokud má být meditace používána jako dobrý nebo terapeutický nástroj, musí být veřejnost také informována o jejím potenciálu uškodit.
Zdroje: