Článek
Eurostat uveřejňuje pravidelně výsledky výzkumu spokojenosti obyvatel jednotlivých zemí EU. Naposledy tento výzkum proběhl v roce 2023 a vyplynulo z něj, že Češi jsou nadprůměrně spokojení. Respondenti ve všech zeních měli hodnotit míru spokojenosti, do které byla zahrnuta rodinná a finanční situace, úroveň vzdělání, nebo například věk.
Z průzkumů Eurostatu vyplývá, že průměrná životní spokojenost v Evropské unii se pohybuje kolem hodnoty 7,4 (na škále 0 až 10, kde 10 znamená nejvyšší spokojenost). Z 27 členských zemí EU jich 15 dosáhlo hodnocení na úrovni průměru EU nebo nad ním. To znamená, že většina zemí Unie se může pochlubit relativně vysokou úrovní spokojenosti svých občanů.
Nejvyšší hodnocení životní spokojenosti bylo zaznamenáno ve Finsku (7,8), které dlouhodobě patří mezi nejšťastnější země na světě. Za Finskem následují Belgie, Rakousko, Rumunsko a Slovinsko (všechny s hodnocením 7,7). Tyto země se mohou pochlubit faktory, které přispívají k vysoké životní spokojenosti jejich obyvatel.
Bulharsko na chvostu
Na opačném konci žebříčku se nacházejí země s nejnižším hodnocením životní spokojenosti. V tomto ohledu nejhůře dopadlo Bulharsko (5,9). Nevalné výsledky zaznamenaly i Lotyšsko a Řecko (shodně 6,9).
Je důležité zdůraznit, že všechny země EU kromě Bulharska dosáhly průměrného hodnocení životní spokojenosti vyššího než 6. To znamená, že respondenti v průzkumu uvedli, že jsou spíše spokojeni než nespokojeni. I v zemích s nižším hodnocením tedy převládá spíše pozitivní pohled na život, i když spokojenost nemusí být tak vysoká jako v zemích s nejlepšími výsledky.
Česko nad průměrem
Přes veškerou nespokojenost, o které slýcháme denně v médiích, se umístila Česká republika se svými 7,4 body nad evropským průměrem. Řadíme se tak v rámci Evropské unie spíše mezi ty spokojenější. Průzkum nám ukazuje, že ačkoliv se z našeho pohledu může zdát, že na tom Češi nejsou dobře, z globálního hlediska se máme výborně.
Zdroj: Eurostat