Hlavní obsah
Aktuální dění

Láhev vody do letadla? Brzy to bude opět možné! Proč na letištích zavedli zákaz přenášení tekutin?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Shutterstock
14. 4. 16:17

Vedení letiště Václava Havla plánuje v nejbližších letech řadu pozitivních změn. Mimo jiné, zruší se omezení na přenášení tekutin do letadla. Víte, kdy a proč toto pravidlo zavedli?

Článek

V letech 2024-2025 se na pražském letišti Václava Havla objeví nové tzv. rentgenové brány, které urychlí a zjednoduší bezpečnostní kontrolu. Díky nové technologii cestující nebudou muset vyndávat ze zavazadel elektronická zařízení (nootebooky, kamery a td.). Navíc se zruší jedno z nejnepopulárnějších omezení - a to zákaz přenášení tekutin (včetně vody a jiných nápojů) přes pasovou a bezpečnostní kontrolu.

Již žádné „pití na cestu“

Limit 100 ml tekutin v jednom balení byl zaveden v roce 2006. Toto pravidlo nejenže znesnadňuje a zpomaluje průchod kontrolou, také ale citelně zvyšuje náklady na cestování: láhev minerálky, limonády nebo dokonce obyčejné pitné vody bývají na letišti několikanásobně dražší než v běžném obchodě.

Část cestujících se tento problém pokusila vyřešit tak, že přes kontrolu přenášela prázdné láhve a poté si doplňovala vodu z pítka či dokonce z kohoutků na WC. Ke zrušení tohoto omezení má v nejbližších letech dojit na řadě evropských letišť, jako první tento zákaz odvolá řáda letišť ve Velké Británii díky pořízení 3D skenerů.

Co vedlo k omezení přenášení tekutin na letištích?

Omezení tekutin na letištích bylo zavedeno v roce 2006, kdy na londýnském Heathrow Airport byl překažen pokus o teroristický útok, který měl být realizován pomoci kapalných výbušnin. Od té doby většina světových letišť zavedla povinnost převážet tekutiny v jednotlivých baleních do 100 ml. a o celkovém objemu maximálně jednoho litru.  Toto opatření mělo za cíl minimalizovat riziko teroristických útoků využívajících tekuté výbušniny, jenž by mohly být vyrobeny bezprostředně na palubách letadel.

Omezení tekutin na letištích bylo zavedeno jako součást velkého celosvětového plánu o zvýšení bezpečnosti letecké dopravy a prevenci teroristických útoků. Od té doby se technologie a postupy v oblasti bezpečnostních kontrol na letištích neustále vyvíjejí, což vede ke zrušení těchto omezení.

Změny na pražském letišti

Plánované změny oznámila mluvčí letiště Praha Klára Divíšková. „V plánu je pořízení rentgenů s počítačovou tomografií, které umožňují ponechat tekutiny i všechna elektronická zařízení uvnitř zavazadla. Díky této technologii je také možné uvolnit pravidlo o deklaraci a přepravě tekutin s limitací objemu do 100 mililitrů,“ potvrdila Divíšková. Nový systém se ale bude týkat pouze odbavení z Terminálu 2.

Zdroje: zdopravy.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Tekutiny
Letiště Heathrow

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz