Článek
Český astronom a bývalý pedagog na katedře geografie Jihočeské univerzity Ing. Miloš Tichý, Ph.D. , který momentálně pracuje na Hvězdárně v Kleti, se v nedávném rozhovoru pro Český rozhlas rozpovídal o svém životě, ale také o jedné z mnoha planetek, kterou objevil a velmi nevšedně pojmenoval.
Od objevení po pojmenování můžou oběhnout roky
Že objevíte planetku, ještě neznamená, že si ji můžete pojmenovat, jak chcete. Předchází tomu zdlouhavý proces. Ani samotné objevení planetky ještě nic neznamená, dokud její existenci nepotvrdí další hvězdárna. Teprve poté o ní vznikne nějaký záznam.
„Jsou mezinárodní pravidla pro pojmenování planetek. Když ji objevíte, dostane předběžné značení, pak ji pár let pozorujete, dokud nemá určenou dráhu a poté teprve dostane číslo v katalogu, tzv. pořadové číslo,“ popisuje zdlouhavý proces Tichý. „Až teprve poté ji může objevitel, nebo objevitelská hvězdárna navrhnout jméno, které musí splňovat určité náležitosti. Nesmí to být sprosté slovo, musí být vyslovitelné atd. Poté se teprve schválí,“ dodává astronom.
Vesmír plný dobrot
Přestože má na svém kontě Miloš Tichý přibližně 530 objevených planetek, jedna mezi nimi vyniká. Přestože od jejího objevení uplynulo již patnáct let, svým jménem dodnes překvapuje, nese totiž název Vepřoknedlozelo. A jak pan Tichý na vskutku abstraktní pojmenování přišel?
K objevení nějaké té planetky dochází celkem často, ne vždy však jejich jména budí tolik pozornosti. O jedno slavné pojmenování se postaral krátce před objevem Tichého francouzský tým astronomů. „Kolegové ve Francii pojmenovali planetku Bouillabaisse, podle typické Francouzské polívky. Já miluju plody moře, ale Bouillabaisse mě zrovna nezaujala.“ Název nicméně splňoval všechny náležitosti, takže mohl být ponechán. Český astronom se nechal Francouzi inspirovat a zároveň jim takzvaně vrátit úder.
„Když vy na mě s Bouillabaissou, tak já na vás s Vepřoknedlozelem!“
Komise, která schvaluje názvy planetek, se skládá ze zástupců několika zemí. Ne každý by proto mohl mít pro Vepřoknedlozelo pochopení, a ne každý také toto tradiční jídlo zná. „Došlo k tomu, že jsem byl na jedné mezinárodní konferenci, kde měla komise k večeři vepřo knedlo zelo. Všichni tedy věděli, o co jde,“ vysvětluje Tichý a dodává: „O to bylo jednodušší takový název protlačit, takže se nakonec pojmenovala jako Tradiční Jihočeské, Bavorské a Dolnorakouské jídlo.“
Zdroj: Český rozhlas, Wikipedia