Článek
„Konečně si postavím vlastní dům! A víš co je na tom nejlepší? Nepotřebuji k tomu žádné stavební povolení,“ vyhrkl na mě s nadšením kolega před začátkem porady. „Jak je to možné?“ zeptal jsem se ho. Nešlo mi totiž do hlavy, že něco tak složitého, jako je stavba rodinného domu, by se mohlo obejít bez zdlouhavého stavebního řízení. Kolega mi začal vysvětlovat, že od minulého roku se v v legislativě objevila novinka, která umožňuje stavět domy do 40 m2 zastavěné plochy bez nutnosti získání stavebního povolení. „Představ si to,“ pokračoval v radostném vyprávění, „žádné zdlouhavé papírování, žádné čekání na razítka. Prostě jen koupím materiál, přivezu na zahradu v Hranicích (pozn.: Město, kde má kolega koupený pozemek a kam dojíždí o víkendech zahradničit) a začnu stavět. Za pár měsíců mám hotovo a můžu se stěhovat.“
Jeho nadšení bylo nakažlivé. Začal jsem si představovat, jaké by to bylo mít vlastní domek. Žádné hypotéky, nebo nájmy za pár metrů v paneláku, jen klid a pohoda na vlastním pozemku ve vlastním domku. To vše svépomocí, za minimální náklady a bez zbytečné byrokracie. Zdálo se to jako ideální řešení pro každého, kdo touží po vlastním bydlení v domě, a stačí mu prostor o velikosti menší rekreační chatky. Navíc bez milionových výdajů. Nicméně, jak se říká, ďábel se skrývá v detailech. A konkrétně v tomto případě se nejednalo o jen tak zanedbatelný detail.
Bez povolení ano, ale záleží na tom co
Začal jsem se o stavbu domu do 40 m2 zajímat hlouběji a zjistil jsem, že realita není zas tak růžová, jak mi ji kolega vybarvil. Zákon skutečně dovoluje stavět domy, respektive objekty do 40 m2 bez stavebního povolení, ale existuje zde jedno zásadní ALE. Objekt totiž nesmí sloužit k bydlení, nebo podnikání. Dokonce nesmí ani stát na pozemku samostatně. Tato informace mě docela zaskočila. Jaký má smysl stavět domy, ve kterých pak není možné bydlet?
Ona novinka, o které kolega mluvila, byla v zákoně zakotvena už před rokem 2024, došlo pouze ke změně v některých parametrech a k rozvolnění pravidel. To pravděpodobně některé kutily přivedlo až k nápadu, že si postaví dům bez stavebního povolení. Ostatně se není čemu divit. Pokud si do vyhledávače zadáte výraz dům bez stavebního povolení, vyskočí na vás nejedna stránka, která vás bude nabádat k tomu, abyste s pořídili právě jejich montovaný dům, pro který není potřeba stavební povolení. Kdo však této nabídce podlehne, mohl by se dostat do nepříjemné situace.
Zásadní změnou je rozšíření zastavěné plochy tzv. drobné stavby z 25 m2 na 40 m2. Maximální výška stavby pak může dosahovat 5 m a podsklepení 3 m. tato stavba se nachází na pozemku rodinného domu, nebo stavby pro rodinnou rekreaci a nesouvisí s bydlením, nebo rodinnou rekreací. Zjednodušeně se tedy dá říct, že se jedná například o kůlny, dřevníky, skleníky, nebo pergoly, které postavíte na pozemku vedle domu, nebo chalupy.
Pokud by můj kolega opravdu postavil dům s vědomím, že při dodržení rozměrů je vše v pořádku, vystavil by se riziku pokuty až do výše 4 milionů, v závislosti na rozsahu přestupku.
Nejdřív jsem zklamal sebe, pak kolegu
Tušil jsem, že situace nebude tak jednoduchá, jak mi kolega popisoval, a i přesto jsem zažil zklamání. Představa vlastního malého domku, ve kterém bych mohl v klidu bydlet, se rozplynula jako pára nad hrncem. Také kolegovi jsem příliš nezlepšil náladu, když jsem mu vysvětlil, že jeho plán má jeden ne zrovna malý háček. Naštval se jako bych si onen zákon vymyslel já a překazil mu tak plány k bydlení.
Když se nad tím ale zamyslíme, je logické, že si nemůže kdokoliv na svém pozemku cokoliv postavit. Stavby k bydlení musí splňovat určitá kritéria aby nedocházelo k poškozování životního prostředí, ale také aby byla zaručena bezpečnost obyvatel těchto staveb. Stačí si vzpomenout například na rok 2023, kdy Turecko a Sýrii zasáhlo zemětřesení o síle 8 stupňů Richterovy škály. Stovky domů skončily díky nedodržování norem v troskách, pouze jediná stavba otřesy vydržela takřka netknutá, byla jí knihovna, kterou spolufinancovala Evropská unie a musela splňovat přísné normy. Proces, který doprovází stavební povolení rodinných domů, může být zdlouhavý, ale opodstatněné důvody má.